Pompa ciepła w Lublińcu

Porównaj oferty od Sprzedawców Pomp Ciepła z Twojej okolicy.
Obsłużyliśmy już 9 685 297 zleceń.

 • (obsługiwane z Oferteo)
644 507 zarejestrowanych wykonawców
4.97 średnia ocena wszystkich wykonawców
6 minut czas oczekiwania
na pierwsze zgłoszenie

Pompa ciepła to alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych instalacji grzewczych. Korzystanie z tego rodzaju systemu przynosi wiele korzyści dla środowiska naturalnego, a jednocześnie umożliwia wprowadzenie oszczędności do domowego budżetu. Uznaje się, że korzystanie z pompy ciepła jest jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań grzewczych dostępnych obecnie na rynku. Warto zapoznać się z ofertą pomp ciepła, których obsługa jest prosta i intuicyjna. Istotnym czynnikiem wpływającym na opłacalność inwestycji jest koszt montażu i eksploatacji.

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które zasadniczo różni się od pozostałych dostępnych na rynku rozwiązań. Aby wytworzyła się energia cieplna nie jest potrzebny proces spalania. Wykorzystywane jest bowiem ciepło zmagazynowane w wodzie, gruncie czy w powietrzu. Pompa ciepła jak działa? Do sprawnego funkcjonowania, każda pompa potrzebuje zasilania prądem elektrycznym lub gazem. Jest to tak naprawdę jedyny koszt codziennej eksploatacji urządzenia.

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne modele, które różnią się sposobem funkcjonowania. Pompa ciepła powietrzna jest jedną z najczęściej wybieranych. Podstawowym elementem gwarantującym sprawne działanie jest wentylator. To dzięki niemu powietrze może przepływać przez wymiennik, a następnie czynnik chłodniczy odbierający wytworzone ciepło. Również pompa ciepła gruntowa jest chętnie wybierana. Jej główną zaletą jest wyjątkowa stabilność, ale montaż wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami. Tego rodzaju rozwiązanie jest polecane dla osób posiadających duże działki, na których swobodnie można wykonać odwiert.

Cena dostępnych na rynku modeli pomp ciepła sprawia, że jest to opłacalna inwestycja. Na ostateczną wycenę instalacji pompy ciepła oraz koszty późniejszego użytkowania wpływa wiele różnych czynników. Jest to chociażby klasa energetyczna budynku, lokalizacja, potrzeby domowników, a także firma, której zleca się montaż i rodzaj wybranej pompy. Najczęściej jednak początkowe wydatki mogą przekroczyć 20 tysięcy złotych. Warto pamiętać o tym, że oszczędność wynikająca z eksploatacji - w szczególności jeśli ocieplenie elewacji i poddaszy jest prawidłowo wykonane - w ciągu kilku lat pozwoli na zwrócenie się pieniędzy wydanych na zakup urządzenia i jego montaż.

Koszt pompy ciepła - na ostateczne wydatki wpływa też odpowiednie dopasowanie rodzaju pompy do jej przeznaczenia i specyfiki nieruchomości. Tego rodzaju urządzenia mogą być wykorzystywane w różnych celach. Pompa ciepła do basenu to rozwiązanie wybierane wcale nie rzadziej niż pompy do ogrzewania domów. Takie instalacje są niezwykle ekonomiczne, ale też wygodne w użytkowaniu i bardzo rzadko ulegają awariom.

Ranking najlepszych specjalistów od pomp ciepła w Lublińcu

Pompy ciepła Lubliniec

Wyśmienite Gruntowe Pompy Ciepła

304 opinie

Klient, który planuje zakup gruntowych pomp ciepła musi już teraz zgłosić się do tego dostawcy i poznać ich atrakcyjne ceny oraz korzystne warunki dostawy. Realizują oczekiwania najbardziej wymagających Klientów, dlatego są świetnym wyborem.

