Pompa ciepła w Łodzi

Porównaj oferty od Sprzedawców Pomp Ciepła z Twojej okolicy.
Obsłużyliśmy już 6 854 432 zleceń.

 • (obsługiwane z Oferteo)
540 326 zarejestrowanych wykonawców
4.97 średnia ocena wszystkich wykonawców
6 minut czas oczekiwania
na pierwsze zgłoszenie

Pompa ciepła to alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych instalacji grzewczych. Korzystanie z tego rodzaju systemu przynosi wiele korzyści dla środowiska naturalnego, a jednocześnie umożliwia wprowadzenie oszczędności do domowego budżetu. Uznaje się, że korzystanie z pompy ciepła jest jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań grzewczych dostępnych obecnie na rynku. Warto zapoznać się z ofertą pomp ciepła, których obsługa jest prosta i intuicyjna. Istotnym czynnikiem wpływającym na opłacalność inwestycji jest koszt montażu i eksploatacji.

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które zasadniczo różni się od pozostałych dostępnych na rynku rozwiązań. Aby wytworzyła się energia cieplna nie jest potrzebny proces spalania. Wykorzystywane jest bowiem ciepło zmagazynowane w wodzie, gruncie czy w powietrzu. Pompa ciepła jak działa? Do sprawnego funkcjonowania, każda pompa potrzebuje zasilania prądem elektrycznym lub gazem. Jest to tak naprawdę jedyny koszt codziennej eksploatacji urządzenia.

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne modele, które różnią się sposobem funkcjonowania. Pompa ciepła powietrzna jest jedną z najczęściej wybieranych. Podstawowym elementem gwarantującym sprawne działanie jest wentylator. To dzięki niemu powietrze może przepływać przez wymiennik, a następnie czynnik chłodniczy odbierający wytworzone ciepło. Również pompa ciepła gruntowa jest chętnie wybierana. Jej główną zaletą jest wyjątkowa stabilność, ale montaż wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami. Tego rodzaju rozwiązanie jest polecane dla osób posiadających duże działki, na których swobodnie można wykonać odwiert.

Cena dostępnych na rynku modeli pomp ciepła sprawia, że jest to opłacalna inwestycja. Na ostateczną wycenę instalacji pompy ciepła oraz koszty późniejszego użytkowania wpływa wiele różnych czynników. Jest to chociażby klasa energetyczna budynku, lokalizacja, potrzeby domowników, a także firma, której zleca się montaż i rodzaj wybranej pompy. Najczęściej jednak początkowe wydatki mogą przekroczyć 20 tysięcy złotych. Warto pamiętać o tym, że oszczędność wynikająca z eksploatacji - w szczególności jeśli ocieplenie elewacji i poddaszy jest prawidłowo wykonane - w ciągu kilku lat pozwoli na zwrócenie się pieniędzy wydanych na zakup urządzenia i jego montaż.

Koszt pompy ciepła - na ostateczne wydatki wpływa też odpowiednie dopasowanie rodzaju pompy do jej przeznaczenia i specyfiki nieruchomości. Tego rodzaju urządzenia mogą być wykorzystywane w różnych celach. Pompa ciepła do basenu to rozwiązanie wybierane wcale nie rzadziej niż pompy do ogrzewania domów. Takie instalacje są niezwykle ekonomiczne, ale też wygodne w użytkowaniu i bardzo rzadko ulegają awariom.

Pompy ciepła Łódź - ranking najlepszych firm

Pompy ciepła Łódź

Geneza Łódź

58 opinii

Energia odnawialna na najwyższym poziomie to ich pasja, dlatego są zawsze w pełnej gotowości do pracy. Dopasowaną ofertę otrzymasz po kontakcie, więc nie trać czasu.

ECOKOMFORT Krzysztof Mrowiński - Dobre Gruntowe Wymienniki Ciepła Łódź

Dobre Gruntowe Wymienniki Ciepła Łódź

53 opinie

Jeżeli jeszcze nie wyszukałeś odpowiedniego dostawcy dobrych gruntowych wymienników ciepła to ECOKOMFORT Krzysztof Mrowiński może być tym, czego potrzebujesz. Dłużej nie czekaj i skontaktuj się od razu - nie zawiedziesz się!

