Pompy ciepła w Otwocku

Porównaj oferty od Sprzedawców Pomp Ciepła z Twojej okolicy.
Obsłużyliśmy już 6 825 830 zleceń.

 • (obsługiwane z Oferteo)
539 412 zarejestrowanych wykonawców
4.97 średnia ocena wszystkich wykonawców
6 minut czas oczekiwania
na pierwsze zgłoszenie

Pompa ciepła to alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych instalacji grzewczych. Korzystanie z tego rodzaju systemu przynosi wiele korzyści dla środowiska naturalnego, a jednocześnie umożliwia wprowadzenie oszczędności do domowego budżetu. Uznaje się, że korzystanie z pompy ciepła jest jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań grzewczych dostępnych obecnie na rynku. Warto zapoznać się z ofertą pomp ciepła, których obsługa jest prosta i intuicyjna. Istotnym czynnikiem wpływającym na opłacalność inwestycji jest koszt montażu i eksploatacji.

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które zasadniczo różni się od pozostałych dostępnych na rynku rozwiązań. Aby wytworzyła się energia cieplna nie jest potrzebny proces spalania. Wykorzystywane jest bowiem ciepło zmagazynowane w wodzie, gruncie czy w powietrzu. Pompa ciepła jak działa? Do sprawnego funkcjonowania, każda pompa potrzebuje zasilania prądem elektrycznym lub gazem. Jest to tak naprawdę jedyny koszt codziennej eksploatacji urządzenia.

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne modele, które różnią się sposobem funkcjonowania. Pompa ciepła powietrzna jest jedną z najczęściej wybieranych. Podstawowym elementem gwarantującym sprawne działanie jest wentylator. To dzięki niemu powietrze może przepływać przez wymiennik, a następnie czynnik chłodniczy odbierający wytworzone ciepło. Również pompa ciepła gruntowa jest chętnie wybierana. Jej główną zaletą jest wyjątkowa stabilność, ale montaż wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami. Tego rodzaju rozwiązanie jest polecane dla osób posiadających duże działki, na których swobodnie można wykonać odwiert.

Cena dostępnych na rynku modeli pomp ciepła sprawia, że jest to opłacalna inwestycja. Na ostateczną wycenę instalacji pompy ciepła oraz koszty późniejszego użytkowania wpływa wiele różnych czynników. Jest to chociażby klasa energetyczna budynku, lokalizacja, potrzeby domowników, a także firma, której zleca się montaż i rodzaj wybranej pompy. Najczęściej jednak początkowe wydatki mogą przekroczyć 20 tysięcy złotych. Warto pamiętać o tym, że oszczędność wynikająca z eksploatacji - w szczególności jeśli ocieplenie elewacji i poddaszy jest prawidłowo wykonane - w ciągu kilku lat pozwoli na zwrócenie się pieniędzy wydanych na zakup urządzenia i jego montaż.

Koszt pompy ciepła - na ostateczne wydatki wpływa też odpowiednie dopasowanie rodzaju pompy do jej przeznaczenia i specyfiki nieruchomości. Tego rodzaju urządzenia mogą być wykorzystywane w różnych celach. Pompa ciepła do basenu to rozwiązanie wybierane wcale nie rzadziej niż pompy do ogrzewania domów. Takie instalacje są niezwykle ekonomiczne, ale też wygodne w użytkowaniu i bardzo rzadko ulegają awariom.

Pompy ciepła Otwock - ranking najlepszych firm

Pompy ciepła Otwock

Pompy Ciepła Otwock

265 opinii

Nadal poszukujesz dobrej firmy od pomp ciepła? Skorzystaj z doświadczenia Topcoat Sp. z o.o.. Osobiście dowiesz się za co chwalą ich Klienci. Dłużej nie trać czasu i skontaktuj się od razu - gwarancja zadowolenia!

Clima Family - Perfekcyjne Odnawialne Źródła Energii Otwock

Clima Family

147 opinii

Ten fachowiec działa na obszarze powiatu i oferuje różnorodne usługi z zakresu perfekcyjnego odnawialnych źródeł energii. Mają propozycję dla każdego - skontaktuj się i sprawdź, nie pożałujesz.

