Tynki maszynowe w Łodzi

Porównaj oferty od Tynkarzy Maszynowych z Twojej okolicy.
Obsłużyliśmy już 6 848 548 zleceń.

 • (obsługiwane z Oferteo)
540 154 zarejestrowanych wykonawców
4.97 średnia ocena wszystkich wykonawców
6 minut czas oczekiwania
na pierwsze zgłoszenie

Tynkowanie maszynowe to proces, który wykonywany już od lat, dopiero dzisiaj zyskuje prawdziwą popularność. Źródła tego możemy doszukiwać się w znacznym ułatwieniu prac związanych z tynkowaniem, a także przyspieszeniu tego procesu. Jak powszechnie wiadomo, tynkowanie maszynowe ścian czy tynkowanie maszynowe elewacji to podstawowe czynności, które zawszą muszą zostać wykonane podczas prac wykończeniowych w domu lub mieszkaniu. Często jednak zapominamy o tym wymogu, co sprawia, że nie bierzemy pod uwagę czasu poświęcanego na zapewnienie gładkości i jednolitości powierzchni. W takiej sytuacji zastanawiamy się, ile trwa tynkowanie maszynowe? Na samym wstępie musimy zadać sobie dodatkowe pytanie, czy tynkowanie maszynowe faktycznie jest lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne tynkowanie ręczne.

Z pewnością znajdziemy sympatyków jednego, jak i drugiego rozwiązania, jednak spróbujmy oprzeć się na faktach. Oba rozwiązania przyniosą nam dokładnie te same efekty, przy czym tynkowanie maszynowe trwa znacznie krócej, dzięki specjalistycznym narzędziom, takim jak agregat, które zapewniają nadzwyczajną wydajność pracy. Tynki maszynowe, stanowiące mieszankę zaprawy tynkarskiej i wody są nakładane za pomocą specjalnego pistoletu natryskowego, a klient sam, w zależności od potrzeb, ale także i warunków może dobrać odpowiednią mieszankę - gipsową, wapniową lub cementową. Jak długo trwa takie tynkowanie? Tak naprawdę doświadczona ekipa wykończeniowa jest w stanie nałożyć jedną warstwę tynku maszynowego na powierzchni około 100 metrów kwadratowych nawet w ciągu jednego dnia. Oczywiście będziemy musieli poczekać na schnięcie tynków i ewentualne nałożenie drugiej warstwy, jednak mimo wszystko jest to proces o wiele krótszy i łatwiejszy do dokładnego wykonania, niż tynkowanie ręczne.

Ile kosztuje tynkowanie maszynowe w ofertach pokrywających zasięgiem Śląsk? Jeśli chodzi o proces, jakim jest tynkowanie maszynowe, cena różni się w zależności od specyfiki prac wykończeniowych, samego budynku, ale też ekipy, która realizuje dane prace wykończeniowe. Najłatwiej będzie sprawdzić, jak wygląda tynkowanie maszynowe i jego cena za metr, gdyż to właśnie taki przelicznik traktowany jest za możliwie najbardziej miarodajny. Sama robocizna, czyli wykonanie tynku maszynowego kosztuje od 16 do 20 złotych za metr kwadratowy. Zdarza się jednak, że w drodze porozumienia z ekipą remontową, to właśnie specjaliści zajmują się dostarczaniem materiałów, takich jak sucha mieszanka tynku. W takim scenariuszu cena wzrasta o koszty materiału, a metr kwadratowy pracy może zostać wyceniony na kwotę od 25 do 30 złotych. Cena ta oczywiście może się różnić, w zależności od pory roku (i popytu na usługi remontowe), regionu, w jakim szukamy specjalistów i innych naszych wymagań, które mogą podnieść ogólną cenę usługi.

Tynki maszynowe Łódź - ranking najlepszych firm

Tynki maszynowe Łódź

Doskonałe Tynki Maszynowe

75 opinii

Firma Tynk-Pol świadczy swoje usługi zapewniając bezpłatne konsultacje na temat możliwych opcji współpracy. Koncentruje się na Klientach z miejscowości Łódź i okolic. Umów się na rozmowę jak najszybciej, aby uzyskać szczegółowe informacje.