Polenergia Pompy Ciepła S.A. - Solidne Pompy Ciepła Łódź

Polenergia Pompy Ciepła S.A.

50 opinii

Uwierz na słowo ekspertom w dziedzinie pomp ciepła i zatrudnij Polenergia Pompy Ciepła S.A.. Precyzja z jaką wykonują powierzone im zadania, zaskoczy najbardziej wymagających. Umów się na rozmowę jak najszybciej, aby otrzymać ofertę.

Geoclima - Doskonałe Pompy Ciepła w Łodzi

Doskonałe Pompy Ciepła w Łodzi

16 opinii

Na wypadek jeśli jeszcze szukasz ekspertów od pomp ciepła to zaufaj doświadczeniu Geoclima. Łódź to dominujący rejon ich codziennej aktywności. Zarezerwuj termin już teraz!

JAMRÓZ Nowoczesne Technologie - Gruntowe Wymienniki Ciepła Łódź

JAMRÓZ Nowoczesne Technologie

8 opinii

Szukając gruntowych wymienników ciepła namierzysz wielu sprzedawców, którzy mają ofertę, ale to JAMRÓZ Nowoczesne Technologie przebije ich wszystkich. Ustal pasujący termin bez zbędnej zwłoki!

GO-GREENER Karina Stańczak - Systemy Grzewcze Łódź

Systemy Grzewcze

6 opinii

Oferuje usługi z zakresu energii odnawialnej od kilku lat, szczególnie na obszarze Łodzi, ale także przyległych miast. Umów się na rozmowę jak najszybciej, aby uzyskać więcej szczegółów.

DAN Energy - Świetne Pompy Ciepła Łódź

DAN Energy

5 opinii

Myślisz, że solidne pompy ciepła to niełatwe zagadnienie? Nic bardziej mylnego - specjaliści z tej firmy posłużą radą i znajdą najlepsze rozwiązanie. Już nie czekaj i skontaktuj się od razu - nie zawiedziesz się!

Termo-A.H.D. Maciej Wróbel - Rewelacyjne Pompy Ciepła Łódź

Termo-A.H.D. Maciej Wróbel

4 opinie

Firma Termo-A.H.D. Maciej Wróbel oferuje swoje usługi na atrakcyjnych warunkach. Koncentruje się na Klientach z miejscowości Łódź i z sąsiednich miast. Umów się na rozmowę od razu i poznaj ofertę.

OTWARTA ENERGIA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ - Profesjonalne Pompy Ciepła Łódź

Profesjonalne Pompy Ciepła Łódź

2 opinie

Nadal poszukujesz specjalisty od pomp ciepła? Trafiłeś w dobre miejsce - OTWARTA ENERGIA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ jest do Twoich usług. Przedstawią Ci dobrą ofertę - skontaktuj się i sprawdź, nie pożałujesz.

Usługi Hydrauliczne Łukasz Stasiak - Odpowiednie Systemy Grzewcze Łódź

Usługi Hydrauliczne Łukasz Stasiak

2 opinie

Nadal nie znalazłeś odpowiedniego dostawcy gruntowych wymienników ciepła, mimo że próbujesz znaleźć go od dłuższego czasu? Usługi Hydrauliczne Łukasz Stasiak może ma szansę zakończyć Twój problem. Mają ofertę dla każdego - sprawdź już dziś.

546 Zleceń - Pompy Ciepła Łódź

Pierwszorzędna Energia Odnawialna Łódź

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: Klient prosi o poradę Liczba mieszkańców: powyżej 7 osób Powierzchnia budynku: 201-300m² Stan obiektu: nowo wybudowany Dodatkowe informacje: moze byc pompa...

 • Łódź

2022-09-28 do 2022-10-06
dodano wczoraj o 21:46

Zapotrzebowanie na powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m², Łódź

Klient, który szuka wysokiej jakości gruntowego wymiennika ciepła pisze - Zapotrzebowanie na powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m². Musi on otrzymać ofertę od Ciebie jako dostawcy i poznać Twoje dobre ceny oraz korzystne warunki dostawy. Ustal pasujący termin od razu i na własne oczy przekonaj się, że warto!

