Pompy ciepła w Gostyninie

Porównaj oferty od Sprzedawców Pomp Ciepła z Twojej okolicy.
Obsłużyliśmy już 6 825 769 zleceń.

 • (obsługiwane z Oferteo)
539 409 zarejestrowanych wykonawców
4.97 średnia ocena wszystkich wykonawców
6 minut czas oczekiwania
na pierwsze zgłoszenie

Pompa ciepła to alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych instalacji grzewczych. Korzystanie z tego rodzaju systemu przynosi wiele korzyści dla środowiska naturalnego, a jednocześnie umożliwia wprowadzenie oszczędności do domowego budżetu. Uznaje się, że korzystanie z pompy ciepła jest jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań grzewczych dostępnych obecnie na rynku. Warto zapoznać się z ofertą pomp ciepła, których obsługa jest prosta i intuicyjna. Istotnym czynnikiem wpływającym na opłacalność inwestycji jest koszt montażu i eksploatacji.

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które zasadniczo różni się od pozostałych dostępnych na rynku rozwiązań. Aby wytworzyła się energia cieplna nie jest potrzebny proces spalania. Wykorzystywane jest bowiem ciepło zmagazynowane w wodzie, gruncie czy w powietrzu. Pompa ciepła jak działa? Do sprawnego funkcjonowania, każda pompa potrzebuje zasilania prądem elektrycznym lub gazem. Jest to tak naprawdę jedyny koszt codziennej eksploatacji urządzenia.

Obecnie na rynku dostępne są różnorodne modele, które różnią się sposobem funkcjonowania. Pompa ciepła powietrzna jest jedną z najczęściej wybieranych. Podstawowym elementem gwarantującym sprawne działanie jest wentylator. To dzięki niemu powietrze może przepływać przez wymiennik, a następnie czynnik chłodniczy odbierający wytworzone ciepło. Również pompa ciepła gruntowa jest chętnie wybierana. Jej główną zaletą jest wyjątkowa stabilność, ale montaż wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami. Tego rodzaju rozwiązanie jest polecane dla osób posiadających duże działki, na których swobodnie można wykonać odwiert.

Cena dostępnych na rynku modeli pomp ciepła sprawia, że jest to opłacalna inwestycja. Na ostateczną wycenę instalacji pompy ciepła oraz koszty późniejszego użytkowania wpływa wiele różnych czynników. Jest to chociażby klasa energetyczna budynku, lokalizacja, potrzeby domowników, a także firma, której zleca się montaż i rodzaj wybranej pompy. Najczęściej jednak początkowe wydatki mogą przekroczyć 20 tysięcy złotych. Warto pamiętać o tym, że oszczędność wynikająca z eksploatacji - w szczególności jeśli ocieplenie elewacji i poddaszy jest prawidłowo wykonane - w ciągu kilku lat pozwoli na zwrócenie się pieniędzy wydanych na zakup urządzenia i jego montaż.

Koszt pompy ciepła - na ostateczne wydatki wpływa też odpowiednie dopasowanie rodzaju pompy do jej przeznaczenia i specyfiki nieruchomości. Tego rodzaju urządzenia mogą być wykorzystywane w różnych celach. Pompa ciepła do basenu to rozwiązanie wybierane wcale nie rzadziej niż pompy do ogrzewania domów. Takie instalacje są niezwykle ekonomiczne, ale też wygodne w użytkowaniu i bardzo rzadko ulegają awariom.

Pompy ciepła Gostynin - ranking najlepszych firm

Pompy ciepła Gostynin

Synergio S.A.

147 opinii

Myślisz, że perfekcyjne pompy ciepła to niełatwy temat? Nic bardziej mylnego - specjaliści z tej firmy dadzą wskazówki i znajdą uszyte na miarę rozwiązanie. Ażeby otrzymać dopasowaną ofertę skontaktuj się - naprawdę warto.

Energia Taniej Sp. z o.o. - Doskonałe Powietrzne Pompy Ciepła Gostynin

Doskonałe Powietrzne Pompy Ciepła

81 opinii

Szukasz doskonałych powietrznych pomp ciepła w okolicy Gostynina i wymagasz atrakcyjnej ceny? Jeszcze dzisiaj skontaktuj się z nimi.