Klimvent Solutions Sp. z o.o. - Świetne Pompy Ciepła Otwock

Świetne Pompy Ciepła

110 opinii

Jeśli poszukujesz profesjonalistów od pomp ciepła to wykorzystaj kompetencje Klimvent Solutions Sp. z o.o.. Otwock i pobliske miasta to dominujący rejon ich codziennej aktywności. Napisz w krótkim formularzu czego potrzebujesz i otrzymaj dobrą ofertę spełniającą Twoje wymagania.

Polenergia Pompy Ciepła S.A. - Systemy Grzewcze Otwock

Systemy Grzewcze

49 opinii

Właśnie wybierasz dobrego partnera, dzięki któremu osiągniesz swój cel? Polenergia Pompy Ciepła S.A. z Otwocka będzie najszybszą drogą. Realizują oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów, dlatego są świetnym wyborem.

Soltimus Sp. z o.o. - Opłacalne Gruntowe Pompy Ciepła Otwock

Soltimus Sp. z o.o.

27 opinii

Opłacalne gruntowe pompy ciepła z doręczeniem pod Twoje drzwi to typowa usługa Soltimus Sp. z o.o., dzięki której będziesz w pełni usatysfakcjonowany. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji skontaktuj się dziś - możesz tylko zyskać.

EKO-INSTAL Jarosław Sobiepanek - Rewelacyjne Gruntowe Pompy Ciepła Otwock

EKO-INSTAL Jarosław Sobiepanek

24 opinie

Dotarcie do rewelacyjnych gruntowych pomp ciepła jest trudniejsze niż może się wydawać, ale EKO-INSTAL Jarosław Sobiepanek na 100% pomoże Tobie w znalezieniu odpowiedniego produktu. Przedstawią Ci dobrą ofertę - sprawdź już dziś, nie pożałujesz.

Da Vinci Green Energy Prosta S.A - Dobre Powietrzne Pompy Ciepła Otwock

Dobre Powietrzne Pompy Ciepła

12 opinii

Kiedy szukasz bezkonkurencyjnej oferty powietrznych pomp ciepła w rejonie Otwocka, zatrudnij ekspertów w branży. Da Vinci Green Energy Prosta S.A wykorzysta swoje kompetencje i złoży Ci dobrą propozycję. Zapytaj o ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb i zobacz co firma ma do zaoferowania.

ZENE.pl - Rewelacyjne Pompy Ciepła Otwock

ZENE.pl

9 opinii

Nadal szukasz specjalisty od pomp ciepła? Skorzystaj z doświadczenia ZENE.pl. Osobiście dowiesz się za co chwalą ich Klienci. Zapraszamy do kontaktu - nie pożałujesz.

HYDROMAR Sp. z.o.o - Solidne Pompy Ciepła w Otwocku

Solidne Pompy Ciepła w Otwocku

7 opinii

Zrealizowanie pomp ciepła będzie banalnie łatwe jeśli zatrudnisz tych ekspertów. HYDROMAR Sp. z.o.o ma doświadczenie w branży, które zaspokoi nawet wyjątkowo wymagających. Dłużej nie czekaj i zadzwoń teraz - gwarancja zadowolenia!

MB-instal Grupa SBS - Pierwszorzędne Pompy Ciepła Otwock

Pierwszorzędne Pompy Ciepła Otwock

1 opinia

Na wypadek jeśli nadal szukasz dobrej firmy od pomp ciepła to trafiłeś w dobre miejsce - MB-instal Grupa SBS jest do Twoich usług. Otwock to główny obszar ich działania. Ustal pasujący termin od razu!

186 Zleceń - Pompy Ciepła Otwock

Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 201-300m², Otwock

Daj znać Zlecającemu, że takiej propozycji systemów grzewczych nie znajdzie na terenie Otwocka, więc jeśli poszukuje bezkonkurencyjnego systemów grzewczych to natychmiast powinien sprawdzić Twoją Firmę. Zapraszamy do zapoznania się ze zleceniem - nie pożałujesz.

 • Otwock

2022-09-22 do 2022-09-30
dodano 3 dni temu

Tani Gruntowy Wymiennik Ciepła Otwock

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: Klient prosi o poradę Liczba mieszkańców: 3-4 osoby Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty:...

 • Kosumce

2022-09-21 do 2022-09-29
dodano 4 dni temu

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 549 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Zapotrzebowanie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Otwock

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 3-4 osoby Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: w ciągu 3 ...