ECOFAN GRUPA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ - Doskonałe Odnawialne Źródła Energii w Lublińcu

Doskonałe Odnawialne Źródła Energii w Lublińcu

112 opinii

Eksperci z ECOFAN GRUPA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ to specjaliści w swoim fachu zawsze w pełnej gotowości, aby pomóc każdemu Klientowi szukającemu profesjonalisty z branży odnawialnych źródeł energii. Wybierz ich numer i dowiedz się więcej - nie pożałujesz.

Greenhouse-RS Sp. z o.o. - Rewelacyjne Powietrzne Pompy Ciepła Lubliniec

Greenhouse-RS Sp. z o.o.

80 opinii

Greenhouse-RS Sp. z o.o. z miejscowości Lubliniec jest najlepszy w oferowaniu rewelacyjnych powietrznych pomp ciepła w korzystnej cenie każdemu kupującemu, zapewniając dogodne metody realizacji płatności. Więcej informacji możesz otrzymać jeszcze dzisiaj, więc nie trać czasu.

Passive Instal Sp. z o.o.- Mateusz Sztacherski - Rewelacyjne Gruntowe Wymienniki Ciepła Lubliniec

Rewelacyjne Gruntowe Wymienniki Ciepła

73 opinie

Kolejnego takiego dostawcy szybko nie znajdziesz w miejscowości Lubliniec i okolicy, więc jeśli szukasz rewelacyjnych gruntowych wymienników ciepła to niezwłocznie sprawdź Passive Instal Sp. z o.o.- Mateusz Sztacherski. Gorąco zachęcamy do zadawania pytań - to Ci się opłaci.

Euros Energy Sp. z o.o. MK - Pierwszorzędne Odnawialne Źródła Energii Lubliniec

Pierwszorzędne Odnawialne Źródła Energii

50 opinii

Firma Euros Energy Sp. z o.o. MK to eksperci od odnawialnych źródeł energii, obsługujący Klientów z Lublińca i przyległych powiatów. Ledwie jeden telefon dzieli Cię od uzyskania świetnej propozycji - skontaktuj się!

HEGAM - Perfekcyjne Odnawialne Źródła Energii Lubliniec

Perfekcyjne Odnawialne Źródła Energii Lubliniec

17 opinii

Jeśli poszukujesz świetnej ceny usług względem jakości wykonania to specjaliści z HEGAM są dla Ciebie stworzeni. Tylko krok dzieli Cię od uzyskania atrakcyjnej wyceny - sprawdź!

SUNAH - Doskonałe Gruntowe Wymienniki Ciepła Lubliniec

SUNAH

19 opinii

Planujesz nabycie gruntowych wymienników ciepła i nie masz jeszcze sprzedawcy? Ustal pasujący termin już teraz!

PC-INSTAL - Perfekcyjne Pompy Ciepła Lubliniec

Perfekcyjne Pompy Ciepła Lubliniec

15 opinii

Według Ciebie perfekcyjne pompy ciepła to niełatwy temat? Oszczędź sobie nerwów - profesjonaliści z tej firmy poradzą Ci i znajdą najlepsze rozwiązanie. Określ czego potrzebujesz, aby otrzymać dopasowaną ofertę spełniającą Twoje wymagania.

A.F.A. EKO-DOM Instalacje - Dobre Gruntowe Wymienniki Ciepła Lubliniec

A.F.A. EKO-DOM Instalacje

10 opinii

Jeżeli starasz się znaleźć dostawcę dobrych gruntowych wymienników ciepła to A.F.A. EKO-DOM Instalacje z całą pewnością zapewni najlepszy produkt. Realizują wymagania nawet najbardziej wymagających Klientów, dlatego ich wybór na pewno będzie dobrą decyzją.