Polenergia Pompy Ciepła S.A. - z Górnej Półki Gruntowe Pompy Ciepła w Gostyninie

z Górnej Półki Gruntowe Pompy Ciepła w Gostyninie

49 opinii

Kiedy poszukujesz bezkonkurencyjnej oferty gruntowych pomp ciepła w miejscowości Gostynin, zatrudnij profesjonalistów w branży. Polenergia Pompy Ciepła S.A. wykorzysta swoją doświadczoną kadrę i przedstawi Ci zacną propozycję. Już teraz określ na czym Ci zależy i poznaj dobrą ofertę spełniającą Twoje oczekiwania.

Firma Techniczna BOSTA - Rewelacyjne Pompy Ciepła Gostynin

Firma Techniczna BOSTA

30 opinii

Nadal potrzebujesz profesjonalistów od pomp ciepła? Wykorzystaj kompetencje Firma Techniczna BOSTA. Podejmij decyzję od razu - zatelefonuj i otrzymaj wstępną ofertę, która na pewno Ci się spodoba.

Virtus Sun Polska Sp. z o.o. - Znakomite Pompy Ciepła Gostynin

Znakomite Pompy Ciepła Gostynin

19 opinii

Szukasz profesjonalistów od pomp ciepła? Trafiłeś w dobre miejsce - Virtus Sun Polska Sp. z o.o. jest do Twoich usług. Osobiście dowiesz się za co chwalą ich Klienci. Ustal pasujący termin od razu i na własne oczy przekonaj się, że warto!

Biotech Group Sp. z o.o. - Pompy Ciepła Gostynin

Biotech Group Sp. z o.o.

15 opinii

Przygotowanie pomp ciepła będzie banalnie łatwe jeśli zatrudnisz tych fachowców. Biotech Group Sp. z o.o. ma doświadczenie w branży, które zachwyci najbardziej wymagających. Dodatkowe informacje otrzymasz po kontakcie, dlatego nie zwlekaj.

ZENE.pl - Profesjonalne Pompy Ciepła Gostynin

Profesjonalne Pompy Ciepła

9 opinii

Jeszcze potrzebujesz dobrej firmy od pomp ciepła? Skorzystaj z doświadczenia ZENE.pl. Poproś o ofertę już teraz i sprawdź co firma ma do zaoferowania.

HYDROMAR Sp. z.o.o - Dobre Gruntowe Pompy Ciepła Gostynin

Dobre Gruntowe Pompy Ciepła Gostynin

7 opinii

HYDROMAR Sp. z.o.o jest najlepszy w dostarczaniu dobrych gruntowych pomp ciepła w konkurencyjnej cenie każdemu kontrahentowi, zapewniając przy tym liczne formy realizacji płatności. Zadzwoń, a otrzymasz wycenę, która na pewno zrobi na Tobie dobre wrażenie.

ELEMIX - Perfekcyjna Energia Odnawialna Gostynin

Perfekcyjna Energia Odnawialna

4 opinie

Perfekcyjna energia odnawialna to życiowa pasja ekipy z firmy ELEMIX - nie mają sobie równych w branży. Napisz w krótkim formularzu czego potrzebujesz i otrzymaj dobrą ofertę spełniającą Twoje oczekiwania.

OTWARTA ENERGIA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ - Znakomite Powietrzne Pompy Ciepła Gostynin

Znakomite Powietrzne Pompy Ciepła

2 opinie

Klient, który planuje kupno powietrznych pomp ciepła powinien zgłosić się do do dostawcy OTWARTA ENERGIA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ i zobaczyć na własne oczy ich atrakcyjne ceny oraz korzystne warunki dostawy. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

39 Zleceń - Pompy Ciepła Gostynin

Dam zlecenie na pompę ciepła, bud. do 150m², Gostynin

Jako fachowiec działający na obszarze powiatu i świadczący różnorodne usługi z zakresu pierwszorzędnej energii odnawialnej zapoznaj się z potrzebami Klienta, który pisze zapytanie o treści "Dam zlecenie na pompę ciepła, bud. do 150m²". Chwyć za telefon, skontaktuj się i prześlij ofertę, która zaskoczy Klienta - na plus.

 • Gostynin

2022-09-17 do 2022-09-25
dodano 7 dni temu

Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. 301-500m², Gostynin

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 3-4 osoby Powierzchnia budynku: 301-500m² Stan obiektu: nowo wybudowany Termin skorzystania z oferty: możliwy od zaraz...