"BAUMIX" Renata Neska - Pierwszorzędne Tynki Maszynowe Cementowo Wapienne Łódź

"BAUMIX" Renata Neska

14 opinii

Uwierz ekspertom w dziedzinie tynków maszynowych cementowo wapiennych i zatrudnij BAUMIX Renata Neska. Dokładność z jaką wykonują powierzone im zadania, usatysfakcjonuje najbardziej wymagających. Przedstawią Ci dobrą ofertę, nie pożałujesz.

Tynki Maszynowe Michał Pacholczyk - Rewelacyjne Tynkowanie Pistoletem Łódź

Tynki Maszynowe Michał Pacholczyk

10 opinii

Starasz się odnaleźć wartego uwagi fachowca z zakresu rewelacyjnego tynkowania pistoletem z Twojego rejonu, dzięki któremu szybko zrealizujesz swoje cele? Firma Tynki Maszynowe Michał Pacholczyk jest Twoim rozwiązaniem. Żeby uzyskać szczegółowe informacje skontaktuj się dziś - możesz tylko zyskać.

Venar - Staranny Tynk Gipsowy Łódź

Venar

12 opinii

Gdy szukasz świetnej ceny usług względem jakości wykonania to eksperci z Venar są dla Ciebie stworzeni. Jeszcze dziś skontaktuj się z nimi, aby poznać wycenę.

M&M Tynki Maszynowe - Fachowe Usługi Tynkarskie Łódź

M&M Tynki Maszynowe

6 opinii

Pragniesz znaleźć godnego uwagi specjalistę od fachowych usług tynkarskich z Łodzi, który pomoże wprowadzić w życie Twoje plany? Firma MM Tynki Maszynowe jest Twoim rozwiązaniem. Zaledwie krok dzieli Cię od dostania atrakcyjnej wyceny - sprawdź!

TYNK-EXPERT AGNIESZKA ADAMSKA - Najlepsze Tynki Maszynowe Łódź

Najlepsze Tynki Maszynowe Łódź

6 opinii

Zrealizowanie tynków maszynowych będzie banalnie łatwe jeśli zatrudnisz tych fachowców. TYNK-EXPERT AGNIESZKA ADAMSKA ma indywidualne podejście do każdego klienta, które ustatysfakcjonuje nawet wyjątkowo wymagających. Napisz w krótkim formularzu czego potrzebujesz i poznaj dobrą ofertę spełniającą Twoje wymagania.

Nastamix - Tynkowanie w Łodzi

Tynkowanie w Łodzi

5 opinii

Starasz się odnaleźć wartego zaufania fachowca z zakresu pierwszorzędnego tynkowania z Łodzi, dzięki któremu szybko zrealizujesz swoje cele? Firma Nastamix jest do Twojej dyspozycji. Zaledwie krok dzieli Cię od dostania świetnej propozycji - zadzwoń!

DENIS TYNKI MASZYNOWE - Pierwszorzędne Tynki Maszynowe Łódź

Pierwszorzędne Tynki Maszynowe

8 opinii

Wykonanie tynków maszynowych cementowo wapiennych będzie banalnie łatwe jeśli zatrudnisz tych specjalistów. DENIS TYNKI MASZYNOWE ma doświadczenie w branży, które ustatysfakcjonuje nawet wyjątkowo wymagających. Skontaktuj się i poznaj ofertę - nie pożałujesz.

Tynki maszynowe - Znakomite Tynki Mechaniczne Łódź

Tynki maszynowe

2 opinie

Przygotowanie tynków maszynowych będzie banalnie łatwe jeśli zatrudnisz tych pefekcjonistów. Tynki maszynowe ma profesjonalne podejście do każdego zlecenia, które zaspokoi najbardziej wymagających. Dopasowaną ofertę otrzymasz po kontakcie.

FACH - TYNK - Profesjonalne Tynki Maszynowe Łódź

Profesjonalne Tynki Maszynowe Łódź

2 opinie

Firma FACH - TYNK świadczy swoje usługi zapewniając bezpłatne konsultacje na temat możliwych opcji współpracy. Skupia się na Klientach z rejonu Łodzi i okolic. Ledwie krok dzieli Cię od otrzymania atrakcyjnej wyceny - zobacz!

