Pompa ciepła w Dąbrowie Górniczej

Porównaj oferty od Sprzedawców Pomp Ciepła z Twojej okolicy.
Obsłużyliśmy już 8 924 602 zleceń.

 • (obsługiwane z Oferteo)
614 893 zarejestrowanych wykonawców
4.97 średnia ocena wszystkich wykonawców
6 minut czas oczekiwania
na pierwsze zgłoszenie

Pompa ciepła to alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych instalacji grzewczych. Korzystanie z tego rodzaju systemu przynosi wiele korzyści dla środowiska naturalnego, a jednocześnie umożliwia wprowadzenie oszczędności do domowego budżetu. Uznaje się, że korzystanie z pompy ciepła jest jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań grzewczych dostępnych obecnie na rynku. Warto zapoznać się z ofertą pomp ciepła, których obsługa jest prosta i intuicyjna. Istotnym czynnikiem wpływającym na opłacalność inwestycji jest koszt montażu i eksploatacji.

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które zasadniczo różni się od pozostałych dostępnych na rynku rozwiązań. Aby wytworzyła się energia cieplna nie jest potrzebny proces spalania. Wykorzystywane jest bowiem ciepło zmagazynowane w wodzie, gruncie czy w powietrzu. Pompa ciepła jak działa? Do sprawnego funkcjonowania, każda pompa potrzebuje zasilania prądem elektrycznym lub gazem. Jest to tak naprawdę jedyny koszt codziennej eksploatacji urządzenia.

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne modele, które różnią się sposobem funkcjonowania. Pompa ciepła powietrzna jest jedną z najczęściej wybieranych. Podstawowym elementem gwarantującym sprawne działanie jest wentylator. To dzięki niemu powietrze może przepływać przez wymiennik, a następnie czynnik chłodniczy odbierający wytworzone ciepło. Również pompa ciepła gruntowa jest chętnie wybierana. Jej główną zaletą jest wyjątkowa stabilność, ale montaż wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami. Tego rodzaju rozwiązanie jest polecane dla osób posiadających duże działki, na których swobodnie można wykonać odwiert.

Cena dostępnych na rynku modeli pomp ciepła sprawia, że jest to opłacalna inwestycja. Na ostateczną wycenę instalacji pompy ciepła oraz koszty późniejszego użytkowania wpływa wiele różnych czynników. Jest to chociażby klasa energetyczna budynku, lokalizacja, potrzeby domowników, a także firma, której zleca się montaż i rodzaj wybranej pompy. Najczęściej jednak początkowe wydatki mogą przekroczyć 20 tysięcy złotych. Warto pamiętać o tym, że oszczędność wynikająca z eksploatacji - w szczególności jeśli ocieplenie elewacji i poddaszy jest prawidłowo wykonane - w ciągu kilku lat pozwoli na zwrócenie się pieniędzy wydanych na zakup urządzenia i jego montaż.

Koszt pompy ciepła - na ostateczne wydatki wpływa też odpowiednie dopasowanie rodzaju pompy do jej przeznaczenia i specyfiki nieruchomości. Tego rodzaju urządzenia mogą być wykorzystywane w różnych celach. Pompa ciepła do basenu to rozwiązanie wybierane wcale nie rzadziej niż pompy do ogrzewania domów. Takie instalacje są niezwykle ekonomiczne, ale też wygodne w użytkowaniu i bardzo rzadko ulegają awariom.

Ranking najlepszych specjalistów od pomp ciepła w Dąbrowie Górniczej

Pompy ciepła Dąbrowa Górnicza

Dobre Gruntowe Pompy Ciepła w Dąbrowie Górniczej

99 opinii

Planujesz kupno gruntowych pomp ciepła i nie podjąłeś decyzji o wyborze dostawcy? Skontaktuj się z nimi jeszcze dziś i poznaj ofertę.

Polenergia Pompy Ciepła S.A. - Profesjonalne Odnawialne Źródła Energii Dąbrowa Górnicza

Polenergia Pompy Ciepła S.A.

88 opinii

Polenergia Pompy Ciepła S.A. jest najlepszy w dostarczaniu dobrych gruntowych pomp ciepła w konkurencyjnej cenie każdemu kontrahentowi, zapewniając przy tym liczne formy realizacji płatności. Zadzwoń, a otrzymasz wycenę, która na pewno zrobi na Tobie dobre wrażenie.