 • Gostynin

2022-09-16 do 2022-09-24
dodano 8 dni temu

Pompy ciepła - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 20 549 Sprzedawców Pomp Ciepła najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Dam zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Gostynin

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 3-4 osoby Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan obiektu: budynek 3-5-letni Termin skorzystania z oferty: w ciągu 6 miesięcy...

 • Gostynin

2022-09-13 do 2022-09-21

Pierwszorzędna Energia Odnawialna Gostynin

Energia odnawialna nie ma dla Ciebie żadnych tajemnic? Bazując na wieloletnim doświadczeniu, pokaż chęć, by poradzić każdemu Klientowi. Przeanalizuj szczegóły zapytania o treści "Zapotrzebowanie na pompę ciepła, bud. 100m²". Zdecyduj się od razu - przedzwoń i otrzymaj prośbę o wycenę, która przypadnie Ci do gustu.

 • Rakowiec

2022-08-31 do 2022-09-08

Markowy Gruntowy Wymiennik Ciepła Gostynin

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 5-6 osób Powierzchnia budynku: do 150m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Dodatkowe informacje: 604•••••• Termin s...

 • Gostynin

2022-08-23 do 2022-08-31

Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Gostynin

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 3-4 osoby Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan obiektu: budynek 3-5-letni Termin skorzystania z oferty: możliwy od zaraz...

 • Gostynin

2022-07-31 do 2022-08-08

Dam zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 100m², Trębki

Zleceniodawca, który pisze zgłoszenie o treści "Dam zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 100m²", szuka gruntowego wymiennika ciepła. Powinien spotkać Twoją ofertę, która nie ma konkurentów. Nie czekaj i zadzwoń teraz - gwarantujemy, że będziesz zadowolony!

 • Trębki

2022-07-22 do 2022-07-30

Pierwszorzędny Gruntowy Wymiennik Ciepła

Klient chce znaleźć dostawcę pierwszorzędnego gruntowego wymiennika ciepła w okolicy miejscowości Mazowieckie i zależy mu na odpowiedniej jakości. Skontaktuj się z nim w odpowiedzi na to zlecenie. Napisz krótko jaką ofertą dysponujesz i poznaj dopasowanego Zleceniodawcę.

 • Szczawin Kościelny

2022-07-21 do 2022-07-29

Odnawialne Źródła Energii Gostynin

Oferując usługi z zakresu odnawialnych źródeł energii od kilkunastu lat, głównie na obszarze Gostynina, ale także przyległych miast możesz złożyć ofertę w odpowiedzi na to zlecenie. Złóż dobrą propozycję temu Zleceniodawcy - zadzwoń jak najszybciej, nie pożałujesz.

 • Gostynin

2022-07-20 do 2022-07-28

Zapytanie o wodną pompę ciepła, bud. do 150m², Bierzewice

Zleceniodawca szuka świetnej jakości wykonywanych usług i pisze - Zapytanie o wodną pompę ciepła, bud. do 150m². To zapytanie o ofertę perfekcyjnie pasuje do eksperta takiego, jak Ty. Ledwie jeden telefon dzieli Cię od otrzymania świetnego zlecenia - sprawdź!

 • Bierzewice

2022-07-19 do 2022-07-27

Pompa Ciepła Gostynin

Klient napisał zlecenie o treści "Zapotrzebowanie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m²". Jako wiarygodny fachowiec w dziedzinie pompy ciepła daj satysfakcję Klientowi i przyjmij zlecenie. Dodatkowe informacje możesz wysłać jeszcze dzisiaj, więc nie trać czasu.

 • Gostynin

2022-07-10 do 2022-07-18

Doskonała Pompa Ciepła

Przeznaczenie pompy: Klient prosi o poradę, ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: gruntowa Liczba mieszkańców: 3-4 osoby Powierzchnia budynku: do 150m² Stan obiektu: w trakcie budowy Termin skorzystania z oferty: d...

 • Zuzinów

2022-07-07 do 2022-07-15

Pierwszorzędna Energia Odnawialna

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 1-2 osoby Powierzchnia budynku: do 150m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: w ciągu 6 m...