Active Term - Znakomite Pompy Ciepła Lubliniec

Active Term

8 opinii

W dalszym ciągu szukasz profesjonalistów od pomp ciepła? Zaufaj wykwalifikowanym pracownikom Active Term. Skontaktuj się z nimi jak najszybciej, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Najnowsze z 35 zleceń na pompy ciepła w Lublińcu

Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Boronów

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i podgrzewanie wody Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan budynku: nowo wybudowany Termin skorzystania z oferty: w ciągu 6 miesięcy...

 • Boronów

2024-05-19 do 2024-05-27
dodano wczoraj o 13:57

Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. 71-100m², Kochcice

Wybór tego zlecenia da Ci same korzyści i na 100% Zleceniodawca, który pisze - "Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. 71-100m²", nie będzie żałował współpracy ze specjalistą z Twojej firmy. Nie trać czasu - zadzwoń do niego, aby sporządzić dopasowaną ofertę.

 • Kochcice

2024-05-17 do 2024-05-25
dodano 3 dni temu

Zapotrzebowanie na gruntową pompę ciepła, bud. 201-300m², Herby

Dla Klienta, który pisze - Zapotrzebowanie na gruntową pompę ciepła, bud. 201-300m², dotarcie do najwyższej klasy systemów grzewczych może być niełatwe, jednak Ty będziesz na pewno w stanie mu pomóc w znalezieniu najlepszego produktu. Dodatkowe informacje możesz wysłać jeszcze dzisiaj.

 • Herby

2024-05-10 do 2024-05-18

Solidna Pompa Ciepła Lubliniec

Ten Klient uważa, że solidna pompa ciepła to skomplikowane zagadnienie. Napisał zlecenie o treści "Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. 101-150m²". Pokaż temu Zleceniodawcy, by oszczędził sobie nerwów i jako specjalista udzielisz mu rad i znajdziesz uszyte na miarę rozwiązanie. Więcej informacji możesz wysłać jeszcze dzisiaj, dlatego nie zwlekaj.

 • Lubliniec

2024-05-09 do 2024-05-10

Dam zlecenie na pompę ciepła, bud. 151-200m², Herby

Ten Klient potrzebuje profesjonalistów od pompy ciepła. Napisał ogłoszenie o treści - Dam zlecenie na pompę ciepła, bud. 151-200m², chcąc powierzyć tę kwestię specjalistom. Więcej informacji prześlij po kontakcie, więc nie trać czasu.

 • Herby

2024-05-06 do 2024-05-14

Zapytanie o gruntową pompę ciepła, bud. 151-200m², Zborowskie

Wybranie systemów grzewczych nie jest łatwe, dlatego nie zwlekaj - jako specjalista poradź i znajdź dostosowane do potrzeb rozwiązanie dla Klienta, który napisał - Zapytanie o gruntową pompę ciepła, bud. 151-200m². Dzięki temu, że spełniasz wymagania nawet najbardziej wymagających Klientów, Twoja firma to doskonały wybór.

 • Zborowskie

2024-05-05 do 2024-05-13

Dam zlecenie na gruntową pompę ciepła, bud. 151-200m², Sadów

Podjęcie decyzji o wyborze tego Klienta da Ci same korzyści i z pewnością Zleceniodawca, który zleca - "Dam zlecenie na gruntową pompę ciepła, bud. 151-200m²", nie pożałuje współpracy z doradcą takim, jak Ty. Zapraszamy do kontaktu - to Ci się opłaci.

 • Sadów

2024-04-24 do 2024-05-02

Pierwszorzędne Systemy Grzewcze Lubliniec

Udowodnij Zleceniodawcy, że lepszej propozycji systemów grzewczych nie znajdzie w miejscowości Lubliniec i okolicy, więc jeśli szuka pierwszorzędnego systemów grzewczych to od razu powinien sprawdzić Twoją Firmę. Ledwie jeden telefon dzieli Cię od dostania atrakcyjnego zlecenia - skontaktuj się!