 • Otwock

2022-09-19 do 2022-09-27
dodano 6 dni temu

Perfekcyjna Pompa Ciepła Otwock

Zapytanie o treści - Potrzebuję pompy ciepła, bud. 151-200m² jest zaadresowane do fachowca, który oferuje swoje usługi w bardzo przystępnej cenie oraz skupia się na Klientach z rejonu Otwocka i z sąsiednich miast. Aby otrzymać informacje o budżecie skontaktuj się od razu - warto.

 • Otwock

2022-09-18 do 2022-09-26
dodano 7 dni temu

Doskonałe Odnawialne Źródła Energii Otwock

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 1-2 osoby Powierzchnia budynku: do 150m² Stan obiektu: nowo wybudowany Termin skorzystania z oferty: w ciągu 3 miesięcy...

 • Sobienie-Jeziory

2022-09-23 do 2022-09-23

Zapotrzebowanie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Karczew

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 5-6 osób Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan obiektu: budynek do 2 lat Termin skorzystania z oferty: możliwy od zaraz...

 • Karczew

2022-09-15 do 2022-09-23

Pierwszorzędny Gruntowy Wymiennik Ciepła

Wybór pierwszorzędnego gruntowego wymiennika ciepła dla Klientów to duże wyzwanie, dlatego nie zwlekaj - jako fachowiec posłuż Klientowi radą i znajdź najlepsze rozwiązanie. Określ jaką ofertą dysponujesz, aby otrzymać dopasowanego Zleceniodawcę.

 • Otwock

2022-09-15 do 2022-09-23

Świetna Pompa Ciepła

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: Klient prosi o poradę Liczba mieszkańców: 1-2 osoby Powierzchnia budynku: do 150m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: ...

 • Sobienie-Jeziory

2022-09-15 do 2022-09-23

Doskonała Energia Odnawialna Otwock

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: Klient prosi o poradę Liczba mieszkańców: powyżej 7 osób Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z of...

 • Tabor

2022-09-13 do 2022-09-21

Dobry Gruntowy Wymiennik Ciepła

Zlecenie od Klienta, który stoi przed koniecznością zakupu gruntowego wymiennika ciepła i nie ma jeszcze sprzedawcy. Ofertę możesz wysłać jeszcze dzisiaj, dlatego nie zwlekaj.

 • Otwock

2022-09-13 do 2022-09-21

Idealne Systemy Grzewcze Otwock

Wybranie systemów grzewczych nie jest proste, dlatego nie zwlekaj - jako fachowiec posłuż radą i dobierz spełniające wymagania rozwiązanie dla Zleceniodawcy, który pisze - Zapotrzebowanie na pompę ciepła, bud. do 150m². Zadzwoń, aby przedstawić ofertę.

 • Otwock mały

2022-09-13 do 2022-09-21

Zapotrzebowanie na powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m², Otwock

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 3-4 osoby Powierzchnia budynku: do 150m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: w ciągu mie...

 • Otwock

2022-09-13 do 2022-09-21

Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Wiązowna

Jeżeli nadal jako profesjonalista od pompy ciepła potrzebujesz Klientów to zainteresuj się zleceniem o treści - Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m². Prowadząc działalność jako od lat działający na rynku przedsiębiorca z Mazowieckiego na pewno pokażesz Klientowi jak nie mająca konkurencji jest Twoja oferta. Napisz krótko jaką ofertą dysponujesz i otrzymaj dobrego Klienta.

 • Wiązowna

2022-09-11 do 2022-09-19

Wyśmienity Gruntowy Wymiennik Ciepła

Ten Zleceniodawca szuka bezkonkurencyjnej oferty gruntowego wymiennika ciepła w rejonie Mazowieckiego i napisał - Dam zlecenie na pompę ciepła, bud. do 150m². Jako profesjonalista w branży wykorzystaj kompetencje swoich pracowników i przedstaw świetną propozycję. Otrzymaj propozycję, stwórz dopasowaną ofertę i udowodnij co możesz zaoferować.

 • Celestynów

2022-09-10 do 2022-09-18

Zlecenie na pompę ciepła, bud. 201-300m², Józefów

Znalezienie opłacalnego gruntowego wymiennika ciepła dla Konsumentów bywa sporym wyzwaniem, dlatego nie zwlekaj - jako profesjonalista posłuż Klientowi radą i dobierz dostosowane do wymagań rozwiązanie. Ustal pasujący termin już teraz!