132 Zlecenia - Tynki Maszynowe Łódź

Zlecenie na tynki maszynowe ścian, 301-500m², Łódź

Starasz się odnaleźć Zleceniodawcę jako warty zaufania specjalista? Twoja firma to najlepszy kandydat dla tego Zleceniodawcy z Łodzi. Pomóż mu wprowadzić plany w życie. Umów się na rozmowę już teraz, aby zaprezentować ofertę.

 • Łódź

2022-09-27 do 2022-10-05
dodano wczoraj o 16:54

Do wykonania tynki maszynowe, 4300m², Łódź

Jeśli jako ekspert od tynków maszynowych poszukujesz pracy to poznaj szczegóły zlecenia o treści - Do wykonania tynki maszynowe, 4300m². Prowadząc firmę jako posiadający wykwalifikowaną kadrę przedsiębiorca z Łodzi z pewnością dowiedziesz Klientowi jak dobra jest Twoja oferta. Szczegółową wycenę możesz wysłać jeszcze dzisiaj, więc nie trać czasu.

 • Łódź

2022-09-27 do 2022-10-05
dodano wczoraj o 10:23

Tynki maszynowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 41 384 Tynkarzy Maszynowych najlepszych w 2022 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Szukam firmy do tynkowania maszynowego, 4000m², Łódź

Rodzaj tynku: tynki wewnętrzne Miejsce tynkowania: ściany, sufit Rodzaj tynkowanej powierzchni: cegła Rodzaj budynku: budynek wielorodzinny Powierzchnia prac: 4000m² Typ tynku: tynki cementowo-wapienne (tradycyjne), tynki gip...

 • Łódź

2022-09-26 do 2022-10-04
dodano 2 dni temu

Szukam wykonawcy tynków, 101-300m², Łódź

Rodzaj tynku: tynki wewnętrzne Miejsce tynkowania: ściany, sufit Rodzaj tynkowanej powierzchni: cegła Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Powierzchnia prac: 101-300m² Typ tynku: tynki cementowo-wapienne (tradycyjne) Termin roz...

 • Łódź

2022-09-23 do 2022-10-01
dodano 5 dni temu

Solidne Tynki Maszynowe Łódź

Zleceniodawca napisał zlecenie brzmiące "Do wykonania tynki maszynowe, 14000m²". Jako rzetelny ekspert w dziedzinie tynków maszynowych daj satysfakcję Klientowi i przyjmij zlecenie. Dłużej nie czekaj i sporządź wycenę - nie zawiedziesz się!

 • Łódź

2022-09-22 do 2022-09-30
dodano 6 dni temu

Doskonałe Tynki Maszynowe Gipsowe Łódź

Na wypadek jeśli nadal jako ekspert od tynków maszynowych gipsowych szukasz pracy to zainteresuj się zleceniem o treści - Tynkowanie maszynowe, 701-1000m². Prowadząc działalność jako kompetentny przedsiębiorca z miejscowości Łódź bez wątpienia uzasadnisz Klientowi jak dobra jest Twoja oferta. Tylko krok dzieli Cię od uzyskania atrakcyjnego zlecenia - sprawdź!

 • Łódź

2022-09-21 do 2022-09-29
dodano 7 dni temu

Szukam firmy do tynkowania maszynowego, 3500m², Łódź

Usługi tynkarskie nie mają dla Ciebie żadnych tajemnic? Polegając na ponadprzeciętnym doświadczeniu, pokaż chęć, by doradzić każdemu Klientowi w zakresie tynkowania. Przeanalizuj szczegóły zgłoszenia, które ma treść "Szukam firmy do tynkowania maszynowego, 3500m²". Napisz krótko jaką ofertą dysponujesz i otrzymaj dopasowanego Zleceniodawcę.

 • Łódź

2022-09-21 do 2022-09-29
dodano 7 dni temu

Pierwszorzędne Tynki Maszynowe Gipsowe

Rodzaj tynku: tynki wewnętrzne Miejsce tynkowania: ściany Rodzaj tynkowanej powierzchni: gips Rodzaj budynku: budynek wielorodzinny Powierzchnia prac: 1100m² Typ tynku: tynki gipsowe Termin rozpoczęcia prac: możliwy od zaraz...