 • Lubliniec

2024-04-02 do 2024-04-10

Znakomita Pompa Ciepła

Jeszcze jesteś w stanie nawiązać kontakt w odpowiedzi na zapotrzebowanie Zlecającego jako specjalista od pompy ciepła. Pozwól Zlecającym skorzystać z Twojego doświadczenia oraz być zadowolonym z efektów tej współpracy. Zaprezentuj dopasowaną propozycję temu Zleceniodawcy - skontaktuj się niezwłocznie.

 • Glinica

2024-03-25 do 2024-04-02

Staranna Pompa Ciepła

Zlecający napisał zlecenie brzmiące "Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 101-150m²". Jako wiarygodny specjalista w dziedzinie pompy ciepła daj satysfakcję Klientowi i przyjmij zlecenie. Dzięki temu, że realizujesz wymagania najbardziej wymagających Klientów, wybór Twojej firmy na pewno będzie dobrą decyzją.

 • Lubliniec

2024-03-20 do 2024-03-28

Doskonałe Odnawialne Źródła Energii Lubliniec

Odnawialne źródła energii nie ma dla Twojej firmy żadnych tajemnic? Polegając na solidnym doświadczeniu, pokaż chęć, by poradzić każdemu Klientowi. Przeanalizuj szczegóły zgłoszenia, które brzmi "Zlecenie na pompę ciepła, bud. 101-150m²". Wyczerpującą ofertę prześlij po kontakcie.

 • Kochcice

2024-03-09 do 2024-03-17

Dam zlecenie na gruntową pompę ciepła, bud. 101-150m², Lubliniec

Energia odnawialna nie ma dla Ciebie żadnych tajemnic? Polegając na solidnym doświadczeniu, pokaż chęć, by pomóc każdemu Klientowi. Zapoznaj się z treścią zgłoszenia, które ma treść "Dam zlecenie na gruntową pompę ciepła, bud. 101-150m²". Jeszcze dziś zadzwoń do niego, aby stworzyć dopasowaną ofertę.

 • Lubliniec

2024-02-25 do 2024-03-04

Zapytanie o gruntową pompę ciepła, bud. 305m², Strzebiń

Powiedz Zlecającemu, że lepszej propozycji systemów grzewczych nie znajdzie na terenie Śląskiego, więc jeśli szuka znakomitego systemów grzewczych to niezwłocznie powinien poznać Twoją Firmę. Szczegółową ofertę prześlij po kontakcie, dlatego nie zwlekaj.

 • Strzebiń

2024-02-20 do 2024-02-28

Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Koszęcin

Oferujesz godną uwagi propozycję dotyczącą systemów grzewczych? Na pewno pomożesz Zleceniodawcy mając w swojej ofercie szeroki wachlarz produktów dopasowanych do jego potrzeb. Dłużej nie zwlekaj i poproś o szczegóły - na pewno będziesz zadowolony!

 • Koszęcin

2024-02-18 do 2024-02-19

Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Lubliniec

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan budynku: obiekt jest na etapie projektowym Termin skorzystania z oferty: w ciągu 6 miesięcy...

 • Lubliniec

2024-02-12 do 2024-02-20

Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Babienica

Jako profesjonalista i prawdziwy wyjadacz w branży energii odnawialnej możesz zaoferować swoje usługi Klientowi w pobliżu miejscowości Śląskie, który napisał "Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m²". Aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się - możesz tylko zyskać.

 • Babienica

2024-02-07 do 2024-02-15

Potrzebuję pompy ciepła, bud. 71-100m², Kochcice

Przeznaczenie pompy: chłodzenie, ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: do uzgodnienia w rozmowie Powierzchnia budynku: 71-100m² Stan budynku: budynek użytkowany i ocieplony Termin skorzystania z oferty: do uzgodnienia...

 • Kochcice

2024-02-03 do 2024-02-11

Gruntowy Wymiennik Ciepła Lubliniec

Zlecający często czują się zagubieni w zawiłościach ofert na gruntowy wymiennik ciepła. Jako ekspert, pomóż znaleźć najbardziej korzystne rozwiązanie Klientowi zgłoszenie o treści - Zapotrzebowanie na powietrzną pompę ciepła, bud. 101-150m². Zapytaj o szczegóły, dopasuj ofertę do potrzeb Zlecającego i pokaż co możesz zaproponować.