 • Łódź

2022-09-28 do 2022-10-06
dodano wczoraj o 12:52

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 549 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m², Łódź

Zlecenie o treści - Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m² jest skierowane do eksperta, który oferuje swoje usługi uwzględniając najnowsze rozwiązania i trendy oraz koncentruje się na Klientach z miejscowości Łódź i z sąsiednich miast. Skontaktuj się z nimi jak najszybciej i prześlij ofertę.

 • Łódź

2022-09-28 do 2022-10-06
dodano wczoraj o 09:36

Najlepsza Pompa Ciepła Łódź

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 3-4 osoby Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan obiektu: nowo wybudowany Dodatkowe informacje: Interesuje mnie montaż pompy c...

 • Łódź

2022-09-27 do 2022-10-05
dodano 2 dni temu

Doskonałej Jakości Gruntowy Wymiennik Ciepła Łódź

Zleceniodawca, który poszukuje doskonałej jakości gruntowego wymiennika ciepła napisał - Pompa ciepła, bud. do 150m². Winien on dostać ofertę od Ciebie jako dostawcy i zobaczyć na własne oczy Twoje niskie ceny oraz referencje otrzymane od Klientów. Jeśli chcesz poznać dokładne informacje skontaktuj się od razu - warto.

 • Łódź

2022-09-27 do 2022-10-05
dodano 2 dni temu

Solidna Pompa Ciepła

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 1-2 osoby Powierzchnia budynku: do 150m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: w ciągu miesiąca...

 • Łódź

2022-09-25 do 2022-10-03
dodano 4 dni temu

Pompa Ciepła

Wybranie tego Klienta da Ci same korzyści i na pewno Klient, który napisał - "Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m²", nie pożałuje współpracy ze specjalistą takim, jak Ty. Chwyć za telefon, skontaktuj się i prześlij ofertę, która na pewno zrobi dobre wrażenie na Kliencie.

 • Łódź

2022-09-25 do 2022-10-03
dodano 4 dni temu

Zapotrzebowanie na wodną pompę ciepła, bud. do 150m², Łódź

Oferując usługi z zakresu energii odnawialnej od wielu lat, szczególnie na obszarze miejscowości Łódź, ale także okolicznych powiatów możesz wysłać ofertę w odpowiedzi na to zlecenie. Jeszcze dziś zadzwoń do niego, aby uzyskać więcej informacji.

 • Łódź

2022-09-25 do 2022-10-03
dodano 4 dni temu

Świetny Gruntowy Wymiennik Ciepła

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 5-6 osób Powierzchnia budynku: 201-300m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Dodatkowe informacje: Stara instalacja co Termin ...

 • Łódź

2022-09-24 do 2022-10-02
dodano 5 dni temu

Profesjonalna Energia Odnawialna

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: Klient prosi o poradę Liczba mieszkańców: 1-2 osoby Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan obiektu: budynek do 2 lat Termin skorzystania z oferty: możliwy od...

 • Łódź

2022-09-24 do 2022-10-02
dodano 5 dni temu

Dam zlecenie na pompę ciepła, bud. do 150m², Łódź

Zleceniodawca szuka świetnej współpracy i pisze - Dam zlecenie na pompę ciepła, bud. do 150m². To zlecenie perfekcyjnie pasuje do specjalisty takiego, jak Ty. Zaledwie chwila dzieli Cię od dostania atrakcyjnego zapytania o ofertę - zobacz!

 • Łódź

2022-09-23 do 2022-10-01
dodano 6 dni temu

Dam zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m², Łódź

Podmiot, który wprowadził zgłoszenie o treści "Dam zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m²", szuka markowego gruntowego wymiennika ciepła. Powinien trafić na Twoją ofertę, która nie ma konkurentów. Już nie zwlekaj i sporządź wycenę - nie zawiedziesz się!

 • Łódź

2022-09-23 do 2022-10-01
dodano 6 dni temu

Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Łódź

Jako ekspert od odnawialnych źródeł energii, świadczący usługi dla Klientów z Łodzi i przyległych miast - poznaj szczegóły zapytania o treści "Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m²". Poproś o więcej informacji, dopasuj ofertę do potrzeb Zlecającego i pokaż co masz do zaoferowania.

 • Łódź

2022-09-23 do 2022-10-01
dodano 6 dni temu

Zapytanie o wodną pompę ciepła, bud. do 150m², Łódź

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: wodna Liczba mieszkańców: 5-6 osób Powierzchnia budynku: do 150m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: w ciągu 6 miesięc...