 • Miałkówek

2022-07-02 do 2022-07-10

Dobry Gruntowy Wymiennik Ciepła

Klient, który szuka gruntowego wymiennika ciepła pisze - Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m². Musi on koniecznie otrzymać ofertę od Ciebie jako dostawcy i poznać Twoje niskie ceny oraz najwyższą jakość towaru. Nie czekaj i poproś o szczegóły - nie zawiedziesz się!

 • Gostynin

2022-06-30 do 2022-07-08

Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Gostynin

Jeśli Energia odnawialna nie ma dla Ciebie żadnych tajemnic to to zlecenie jest dla Twojej firmy. Polegając na swoim ponadprzeciętnym doświadczeniu, pokaż chęć, by poradzić każdemu Klientowi. Wykonaj jeden telefon i prześlij ofertę, która na pewno zrobi dobre wrażenie na Kliencie.

 • Gostynin

2022-06-29 do 2022-07-07

Dam zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Gostynin

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 5-6 osób Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Dodatkowe informacje: Gostynin Termin sk...

 • Gostynin

2022-06-29 do 2022-07-07

Opłacalne Systemy Grzewcze Gostynin

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 3-4 osoby Powierzchnia budynku: do 150m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: do uzgodnie...

 • Gostynin

2022-06-28 do 2022-07-06

Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Bierzewice

Ten Klient, który wciąż nie znalazł systemów grzewczych, pomimo że szuka od sam nie wiesz jak dawna, zgłosił nam zapytanie o treści - Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m². To właśnie Twoja oferta może być rozwiązaniem problemu Zleceniodawcy. Pokaż propozycję temu Klientowi - zadzwoń jak najszybciej, nie pożałujesz.

 • Bierzewice

2022-06-21 do 2022-06-29

Znakomita Pompa Ciepła

Jeszcze jesteś w stanie nawiązać kontakt w odpowiedzi na zapotrzebowanie Zlecającego jako specjalista od pompy ciepła. Pozwól Zlecającym skorzystać z Twojego doświadczenia oraz być zadowolonym z efektów tej współpracy. Zaprezentuj dopasowaną propozycję temu Zleceniodawcy - skontaktuj się niezwłocznie.

 • Gostynin

2022-06-19 do 2022-06-27

Dam zlecenie na pompę ciepła, bud. do 150m², Gostynin

Starasz się odnaleźć zlecenie do wykonania jako godny uwagi partner biznesowy? Twoja firma to najlepszy kandydat dla tego Zleceniodawcy. Przyczyń się do realizacji jego celów. Napisz krótko co możesz zaoferować i otrzymaj dobrego Zleceniodawcę.

 • Gostynin

2022-06-14 do 2022-06-22

Idealne Systemy Grzewcze

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: gruntowa Liczba mieszkańców: 5-6 osób Powierzchnia budynku: 201-300m² Stan obiektu: nowo wybudowany Termin skorzystania z oferty: 2023-04-01...

 • Mysłownia nowa

2022-06-14 do 2022-06-22

Najwyższej Klasy Systemy Grzewcze

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: Klient prosi o poradę Liczba mieszkańców: 1-2 osoby Powierzchnia budynku: do 150m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: ...

 • Sanniki

2022-06-10 do 2022-06-18

Dam zlecenie na pompę ciepła, bud. 151-200m², Gostynin

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: Klient prosi o poradę Liczba mieszkańców: powyżej 7 osób Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z of...

 • Gostynin

2022-06-04 do 2022-06-12

Dam zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Gostynin

Jako ekspert z branży, najlepszy w swoim fachu pokaż, że jesteś w pełni gotowy, aby doradzić każdemu Klientowi poszukującemu profesjonalisty od doskonałego odnawialnych źródeł energii. Ten Zleceniodawca napisał - Dam zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m². Zapraszamy do zadawania pytań - nie pożałujesz.

 • Gostynin

2022-06-04 do 2022-06-12

Pierwszorzędne Systemy Grzewcze

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: Klient prosi o poradę Liczba mieszkańców: 3-4 osoby Powierzchnia budynku: 201-300m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty:...

 • Gostynin

2022-05-31 do 2022-06-08

Doskonałe Systemy Grzewcze

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 1-2 osoby Powierzchnia budynku: do 150m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: w ciągu 3 m...