 • Boronów

2024-02-01 do 2024-02-01

Dam zlecenie na gruntową pompę ciepła, bud. 101-150m², Lubliniec.ul.ks.szramka

Energia odnawialna nie ma dla Ciebie żadnych tajemnic? Polegając na ponadprzeciętnym doświadczeniu, pokaż chęć, by doradzić każdemu Klientowi. Poznaj szczegóły zlecenia, które ma treść "Dam zlecenie na gruntową pompę ciepła, bud. 101-150m²". Aby otrzymać dokładne informacje skontaktuj się od razu - możesz tylko zyskać.

 • Lubliniec.ul.ks.szramka

2024-01-19 do 2024-01-27

Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 71-100m², Lubliniec

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Powierzchnia budynku: 71-100m² Stan budynku: budynek użytkowany i ocieplony Termin skorzystania z oferty: najbliższy wolny termin...

 • Lubliniec

2024-01-16 do 2024-01-24

Zapotrzebowanie na powietrzną pompę ciepła, bud. 101-150m², Koszwice

Dla Zleceniodawcy, który napisał - Zapotrzebowanie na powietrzną pompę ciepła, bud. 101-150m², wybranie bezkonkurencyjnego systemów grzewczych może być bardziej skomplikowane niż się oczekiwało, ale Ty będziesz na sto procent w stanie mu pomóc w znalezieniu dobrego rozwiązania. Umów się na rozmowę już teraz, aby zaprezentować ofertę.

 • Koszwice

2024-01-12 do 2024-01-20

Szukam firmy od pomp ciepła, bud. 101-150m², Lubliniec

Doskonałe odnawialne źródła energii to Twoja życiowa pasja? Wykonaj zapytanie jako doświadczony fachowiec w tej dziedzinie. Dzięki temu, że spełniasz wymagania nawet najbardziej wymagających Klientów, jesteś świetnym wyborem.

 • Lubliniec

2024-01-10 do 2024-01-10

Energia Odnawialna Lubliniec

Oferując usługi z zakresu energii odnawialnej od kilkunastu lat, zwłaszcza na obszarze miejscowości Śląskie, ale także pobliskich miast możesz złożyć ofertę w odpowiedzi na to zlecenie. Zadzwoń i wyślij wycenę, która zaskoczy Klienta - na plus.

 • Boronów

2024-01-03 do 2024-01-11

Dam zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 101-150m², Lubliniec

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Powierzchnia budynku: 101-150m² Stan budynku: Budynek użytkowany i nieocieplony Termin skorzystania z oferty: w ciągu 6 miesięcy...

 • Lubliniec

2023-12-27 do 2024-01-04

Profesjonalna Energia Odnawialna

Jeśli energia odnawialna w najlepszym wydaniu to obszar działania Twojej firmy to złóż ofertę temu Klientowi i pokaż, że jesteś gotowy do podjęcia nowego zlecenia. Ten zainteresowany napisał "Zapotrzebowanie na pompę ciepła, bud. 71-100m²". Podejmij decyzję bez zwłoki - przedzwoń i otrzymaj niezobowiązującą ofertę współpracy, która Cię usatysfakcjonuje.

 • Lubecko

2023-12-18 do 2023-12-26

Solidne Odnawialne Źródła Energii

Przeznaczenie pompy: do uzgodnienia w rozmowie Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan budynku: budynek użytkowany i ocieplony Termin skorzystania z oferty: w ciągu 6 miesięcy...

 • Lubliniec

2023-12-15 do 2023-12-23

Perfekcyjne Odnawialne Źródła Energii

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: gruntowa Powierzchnia budynku: 210m² Stan budynku: w trakcie budowy Termin skorzystania z oferty: w ciągu 3 miesięcy...