 • Łódź

2022-09-23 do 2022-10-01
dodano 6 dni temu

Dam zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 201-300m², Łódź

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: powyżej 7 osób Powierzchnia budynku: 201-300m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: możli...

 • Łódź

2022-09-22 do 2022-09-30
dodano 7 dni temu

Pierwszorzędne Systemy Grzewcze Łódź

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 1-2 osoby Powierzchnia budynku: do 150m² Stan obiektu: budynek 3-5-letni Dodatkowe informacje: Proszę podać termin instslacj...

 • Łódź

2022-09-20 do 2022-09-28

Zapotrzebowanie na pompę ciepła, bud. do 150m², Łódź

Pragniesz znaleźć zlecenie do wykonania jako warty uwagi profesjonalista? Twoja firma to świetna okazja dla tego Zleceniodawcy z Łodzi. Pomóż zrealizować mu zlecenie. Już teraz określ co możesz zaoferować, aby otrzymać dobrego Zleceniodawcę.

 • Łódź

2022-09-19 do 2022-09-27

Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m², Łódź

Jeśli odnawialne źródła energii w najlepszym wydaniu to obszar działania Twojej firmy to nawiąż kontakt z tym Klientem i pokaż, że jesteś gotowy do podjęcia współpracy. składający zapytanie napisał "Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m²". Zdecyduj się szybko - skontaktuj się i otrzymaj niezobowiązującą propozycję współpracy, która na pewno Ci się spodoba.

 • Łódź

2022-09-19 do 2022-09-19

Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m², Łódź

Dotarcie do znakomitego gruntowego wymiennika ciepła dla Konsumentów bywa sporym wyzwaniem, dlatego nie zwlekaj - jako profesjonalista doradź Klientowi i wybierz najlepsze rozwiązanie. Chwyć za telefon, skontaktuj się i wyślij wycenę, która na pewno zrobi dobre wrażenie na Kliencie.

 • Łódź

2022-09-18 do 2022-09-26

Bezkonkurencyjne Systemy Grzewcze

Wybranie systemów grzewczych nie jest proste, dlatego nie zwlekaj - jako profesjonalista pomóż i znajdź spełniające wymagania rozwiązanie dla Zleceniodawcy, który pisze - Zlecenie na pompę ciepła, bud. 201-300m². Określ jaką ofertą dysponujesz, aby otrzymać dobrego Zleceniodawcę.

 • Łódź

2022-09-18 do 2022-09-26

Solidne Odnawialne Źródła Energii Łódź

Wybór tego zlecenia da Ci same korzyści i na pewno Zleceniodawca, który zleca - "Zapytanie o gruntową pompę ciepła, bud. 151-200m²", nie pożałuje współpracy z profesjonalistą takim, jak Ty. Gorąco zachęcamy do zapoznania się ze zleceniem - nie będziesz żałować.

 • Łódź

2022-09-18 do 2022-09-26

Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m², Łódź

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 3-4 osoby Powierzchnia budynku: do 150m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: do uzgodnie...

 • Łódź

2022-09-17 do 2022-09-25

Solidna Energia Odnawialna

Jako ekspert z branży, najlepszy w każdym calu wykaż, że jesteś zawsze gotowy służyć pomocą każdemu zainteresowanemu poszukującemu profesjonalisty od solidnej energii odnawialnej. Ten Zleceniodawca pisze - Zapotrzebowanie na pompę ciepła, bud. do 150m². Napisz krótko co możesz zaoferować i otrzymaj dobrego Klienta.

 • Łódź

2022-09-17 do 2022-09-25

Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m², Łódź

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 1-2 osoby Powierzchnia budynku: do 150m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: w ciągu mie...

 • Łódź

2022-09-16 do 2022-09-24

Zapotrzebowanie na gruntową pompę ciepła, bud. 151-200m², Łódź

Jako utalentowani specjaliści jesteście w stanie spełnić wymagania w temacie odnawialnych źródeł energii. Ogłoszenie brzmi "Zapotrzebowanie na gruntową pompę ciepła, bud. 151-200m²". Zapytaj o szczegóły, dopasuj ofertę do potrzeb Zlecającego i udowodnij co możesz zaoferować.