 • Łódź

2022-09-20 do 2022-09-28
dodano 8 dni temu

Zlecenie na tynki, ok. 25 000m2, Łódź

Szukasz pasującego do Twojej firmy zlecenia? Jako solidny fachowiec realizujący usługi tynkarskie i tynkarz pierwszej klasy na terenie Łodzi poznaj szczegóły zapytania o treści "Zlecenie na tynki, ok. 25 000m2". Aby uzyskać dokładne informacje skontaktuj się jeszcze dziś - naprawdę warto.

 • Łódź

2022-09-02 do 2022-10-02
dodano 2022-09-02 10:08

Szukam firmy do tynkowania maszynowego, do 10m², Łódź

Ten Klient jest zdania, że świetne tynki mechaniczne to skomplikowane zagadnienie. Wysłał zlecenie o treści "Szukam firmy do tynkowania maszynowego, do 10m²". Daj znać temu Zleceniodawcy, by nie tracił czasu i jako profesjonalista dasz mu wskazówki i znajdziesz uszyte na miarę rozwiązanie. Przedłóż bezkonkurencyjną ofertę temu Zleceniodawcy - skontaktuj się jak najszybciej.

 • Łódź

2022-09-19 do 2022-09-27

Wyjątkowe Tynkowanie Łódź

Rodzaj tynku: tynki wewnętrzne Miejsce tynkowania: ściany, sufit Rodzaj tynkowanej powierzchni: beton, cegła Rodzaj budynku: budynek wielorodzinny Powierzchnia prac: 5000m² Typ tynku: tynki gipsowe Dodatkowe informacje: gips...

 • Łódź

2022-09-19 do 2022-09-27

Szukam wykonawcy tynków, 101-300m², Łódź

Ten Klient jeszcze poszukuje dobrej firmy od tynków maszynowych. Napisał ogłoszenie o treści - Szukam wykonawcy tynków, 101-300m², chcąc trafić w dobre miejsce. Pokaż dopasowaną propozycję temu Zleceniodawcy - zadzwoń już dziś.

 • Łódź

2022-09-15 do 2022-09-23

Dobrzy Tynkarze Łódź

Rodzaj tynku: tynki wewnętrzne Miejsce tynkowania: ściany, sufit Rodzaj tynkowanej powierzchni: beton, cegła Rodzaj budynku: budynek wielorodzinny Powierzchnia prac: 2000m² Typ tynku: tynki gipsowe Dodatkowe informacje: 23 m...

 • Łódź

2022-09-15 do 2022-09-23

Tynkowanie maszynowe, 25000m², Łódź

Rodzaj tynku: tynki wewnętrzne Miejsce tynkowania: ściany, sufit Rodzaj tynkowanej powierzchni: gips Rodzaj budynku: budynek wielorodzinny Powierzchnia prac: 25000m² Typ tynku: tynki gipsowe Dodatkowe informacje: Zlecę wykon...

 • Łódź

2022-09-14 do 2022-09-22

Doskonałej Jakości Tynki Maszynowe

Rodzaj tynku: tynki wewnętrzne Miejsce tynkowania: ściany, sufit Rodzaj tynkowanej powierzchni: beton Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Powierzchnia prac: 101-300m² Typ tynku: tynki cementowo-wapienne (tradycyjne) Termin roz...

 • Łódź

2022-09-14 do 2022-09-22

Profesjonalne Tynki Maszynowe

Zakres zlecenia: tynkowanie maszynowe Powierzchnia: 5000m2 Rodzaj tynku: tynki cementowo-wapienne Termin: możliwy od zaraz Zleceniodawca: Generalny Wykonawca...

 • Łódź

2022-09-12 do 2022-09-20

Tynk Natryskowy Łódź

Próbujesz znaleźć Klienta jako godny uwagi specjalista? Twoja firma to świetna okazja dla tego Zleceniodawcy. Pomóż zrealizować mu zlecenie. Jeśli chcesz otrzymać informacje o budżecie skontaktuj się - warto.

 • Łódź

2022-09-09 do 2022-09-17

Staranny Tynk Natryskowy

Wykonanie tynku natryskowego dla tego Klienta będzie banalnie łatwe. Ogłoszenie ma treść - Szukam firmy do tynkowania maszynowego, 3800m². Odpowiedz na nie jako perfekcjonista mający indywidualne podejście do każdego Klienta, które zaspokoi najbardziej wymagających. Przedstaw wyjątkową ofertę temu Klientowi - zadzwoń niezwłocznie.