Euros Energy Sp. z o.o. RD - Z Górnej Półki Gruntowe Pompy Ciepła Dąbrowa Górnicza

Euros Energy Sp. z o.o. RD

46 opinii

W dalszym ciągu nie znalazłeś odpowiedniego dostawcy gruntowych pomp ciepła, pomimo że poszukujesz go od dawna? Euros Energy Sp. z o.o. RD może Ci pomóc. Zapytaj o ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb i przekonaj się co firma może zaoferować.

PUH Kargo - Solidne Pompy Ciepła Dąbrowa Górnicza

Solidne Pompy Ciepła

40 opinii

Zaufaj fachowcom w dziedzinie pomp ciepła i zatrudnij PUH Kargo. Perfekcja z jaką wykonują powierzone im zadania, zachwyci najbardziej wymagających. Jeśli chcesz poznać więcej informacji skontaktuj się - naprawdę warto.

Grupa Insta Sp. z o. o. - Doskonałe Pompy Ciepła Dąbrowa Górnicza

Doskonałe Pompy Ciepła

23 opinie

Jeśli szukasz dobrej ceny usług względem jakości wykonania to eksperci z Grupa Insta Sp. z o. o. są dla Ciebie idealni. Jeszcze dziś zadzwoń do nich, aby poznać wycenę.

HEGAM - Solidne Odnawialne Źródła Energii Dąbrowa Górnicza

HEGAM

16 opinii

Pracownicy HEGAM to specjaliści w swoim fachu i są gotowi służyć pomocą każdemu zainteresowanemu szukającemu profesjonalisty z dziedziny solidnego odnawialnych źródeł energii. Gorąco zachęcamy do zadawania pytań.

Solber Aleksandra Kawiorowska - Najwyższej Klasy Systemy Grzewcze Dąbrowa Górnicza

Najwyższej Klasy Systemy Grzewcze

10 opinii

Znalezienie najwyższej klasy systemów grzewczych może być niełatwe, ale Solber Aleksandra Kawiorowska na pewno pomoże Tobie w znalezieniu adekwatnego produktu. Zapraszamy do kontaktu - to Ci się opłaci.

Royal Instal System Sp zoo - Doskonałe Powietrzne Pompy Ciepła Dąbrowa Górnicza

Doskonałe Powietrzne Pompy Ciepła Dąbrowa Górnicza

7 opinii

Szukasz doskonałych powietrznych pomp ciepła w okolicy Dąbrowy Górniczej i wymagasz atrakcyjnej ceny? Jeszcze dzisiaj skontaktuj się z nimi.

Power Green Technology Sp. z o.o. - Dobre Powietrzne Pompy Ciepła Dąbrowa Górnicza

Power Green Technology Sp. z o.o.

4 opinie

Chcąc dotrzeć do powietrznych pomp ciepła znajdziesz firmy, które mają ofertę dla Ciebie, ale Power Green Technology Sp. z o.o. przebije je wszystkie. Wystarczy, że zadzwonisz, a otrzymasz ofertę, która na pewno zrobi na Tobie dobre wrażenie.

AUTORYZOWANY PARTNER BOSCH TERMOTECHNIKA I - Tanie Systemy Grzewcze Dąbrowa Górnicza

Tanie Systemy Grzewcze Dąbrowa Górnicza

4 opinie

Oferuje usługi z zakresu odnawialnych źródeł energii od lat, szczególnie na obszarze Dąbrowy Górniczej, ale także przyległych miast. Przedzwoń i otrzymaj ofertę, która na pewno Ci się spodoba.

Najnowsze z 38 zleceń na pompy ciepła w Dąbrowie Górniczej

Pompa ciepła, bud. 201-300m², Dąbrowa Górnicza

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: do uzgodnienia w rozmowie Powierzchnia budynku: 201-300m² Stan budynku: Budynek użytkowany i nieocieplony Termin skorzystania z oferty: w ciągu 3 miesięcy...

 • Dąbrowa Górnicza

2023-11-26 do 2023-12-04

Dobry Gruntowy Wymiennik Ciepła Dąbrowa Górnicza

Przeznaczenie pompy: do uzgodnienia w rozmowie Rodzaj pompy ciepła: do uzgodnienia w rozmowie Powierzchnia budynku: 101-150m² Stan budynku: budynek użytkowany i ocieplony Termin skorzystania z oferty: do uzgodnienia w rozmowie...

 • Dąbrowa Górnicza

2023-11-09 do 2023-11-17

Tanie Systemy Grzewcze Dąbrowa Górnicza

Przeznaczenie pompy: chłodzenie, ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: wodna Powierzchnia budynku: 101-150m² Stan budynku: budynek użytkowany i ocieplony Termin skorzystania z oferty: w ciągu 6 miesięcy...