 • Józefów

2022-09-08 do 2022-09-16

Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Wiązowna

Jako fachowiec działający na terenie miejscowości Mazowieckie i oferujący szerokie spektrum usług z zakresu solidnego odnawialnych źródeł energii zapoznaj się z potrzebami Klienta, który pisze zapytanie o treści "Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m²". Dzięki temu, że spełniasz oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów, jesteś świetnym wyborem.

 • Wiązowna

2022-09-07 do 2022-09-15

Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Glinianka

Próbujesz znaleźć Klienta jako dobry fachowiec? Twoja firma to najlepsze rozwiązanie dla autora zapytania. Przyczyń się do realizacji jego celów. Więcej informacji prześlij po kontakcie.

 • Glinianka

2022-09-07 do 2022-09-15

Świetna Pompa Ciepła

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 5-6 osób Powierzchnia budynku: 47m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: w ciągu miesiąca...

 • Wiązowna

2022-09-05 do 2022-09-13

Dam zlecenie na pompę ciepła, bud. do 150m², Józefów

Zlecający napisał zgłoszenie o treści "Dam zlecenie na pompę ciepła, bud. do 150m²". Jako wiarygodny specjalista w dziedzinie pompy ciepła daj się zatrudnić i przyjmij zlecenie. Określ co możesz zaoferować i otrzymaj dobrego Zleceniodawcę.

 • Józefów

2022-09-05 do 2022-09-13

Dam zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m², Glinianka

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 1-2 osoby Powierzchnia budynku: do 150m² Stan obiektu: budynek 3-5-letni Dodatkowe informacje: Pompa ciepła do budynku 100m2 -Glinian...

 • Glinianka

2022-09-03 do 2022-09-11

Doskonała Energia Odnawialna

Jeśli energia odnawialna na najwyższym poziomie to obszar działania Twojej firmy to skontaktuj się z tym Klientem i pokaż, że chętnie podejmiesz się zlecenia. Zleceniodawca zgłosił "Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m²". Złóż ofertę dla tego Klienta - nawiąż kontakt jak najszybciej.

 • Otwock

2022-08-31 do 2022-09-08

Zapotrzebowanie na powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m², Karczew

Jako specjalista działający na obszarze Mazowieckiego i oferujący szerokie spektrum usług z zakresu pierwszorzędnej energii odnawialnej poznaj potrzeby zleceniodawcy, który napisał zapytanie o treści "Zapotrzebowanie na powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m²". Zadzwoń i otrzymaj niezobowiązującą prośbę o wycenę, która na pewno Ci się spodoba.

 • Karczew

2022-08-30 do 2022-09-07

Pompa ciepła, bud. 151-200m², Bocian

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: Klient prosi o poradę Liczba mieszkańców: 4 Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: do uzgo...

 • Bocian

2022-08-30 do 2022-09-07

Świetna Pompa Ciepła

W dalszym ciągu możesz złożyć ofertę w odpowiedzi na zlecenie Klienta jako dobra firma od pompy ciepła. Pozwól Zlecającym skorzystać z Twoich usług oraz cieszyć z dobrze wydanych pieniędzy. Podejmij decyzję bez zwłoki - zatelefonuj i otrzymaj prośbę o wycenę, która na pewno Ci się spodoba.

 • Wiązowna

2022-08-30 do 2022-09-07

Zapytanie o wodną pompę ciepła, bud. do 150m², Otwock

Jako pracownik branży, najlepszy w swoim fachu wykaż, że jesteś zawsze gotowy pomóc każdemu Klientowi poszukującemu profesjonalisty z dziedziny odnawialnych źródeł energii. Klient, który zleca pisze - Zapytanie o wodną pompę ciepła, bud. do 150m². Gorąco zachęcamy do zadawania pytań - to Ci się opłaci.

 • Otwock

2022-08-29 do 2022-09-06

Zapotrzebowanie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Otwock

Zleceniodawcy nierzadko mają trudności w odnalezieniu się w bogactwie ofert na gruntowy wymiennik ciepła. Jako ekspert, zaproponuj najbardziej korzystne rozwiązanie temu Klientowi zapytanie o treści - Zapotrzebowanie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m². Dłużej nie czekaj i skontaktuj się teraz - na pewno będziesz zadowolony!