 • Suserz

2022-05-26 do 2022-06-03

Zlecenie na pompę ciepła, bud. 3000m², Gostynin

Jako wybitny specjalista od energii odnawialnej, obsługujący Klientów z Gostynina i sąsiednich miast - zapoznaj się ze zleceniem o treści "Zlecenie na pompę ciepła, bud. 3000m²". Napisz krótko co możesz zaoferować i otrzymaj dobrego Klienta.

 • Gostynin

2022-05-23 do 2022-05-31

Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Szczawin Kościelny

Przeznaczenie pompy: ogrzewanie budynku i c.w.u. Rodzaj pompy ciepła: powietrzna Liczba mieszkańców: 3-4 osoby Powierzchnia budynku: 151-200m² Stan obiektu: budynek 6-letni lub starszy Termin skorzystania z oferty: możliwy od...

 • Szczawin Kościelny

2022-05-12 do 2022-05-20

Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. 301-500m², Gostynin

Zlecenie o treści - Zapytanie o powietrzną pompę ciepła, bud. 301-500m² jest zaadresowane do eksperta, który oferuje swoje usługi wykorzystując najnowsze trendy na rynku oraz koncentruje się na Klientach z miejscowości Gostynin oraz przyległych powiatów. Już nie trać czasu i skontaktuj się od razu - na pewno będziesz zadowolony!

 • Gostynin

2022-05-11 do 2022-05-19

Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m², Gostynin

Wybranie systemów grzewczych nie jest łatwe, dlatego nie zwlekaj - jako specjalista poradź i znajdź dostosowane do potrzeb rozwiązanie dla Klienta, który napisał - Zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. do 150m². Dzięki temu, że spełniasz wymagania nawet najbardziej wymagających Klientów, Twoja firma to doskonały wybór.

 • Gostynin

2022-04-21 do 2022-04-29

Dam zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m², Janki

Jako wysoko wykwalifikowani profesjonaliści macie możliwość spełnić wymagania odnośnie energii odnawialnej. Zlecenie brzmi "Dam zlecenie na powietrzną pompę ciepła, bud. 151-200m²". Ustal pasujący termin!

 • Janki

2022-04-19 do 2022-04-19

Otrzymaj zlecenia dla Sprzedawców Pomp Ciepła

Najczęstsze pytania o pompach ciepła

Pompa ciepła – co to jest?

Pompa ciepła to najbardziej efektywne i ekologiczne urządzenie, które może być doskonałą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych.

Pompy ciepła pobierają energię cieplną z wody, gruntu lub powietrza. Następnie przy udziale prądu przekształcają ją w energię wykorzystywaną do ogrzewania domu, podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ochładzania domu.

Jakie są rodzaje pomp ciepła? Ze względu na sposób pobierania energii wyróżniamy:

 • pompy ciepła gruntowe,
 • pompy ciepła powietrzne,
 • pompy ciepła wodne,
 • pompy ciepła hybrydowe (energia ze źródła odnawialnego i tradycyjnego).

Jak działa pompa ciepła powietrzna?

Powietrzna pompa ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz ogrzewania domu (c.o.) wykorzystuje energię cieplną pozyskaną z powietrza atmosferycznego (dostęp bez ograniczeń). Pompy ciepła pobierają powietrze z otoczenia budynku.

W systemie powietrznej pompy ciepła wykorzystuje się:

 • nawet 75% energii ze źródła odnawialnego (z powietrza),
 • tylko 25% ze źródeł nieodnawialnych.

Jaki jest koszt miesięczny pompy ciepła?

Miesięczne koszty użytkowania pompy ciepła dotyczą poboru przez nią energii elektrycznej.

Wysokość rachunków za eksploatowanie pompy ciepła zależy od:

 • aktualnych cen prądu,
 • standardu energetycznego domu,
 • powierzchni grzewczej budynku,
 • wydajności pompy ciepła (im wyższa efektywność, tym niższe opłaty).

Szacuje się, że rachunki tylko za ogrzewanie pompą ciepła przy taryfie G11 (0,63 zł/kWh) wyniosą:

 • dom 150 m2 bez termomodernizacji 530 – 330 zł miesięcznie,
 • dom 150 m2 z częściową termomodernizacją 380 – 210 zł miesięcznie,
 • dom 150 m2 w pełni stermomodernizowany 180 – 120 zł miesięcznie.
Otrzymaj bezpłatne wyceny od Sprzedawców Pomp Ciepła
Udostępnij znajomemu