 • Łódź

2022-09-09 do 2022-09-17

Zlecę tynki maszynowe, budynek pow. ok. 2000m², Łódź

Jako ekspert z branży najlepszych usług tynkarskich i tynkowania pistoletem, świadczący usługi dla Klientów z miejscowości Łódź i sąsiednich miast - poznaj szczegóły zapytania o treści "Zlecę tynki maszynowe, budynek pow. ok. 2000m²". Otrzymaj propozycję, dopasuj ofertę do potrzeb Zlecającego i zaprezentuj co możesz zaproponować.

 • Łódź

2022-09-09 do 2022-09-17

Sumienni Tynkarze

Skontaktuj się z Klientem jako tynkarz z obszerną wiedzą w temacie perfekcyjnych usług tynkarskich. W Twojej firmie bycie nagradzanym pozytywnymi opiniami przez Klientów to rzecz powszednia. Chwyć za telefon, skontaktuj się i wyślij wycenę, która na pewno zrobi dobre wrażenie na Kliencie.

 • Łódź

2022-09-08 do 2022-09-16

Rewelacyjne Tynkowanie

Klient napisał "Tynkowanie maszynowe, 13000m²". Zrealizuj zadanie rewelacyjnego tynkowania jako specjalista w tej dziedzinie. Zadeklaruj gotowość do wykonania zleceń z okolic Łodzi i przyległych miast. Zachęcamy do kontaktu - to Ci się opłaci.

 • Łódź

2022-09-08 do 2022-09-16

Porządne Tynki Mechaniczne

Chcesz znaleźć Klienta jako dobry profesjonalista? Twoja firma to najlepsze rozwiązanie dla autora zapytania. Zrealizuj zaplanowane przez niego działania. Więcej informacji prześlij po kontakcie, więc nie trać czasu.

 • Łódź

2022-09-07 do 2022-09-15

Najwyższej Klasy Tynkowanie Maszynowe

Rodzaj tynku: tynki wewnętrzne Miejsce tynkowania: ściany, sufit Rodzaj tynkowanej powierzchni: cegła, gips Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Powierzchnia prac: 501-700m² Typ tynku: tynki gipsowe Termin rozpoczęcia prac: moż...

 • Łódź

2022-09-07 do 2022-09-15

Świetni Tynkarze

Rodzaj tynku: tynki wewnętrzne Miejsce tynkowania: ściany, sufit Rodzaj tynkowanej powierzchni: silka, beton Rodzaj budynku: obiekt handlowo-usługowy Powierzchnia prac: 3800m² Typ tynku: tynki cementowo-wapienne (tradycyjne),...

 • Łódź

2022-09-07 do 2022-09-15

Solidne Tynki Mechaniczne

To zlecenie o treści - Szukam firmy do prac tynkarskich na 30 000m2 jest skierowane do fachowca, który oferuje swoje usługi oraz skupia się na Klientach z miejscowości Łódź oraz przyległych powiatów. Dlatego, że spełniasz wymagania nawet najbardziej wymagających Klientów, jesteś świetnym wyborem.

 • Łódź

2022-09-07 do 2022-09-15

Szukam firmy do tynkowania maszynowego, 701-1000m², Łódź

Klient szuka najlepszego tynkarza i zgłosił zainteresowanie, które brzmi - Szukam firmy do tynkowania maszynowego, 701-1000m². Jeśli oferujesz szerokie spektrum usług tynkarskich w atrakcyjnych cenach odpowiedz na to zlecenie. Określ co możesz zaoferować i otrzymaj dopasowanego Klienta.

 • Łódź

2022-09-02 do 2022-09-10

Wyjątkowi Tynkarze

Rodzaj tynku: tynki wewnętrzne Miejsce tynkowania: ściany, sufit Rodzaj tynkowanej powierzchni: Silka Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Powierzchnia prac: 101-300m² Typ tynku: tynki cementowo-wapienne (tradycyjne) Termin roz...