 • Psary

2023-12-11 do 2023-12-19

Dam zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 101-150m², Boronów

Klient poszukuje świetnej współpracy, pisząc - Dam zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 101-150m². To zapytanie o ofertę perfekcyjnie pasuje do specjalisty takiego, jak Ty. Określ co możesz zaoferować i poznaj dopasowanego Klienta.

 • Boronów

2023-12-10 do 2023-12-18

Odnawialne Źródła Energii

Oferując usługi z zakresu odnawialnych źródeł energii od kilku lat, zwłaszcza na obszarze Lublińca, ale także przyległych miast możesz skontaktować się w odpowiedzi na to zlecenie. Przedzwoń, aby uzyskać więcej szczegółów.

 • Lubliniec

2023-12-09 do 2023-12-17

Pierwszorzędna Pompa Ciepła

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: do uzgodnienia w rozmowie Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan budynku: budynek użytkowany i ocieplony Termin skorzystania z oferty: do uzgodnienia w rozmowie...

 • Strzebiń

2023-12-01 do 2023-12-09

Dam zlecenie na gruntową pompę ciepła, bud. 101-150m², Pawełki

Dotarcie do znakomitego gruntowego wymiennika ciepła dla Konsumentów bywa sporym wyzwaniem, dlatego nie zwlekaj - jako profesjonalista doradź Klientowi i wybierz najlepsze rozwiązanie. Chwyć za telefon, skontaktuj się i wyślij wycenę, która na pewno zrobi dobre wrażenie na Kliencie.

 • Pawełki

2023-11-28 do 2023-12-06

Otrzymaj zlecenia dla Sprzedawców Pomp Ciepła

Najczęstsze pytania o pompach ciepła

Pompa ciepła – co to jest?

Pompa ciepła to najbardziej efektywne i ekologiczne urządzenie, które może być doskonałą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych.

Pompy ciepła pobierają energię cieplną z wody, gruntu lub powietrza. Następnie przy udziale prądu przekształcają ją w energię wykorzystywaną do ogrzewania domu, podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ochładzania domu.

Jakie są rodzaje pomp ciepła? Ze względu na sposób pobierania energii wyróżniamy:

 • pompy ciepła gruntowe,
 • pompy ciepła powietrzne,
 • pompy ciepła wodne,
 • pompy ciepła hybrydowe (energia ze źródła odnawialnego i tradycyjnego).

Jak działa pompa ciepła powietrzna?

Powietrzna pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz ogrzewania domu (c.o.) wykorzystuje energię cieplną pozyskaną z powietrza atmosferycznego (dostęp bez ograniczeń). Pompy ciepła pobierają powietrze z otoczenia budynku.

W systemie powietrznej pompy ciepła wykorzystuje się:

 • nawet 75% energii ze źródła odnawialnego (z powietrza),
 • tylko 25% ze źródeł nieodnawialnych.

Jaki jest koszt miesięczny pompy ciepła?

Miesięczne koszty użytkowania pompy ciepła dotyczą poboru przez nią energii elektrycznej.

Wysokość rachunków za eksploatowanie pompy ciepła zależy od:

 • aktualnych cen prądu,
 • standardu energetycznego domu,
 • powierzchni grzewczej budynku,
 • wydajności pompy ciepła (im wyższa efektywność, tym niższe opłaty).

Szacuje się, że rachunki tylko za ogrzewanie pompą ciepła przy taryfie G11 (0,63 zł/kWh) wyniosą:

 • dom 150 m2 bez termomodernizacji 530 – 330 zł miesięcznie,
 • dom 150 m2 z częściową termomodernizacją 380 – 210 zł miesięcznie,
 • dom 150 m2 w pełni stermomodernizowany 180 – 120 zł miesięcznie.
Otrzymaj bezpłatne wyceny od Sprzedawców Pomp Ciepła