 • Dąbrowa Górnicza

2023-10-24 do 2023-11-01

Pierwszorzędna Energia Odnawialna Dąbrowa Górnicza

Jako pracownik branży, najlepszy w każdym calu pokaż, że jesteś w pełni gotowy, aby pomóc każdemu Klientowi poszukującemu profesjonalisty z branży pierwszorzędnej energii odnawialnej. Ten Zleceniodawca pisze - Pompa ciepła, bud. 151-200m². Zaproponuj termin od razu!

 • Dąbrowa Górnicza

2023-10-13 do 2023-10-21

Perfekcyjna Energia Odnawialna

Jako wysoko wykwalifikowani profesjonaliści macie możliwość spełnić wymagania odnośnie energii odnawialnej. Zlecenie brzmi "Szukam firmy od pomp ciepła, bud. 101-150m²". Ustal pasujący termin!

 • Dąbrowa Górnicza

2023-10-13 do 2023-10-21

Potrzebuję pompy ciepła, bud. 71-100m², Dąbrowa Górnicza

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: do uzgodnienia w rozmowie Powierzchnia budynku: 71-100m² Stan budynku: Budynek użytkowany i nieocieplony Termin skorzystania z oferty: w ciągu miesiąca...

 • Dąbrowa Górnicza

2023-10-08 do 2023-10-16

Dam zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 201-300m², Dąbrowa Górnicza

Przeznaczenie pompy: chłodzenie, ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Powierzchnia budynku: 201-300m² Stan budynku: Budynek użytkowany i nieocieplony Termin skorzystania z oferty: najbliższy wolny termin...

 • Dąbrowa Górnicza

2023-10-07 do 2023-10-15

Najlepsza Pompa Ciepła Dąbrowa Górnicza

Przeznaczenie pompy: chłodzenie, ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: gruntowa Powierzchnia budynku: 71-100m² Stan budynku: budynek użytkowany i ocieplony Termin skorzystania z oferty: najbliższy wolny termin...

 • Dąbrowa Górnicza

2023-10-07 do 2023-10-15

Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 201-300m², Dąbrowa Górnicza

Zlecenie o treści - Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 201-300m² jest zaadresowane do eksperta, który oferuje swoje usługi wykorzystując najnowsze trendy na rynku oraz koncentruje się na Klientach z miejscowości Dąbrowa Górnicza oraz przyległych powiatów. Już nie trać czasu i skontaktuj się od razu - na pewno będziesz zadowolony!

 • Dąbrowa Górnicza

2023-10-06 do 2023-10-14

Perfekcyjna Energia Odnawialna

Jako pracownik branży, najlepszy w każdym calu pokaż, że jesteś w pełni gotowy, aby służyć pomocą każdemu zainteresowanemu szukającemu profesjonalisty z dziedziny energii odnawialnej. Klient, który zleca pisze - Dam zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m². Określ jaką ofertą dysponujesz i poznaj dopasowanego Klienta.

 • Dąbrowa Górnicza

2023-10-01 do 2023-10-03

Doskonała Pompa Ciepła

Zrealizowanie pompy ciepła dla tego Klienta będzie dziecinnie proste. Ogłoszenie ma treść - Dam zlecenie na gruntową pompę ciepła, bud. 36-70m². Odpowiedz na nie jako perfekcjonista mający indywidualne podejście do każdego Klienta, które zachwyci najbardziej wymagających. Zdecyduj się od razu - skontaktuj się i otrzymaj wstępną ofertę współpracy, która przypadnie Ci do gustu.

 • Dąbrowa Górnicza

2023-09-06 do 2023-09-14

Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Dąbrowa Górnicza

Jako ekspert i prawdziwy wyjadacz w branży odnawialnych źródeł energii możesz zaoferować swoje usługi Zleceniodawcy w pobliżu miejscowości Dąbrowa Górnicza, który napisał "Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m²". Zaprezentuj ofertę temu Zleceniodawcy - nawiąż współpracę niezwłocznie.

 • Dąbrowa Górnicza

2023-08-29 do 2023-09-06

Zapytanie o gruntową pompę ciepła, bud. 201-300m², Dąbrowa Górnicza

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: gruntowa Powierzchnia budynku: 201-300m² Stan budynku: w trakcie budowy Termin skorzystania z oferty: w ciągu 3 miesięcy...