 • Otwock

2022-08-26 do 2022-09-03

Bezkonkurencyjne Systemy Grzewcze

Pokaż Zlecającemu, że lepszej propozycji systemów grzewczych szybko nie znajdzie w miejscowości Mazowieckie i okolicy, więc jeśli poszukuje bezkonkurencyjnego systemów grzewczych to koniecznie powinien poznać Twoją Firmę. Nie czekaj - zatelefonuj i otrzymaj propozycję współpracy, która Cię usatysfakcjonuje.

 • Osieck

2022-08-25 do 2022-09-02

Powietrzna pompa ciepła, 170m², Wiązowna

Jako fachowiec działający na obszarze powiatu i oferujący szerokie spektrum usług z zakresu perfekcyjnej energii odnawialnej zapoznaj się z potrzebami Klienta, który zgłosił zapytanie o treści "Powietrzna pompa ciepła, 170m²". Skontaktuj się i prześlij ofertę - naprawdę warto.

 • Wiązowna

2022-08-24 do 2022-09-01

Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Otwock

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 1-2 osoby Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: w ciągu 6 ...

 • Otwock

2022-08-22 do 2022-08-30

Markowy Gruntowy Wymiennik Ciepła

Przeznaczenie pompy: chłodzenie, ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: gruntowa Liczba mieszkańców: 3-4 osoby Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: ...

 • Celestynów

2022-08-21 do 2022-08-29

Zapotrzebowanie na gruntową pompę ciepła, bud. do 150m², Wiązowna

Pokaż temu Zleceniodawcy, że takiego dostawcy szybko nie znajdzie na terenie Mazowieckiego. Więc jeśli jesteś producentem taniego gruntowego wymiennika ciepła to bez zbędnej zwłoki przeanalizuj zlecenie o treści - Zapotrzebowanie na gruntową pompę ciepła, bud. do 150m². Aby poznać dokładne informacje skontaktuj się już teraz - możesz tylko zyskać.

 • Wiązowna

2022-08-18 do 2022-08-26

Otrzymaj zlecenia dla Sprzedawców Pomp Ciepła

Najczęstsze pytania o pompach ciepła

Pompa ciepła – co to jest?

Pompa ciepła to najbardziej efektywne i ekologiczne urządzenie, które może być doskonałą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych.

Pompy ciepła pobierają energię cieplną z wody, gruntu lub powietrza. Następnie przy udziale prądu przekształcają ją w energię wykorzystywaną do ogrzewania domu, podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ochładzania domu.

Jakie są rodzaje pomp ciepła? Ze względu na sposób pobierania energii wyróżniamy:

 • pompy ciepła gruntowe,
 • pompy ciepła powietrzne,
 • pompy ciepła wodne,
 • pompy ciepła hybrydowe (energia ze źródła odnawialnego i tradycyjnego).

Jak działa pompa ciepła powietrzna?

Powietrzna pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz ogrzewania domu (c.o.) wykorzystuje energię cieplną pozyskaną z powietrza atmosferycznego (dostęp bez ograniczeń). Pompy ciepła pobierają powietrze z otoczenia budynku.

W systemie powietrznej pompy ciepła wykorzystuje się:

 • nawet 75% energii ze źródła odnawialnego (z powietrza),
 • tylko 25% ze źródeł nieodnawialnych.

Jaki jest koszt miesięczny pompy ciepła?

Miesięczne koszty użytkowania pompy ciepła dotyczą poboru przez nią energii elektrycznej.

Wysokość rachunków za eksploatowanie pompy ciepła zależy od:

 • aktualnych cen prądu,
 • standardu energetycznego domu,
 • powierzchni grzewczej budynku,
 • wydajności pompy ciepła (im wyższa efektywność, tym niższe opłaty).

Szacuje się, że rachunki tylko za ogrzewanie pompą ciepła przy taryfie G11 (0,63 zł/kWh) wyniosą:

 • dom 150 m2 bez termomodernizacji 530 – 330 zł miesięcznie,
 • dom 150 m2 z częściową termomodernizacją 380 – 210 zł miesięcznie,
 • dom 150 m2 w pełni stermomodernizowany 180 – 120 zł miesięcznie.
Otrzymaj bezpłatne wyceny od Sprzedawców Pomp Ciepła
Udostępnij znajomemu