 • Łódź

2022-08-30 do 2022-09-02

Wyjątkowe Tynkowanie

Rodzaj tynku: tynki wewnętrzne Miejsce tynkowania: ściany, sufit Rodzaj tynkowanej powierzchni: gips Rodzaj budynku: dom typu bliźniak lub szeregowy Powierzchnia prac: 1800m² Typ tynku: tynki gipsowe Termin rozpo...

 • Łódź

2022-08-29 do 2022-09-06

Tynkowanie maszynowe, 101-300m², Łódź

Jeszcze masz możliwość złożyć ofertę w odpowiedzi na zapotrzebowanie Zlecającego jako specjalista od tynku natryskowego. Pozwól Klientom wykorzystać Twoje kompetencje oraz dołączyć do grona zadowolonych Klientów. Ledwie krok dzieli Cię od otrzymania atrakcyjnego zapytania o ofertę - zadzwoń!

 • Łódź

2022-08-27 do 2022-09-04

Zlecę tynkowanie ścian, sufitu, 25000m², Łódź

Zlecający napisał zgłoszenie o treści "Zlecę tynkowanie ścian, sufitu, 25000m²". Jako wiarygodny ekspert w dziedzinie tynków maszynowych wykonaj powierzone zadanie i przyjmij zlecenie. Jeśli chcesz otrzymać dokładne informacje skontaktuj się od razu - to Ci się opłaci.

 • Łódź

2022-08-26 do 2022-09-03

Zapytanie na tynki maszynowe, 51-80m², Łódź

Podjęcie decyzji o wyborze tego Klienta przyniesie Ci same korzyści i z pewnością Klient, który zleca - "Zapytanie na tynki maszynowe, 51-80m²", nie pożałuje współpracy z profesjonalistą takim, jak Ty. Chwyć za telefon, skontaktuj się i prześlij ofertę, która z całą pewnością będzie godna uwagi Klienta.

 • Łódź

2022-08-25 do 2022-09-02

Otrzymaj zlecenia dla Tynkarzy Maszynowych

Najczęstsze pytania o tynkach maszynowych

Jak wygląda tynkowanie ścian?

Tynkowanie maszynowe ścian (tynkowanie natryskowe) wykonuje się za pomocą agregatu tynkarskiego. Sprawdza się ono w przypadku wykańczania dużych powierzchni (przebiega znacznie szybciej niż tynkowanie ręczne).

Jak wygląda tynkowanie maszynowe ścian krok po kroku:

Krok 1. Zabezpiecz i przygotuj podłoże pod tynk cementowo-wapienny lub tynk gipsowy.

Krok 2. Rozrób w agregacie tynk, sprawdź jego konsystencję i zacznij tynkować.

Krok 3. Ściągnij tynk łatą typu "H", uzupełnij ewentualne ubytki i wyrównaj całą powierzchnię łatą trapezową.

Krok 4. Wygładź powierzchnię, zroś tynk wodą i zatrzyj pacą styropianową. W celu uzyskania gładkiej powierzchni obrób tynk pacą filcową.

Ile kosztuje tynkowanie maszynowe?

Cena za wykonanie tynków maszynowych różni się w zależności od rodzaju i składu tynku, producenta i wielkości opakowania.

Cena tynkowania maszynowego:

 • Tynki maszynowe cementowo-wapienne i wapienne kosztują ok. 35-42 zł/m2 (robocizna + materiał).
 • Za tynki maszynowe gipsowe płaci się ok. 32-45 zł/m2 (robocizna + materiał).
 • Czyszczenie, przygotowanie i gruntowanie podłoża to koszt ok. 5-15 zł/m2.

Kiedy najlepiej wykonać tynkowanie?

Przed rozpoczęciem tynkowania maszynowego zadbaj o właściwe warunki na miejscu:

 • Temperatura w granicach 5-25°C (najlepszy czas na wykonanie tynków to wiosna lub jesień).
 • Wilgotność powietrza do 70%.
 • Podłoże o odpowiedniej chłonności, równości, wilgotności, czystości i odkształcalności.

Najpierw otynkuj sufit, potem przejdź do ścian wewnętrznych. Możesz zacząć tynkować ściany wewnątrz budynku po ok. 3-4 miesiącach od postawienia murów (gdy są już wykonane instalacje podtynkowe).

Otrzymaj bezpłatne wyceny od Tynkarzy Maszynowych
Udostępnij znajomemu