 • Dąbrowa Górnicza

2023-08-18 do 2023-08-26

Pompa Ciepła

Zleceniodawca szuka doskonałej jakości wykonywanych usług, pisząc - Dam zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 201-300m². To ogłoszenie jest stworzone dla eksperta takiego, jak Ty. Jeszcze dziś zadzwoń do niego i przedstaw ofertę.

 • Dąbrowa Górnicza

2023-08-17 do 2023-08-25

Ceniony Gruntowy Wymiennik Ciepła

Dowiedź Zleceniodawcy, że następnego takiego dostawcy szybko nie znajdzie w miejscowości Dąbrowa Górnicza i okolicy. Dlatego jeśli jesteś producentem cenionego gruntowego wymiennika ciepła to koniecznie przeanalizuj zlecenie o treści - Zapotrzebowanie na pompę ciepła, bud. 131m². Wykonaj jeden telefon i wyślij wycenę, która na pewno zrobi dobre wrażenie na Kliencie.

 • Dąbrowa Górnicza

2023-08-14 do 2023-08-22

Profesjonalna Energia Odnawialna

Energia odnawialna nie ma dla Twojej firmy żadnych tajemnic? Opierając się na solidnym doświadczeniu, pokaż chęć, by poradzić każdemu Klientowi. Poznaj szczegóły zlecenia o treści "Dam zlecenie na gruntową pompę ciepła, bud. 101-150m²". Pokaż bezkonkurencyjną ofertę temu Zleceniodawcy - nawiąż współpracę niezwłocznie.

 • Dąbrowa Górnicza

2023-08-06 do 2023-08-14

Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 101-150m², Dąbrowa Górnicza

To zapytanie o treści - Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 101-150m² jest skierowane do eksperta, który oferuje swoje usługi uwzględniając najnowsze rozwiązania i trendy oraz skupia się na Klientach z Dąbrowy Górniczej oraz przyległych powiatów. Skontaktuj się z nimi już teraz, aby zaprezentować ofertę.

 • Dąbrowa Górnicza

2023-08-05 do 2023-08-13

Doskonała Energia Odnawialna

Jeśli energia odnawialna na najwyższym poziomie to obszar działania Twojej firmy to skontaktuj się z tym Klientem i pokaż, że chętnie podejmiesz się zlecenia. Zleceniodawca zgłosił "Dam zlecenie na pompę ciepła, bud. 201-300m²". Złóż ofertę dla tego Klienta - nawiąż kontakt jak najszybciej.

 • Dąbrowa Górnicza

2023-07-26 do 2023-08-03

Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Dąbrowa Górnicza

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan budynku: w trakcie budowy Termin skorzystania z oferty: w ciągu 6 miesięcy...

 • Dąbrowa Górnicza

2023-07-26 do 2023-08-03

Zapotrzebowanie na powietrzną pompę ciepła, bud. 101-150m², Dąbrowa Górnicza

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Powierzchnia budynku: 101-150m² Stan budynku: nowo wybudowany Termin skorzystania z oferty: najbliższy wolny termin...

 • Dąbrowa Górnicza

2023-07-26 do 2023-08-03

Dam zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Dąbrowa Górnicza

Jako wysoko wykwalifikowani eksperci możecie spełnić oczekiwania odnośnie odnawialnych źródeł energii. Zlecenie ma treść "Dam zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m²". Otrzymaj propozycję, stwórz dopasowaną ofertę i udowodnij co możesz zaproponować.

 • Dąbrowa Górnicza

2023-07-20 do 2023-07-28

Pierwszorzędne Systemy Grzewcze

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: do uzgodnienia w rozmowie Liczba mieszkańców: 3-4 osoby Powierzchnia budynku: do 150m² Stan budynku: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty...

 • Dąbrowa Górnicza

2023-07-20 do 2023-07-28

Pompa Ciepła

Próbujesz znaleźć zlecenia jako solidny fachowiec? Twoja firma to najlepsze rozwiązanie dla tego Zleceniodawcy. Przyczyń się do realizacji jego celów. Zaledwie krok dzieli Cię od uzyskania atrakcyjnego zlecenia - sprawdź!

 • Dąbrowa Górnicza

2023-07-13 do 2023-07-21

Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m², Dąbrowa Górnicza

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 3-4 osoby Powierzchnia budynku: do 150m² Stan budynku: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: najbliższy wo...

 • Dąbrowa Górnicza

2023-07-12 do 2023-07-20

Zlecenie na pompę ciepła, bud. 201-300m², Dąbrowa Górnicza

Przeznaczenie pompy: chłodzenie, ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: do uzgodnienia w rozmowie Liczba mieszkańców: 3-4 osoby Powierzchnia budynku: 201-300m² Stan budynku: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzyst...