 • Łódź

2022-09-15 do 2022-09-23

Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m², Łódź

Zdecydowanie o wyborze systemów grzewczych nie jest łatwe, dlatego nie zwlekaj - jako fachowiec doradź i dobierz dopasowane rozwiązanie dla Zleceniodawcy, który napisał - Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m². Złóż propozycję dla tego Klienta - nawiąż współpracę już dziś, nie pożałujesz.

 • Łódź

2022-09-15 do 2022-09-23

Potrzebuję pompy ciepła, bud. 151-200m², Łódź

Jako ekspert i prawdziwy profesjonalista w branży energii odnawialnej możesz zaoferować swoje usługi Zlecającemu w pobliżu miejscowości Łódź, który pisze "Potrzebuję pompy ciepła, bud. 151-200m²". Jeszcze dziś skontaktuj się z nim i przedstaw ofertę.

 • Łódź

2022-09-15 do 2022-09-23

Bezkonkurencyjne Systemy Grzewcze

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: Klient prosi o poradę Liczba mieszkańców: 5-6 osób Powierzchnia budynku: do 150m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: d...

 • Łódź

2022-09-15 do 2022-09-23

Gruntowy Wymiennik Ciepła

Przeznaczenie pompy: Klient prosi o poradę, ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: Klient prosi o poradę Liczba mieszkańców: 3-4 osoby Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin...

 • Łódź

2022-09-14 do 2022-09-22

Zapotrzebowanie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Łódź

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 3-4 osoby Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: możliwy od...

 • Łódź

2022-09-14 do 2022-09-22

Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m², Łódź

Klient, który szuka taniego gruntowego wymiennika ciepła zgłosił zainteresowanie - Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m². Winien on koniecznie zapoznać się z Twoją ofertą jako dostawcy i poznać Twoje świetne ceny oraz referencje otrzymane od Klientów. Przedzwoń natychmiast po więcej szczegółów - nie będziesz żałować.

 • Łódź

2022-09-14 do 2022-09-22

Otrzymaj zlecenia dla Sprzedawców Pomp Ciepła

Najczęstsze pytania o pompach ciepła

Pompa ciepła – co to jest?

Pompa ciepła to najbardziej efektywne i ekologiczne urządzenie, które może być doskonałą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych.

Pompy ciepła pobierają energię cieplną z wody, gruntu lub powietrza. Następnie przy udziale prądu przekształcają ją w energię wykorzystywaną do ogrzewania domu, podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ochładzania domu.

Jakie są rodzaje pomp ciepła? Ze względu na sposób pobierania energii wyróżniamy:

 • pompy ciepła gruntowe,
 • pompy ciepła powietrzne,
 • pompy ciepła wodne,
 • pompy ciepła hybrydowe (energia ze źródła odnawialnego i tradycyjnego).

Jak działa pompa ciepła powietrzna?

Powietrzna pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz ogrzewania domu (c.o.) wykorzystuje energię cieplną pozyskaną z powietrza atmosferycznego (dostęp bez ograniczeń). Pompy ciepła pobierają powietrze z otoczenia budynku.

W systemie powietrznej pompy ciepła wykorzystuje się:

 • nawet 75% energii ze źródła odnawialnego (z powietrza),
 • tylko 25% ze źródeł nieodnawialnych.

Jaki jest koszt miesięczny pompy ciepła?

Miesięczne koszty użytkowania pompy ciepła dotyczą poboru przez nią energii elektrycznej.

Wysokość rachunków za eksploatowanie pompy ciepła zależy od:

 • aktualnych cen prądu,
 • standardu energetycznego domu,
 • powierzchni grzewczej budynku,
 • wydajności pompy ciepła (im wyższa efektywność, tym niższe opłaty).

Szacuje się, że rachunki tylko za ogrzewanie pompą ciepła przy taryfie G11 (0,63 zł/kWh) wyniosą:

 • dom 150 m2 bez termomodernizacji 530 – 330 zł miesięcznie,
 • dom 150 m2 z częściową termomodernizacją 380 – 210 zł miesięcznie,
 • dom 150 m2 w pełni stermomodernizowany 180 – 120 zł miesięcznie.
Otrzymaj bezpłatne wyceny od Sprzedawców Pomp Ciepła
Udostępnij znajomemu