 • Dąbrowa Górnicza

2023-07-10 do 2023-07-18

Dam zlecenie na gruntową pompę ciepła, bud. do 150m², Dąbrowa Górnicza

Zlecający, który poszukuje dobrego gruntowego wymiennika ciepła pisze - Dam zlecenie na gruntową pompę ciepła, bud. do 150m². Musi on koniecznie zapoznać się z Twoją ofertą jako dostawcy i zobaczyć na własne oczy Twoje świetne ceny oraz korzystne warunki dostawy. Jeszcze dzisiaj umów się z nim na rozmowę.

 • Dąbrowa Górnicza

2023-07-07 do 2023-07-15

Solidna Energia Odnawialna

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: gruntowa Liczba mieszkańców: 1-2 osoby Powierzchnia budynku: do 150m² Stan budynku: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: najbliższy woln...

 • Dąbrowa Górnicza

2023-07-06 do 2023-07-14

Zlecenie na wodną pompę ciepła, bud. 151-200m², Dąbrowa Górnicza

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: wodna Liczba mieszkańców: 5-6 osób Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan budynku: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: w ciągu miesiąca...

 • Dąbrowa Górnicza

2023-07-02 do 2023-07-10

Odnawialne Źródła Energii Dąbrowa Górnicza

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 1-2 osoby Powierzchnia budynku: 201-300m² Stan budynku: w trakcie budowy Termin skorzystania z oferty: w ciągu 3 miesięcy...

 • Dąbrowa Górnicza

2023-06-29 do 2023-07-07

Staranna Pompa Ciepła

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i wody Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 5-6 osób Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan budynku: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: 2024-06-30...

 • Dąbrowa Górnicza

2023-06-25 do 2023-07-03

Zapytanie o gruntową pompę ciepła, bud. 151-200m², Dąbrowa Górnicza

Zlecający szuka rewelacyjnej ceny usług względem jakości wykonania i pisze - Zapytanie o gruntową pompę ciepła, bud. 151-200m². To ogłoszenie jest idealne dla eksperta takiego, jak Ty. Przedstaw wyjątkową propozycję dla tego Klienta - zadzwoń już dziś.

 • Dąbrowa Górnicza

2023-06-23 do 2023-07-01

Otrzymaj zlecenia dla Sprzedawców Pomp Ciepła

Najczęstsze pytania o pompach ciepła

Pompa ciepła – co to jest?

Pompa ciepła to najbardziej efektywne i ekologiczne urządzenie, które może być doskonałą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych.

Pompy ciepła pobierają energię cieplną z wody, gruntu lub powietrza. Następnie przy udziale prądu przekształcają ją w energię wykorzystywaną do ogrzewania domu, podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ochładzania domu.

Jakie są rodzaje pomp ciepła? Ze względu na sposób pobierania energii wyróżniamy:

 • pompy ciepła gruntowe,
 • pompy ciepła powietrzne,
 • pompy ciepła wodne,
 • pompy ciepła hybrydowe (energia ze źródła odnawialnego i tradycyjnego).

Jak działa pompa ciepła powietrzna?

Powietrzna pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz ogrzewania domu (c.o.) wykorzystuje energię cieplną pozyskaną z powietrza atmosferycznego (dostęp bez ograniczeń). Pompy ciepła pobierają powietrze z otoczenia budynku.

W systemie powietrznej pompy ciepła wykorzystuje się:

 • nawet 75% energii ze źródła odnawialnego (z powietrza),
 • tylko 25% ze źródeł nieodnawialnych.

Jaki jest koszt miesięczny pompy ciepła?

Miesięczne koszty użytkowania pompy ciepła dotyczą poboru przez nią energii elektrycznej.

Wysokość rachunków za eksploatowanie pompy ciepła zależy od:

 • aktualnych cen prądu,
 • standardu energetycznego domu,
 • powierzchni grzewczej budynku,
 • wydajności pompy ciepła (im wyższa efektywność, tym niższe opłaty).

Szacuje się, że rachunki tylko za ogrzewanie pompą ciepła przy taryfie G11 (0,63 zł/kWh) wyniosą:

 • dom 150 m2 bez termomodernizacji 530 – 330 zł miesięcznie,
 • dom 150 m2 z częściową termomodernizacją 380 – 210 zł miesięcznie,
 • dom 150 m2 w pełni stermomodernizowany 180 – 120 zł miesięcznie.
Otrzymaj bezpłatne wyceny od Sprzedawców Pomp Ciepła