Dom z cegły w Nowym Targu

Porównaj oferty od Specjalistów od Domów Murowanych z Twojej okolicy.
Obsłużyliśmy już 7 411 926 zleceń.

 • (obsługiwane z Oferteo)
563 887 zarejestrowanych wykonawców
4.97 średnia ocena wszystkich wykonawców
6 minut czas oczekiwania
na pierwsze zgłoszenie

Posiadanie własnego domu to marzenie oraz cel życiowy wielu osób. Często jednak wiąże się to z koniecznością dopełnienia uciążliwych i kosztownych formalności. Obecnie dostępne są różne rozwiązania, które pozwalają na uproszczenie całej procedury i rozpoczęcie budowy w zdecydowanie krótszym czasie. Domy murowane bez pozwolenia mogą okazać się korzystnym rozwiązaniem. Warto jednak dokładnie zapoznać się z zasadami i kosztami wybudowania tego rodzaju nieruchomości.

Domy bez pozwolenia całoroczne murowane - obecnie przepisy zezwalają na wybudowanie małych rozmiarów budynku, na własnej działce - na zgłoszenie. Powierzchnia nieruchomości nie może przekraczać jednak 35 metrów kwadratowych. Niezbędne jest także, aby dom spełniał wymogi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - wyjątkiem od tej zasady są działki rekreacyjne.

Tanie domy murowane na zgłoszenie to rozwiązanie, które wymaga dopełnienia jedynie nielicznych formalności. Domy murowane o powierzchni do 35m2 należy zgłosić do Starostwa Powiatowego albo Urzędu Miasta. Dokumenty, które powinny zostać załączone to akt własności działki, indywidualny projekt, a także plan zagospodarowania przestrzennego danego obszaru. Projektowana nieruchomość powinna być określana w dokumentacji jako budynek służący rekreacji indywidualnej. Jeżeli ta zasada zostanie naruszona - niezbędne będzie wystąpienie o pozwolenie na budowę. Domy murowane bez pozwolenia charakteryzują się co prawda niewielkim metrażem, ale mając sensowny pomysł, można tę przestrzeń doskonale wykorzystać. Firmy budowlane często oferują domy murowane pod klucz - decyzja o inwestycji w tego rodzaju nieruchomość jest więc stosunkowo przystępna finansowo, wygodna i szybka do zrealizowania.

Budowa domu murowanego, wraz z budową dachu, bez pozwolenia, to wydatek zdecydowanie mniejszy niż w przypadku budowy tradycyjnej nieruchomości. Domy murowane to inwestycja, której cena może się znacząco różnić zależnie od projektu. Określenie konkretnego przedziału cenowego jest praktycznie niemożliwe, gdyż na ostateczne koszty ma wpływ wiele czynników, np. wybór materiałów. To one odgrywają tutaj znaczącą rolę. Również wybrany rodzaj wykończenia poszczególnych elementów może odegrać znaczącą rolę i wpłynąć znacząco na ostateczną sumę realizacji. W końcu - lokalizacja i wybrana firma. Zdecydowanie tańsze stawki będą mieli pracownicy indywidualni, a inne renomowane firmy z ugruntowaną pozycją na rynku.

Ranking najlepszych specjalistów od budowania domu w stanie surowym w Nowym Targu

Domy murowane Nowy Targ

OKNO-DACH - Import dachówki z posypką kamienną TILCOR. Sprzedaż blach i akcesoriów, usługi dekarskie

15 opinii

Jeśli szukasz dobrej współpracy to specjaliści z OKNO-DACH - Import dachówki z posypką kamienną TILCOR. Sprzedaż blach i akcesoriów usługi dekarskie perfekcyjnie pasują do Twojego zlecenia. Aby otrzymać dopasowaną ofertę skontaktuj się od razu - to Ci się opłaci.

AS PROJEKT Arkadiusz Suski - Najlepsze Domy Murowane Pod Klucz Nowy Targ

Najlepsze Domy Murowane Pod Klucz

4 opinie

Planujesz wybrać solidnego profesjonalistę, dzięki któremu osiągniesz swój cel? AS PROJEKT Arkadiusz Suski z Nowego Targu będzie najszybszą drogą. Już teraz określ czego potrzebujesz, aby otrzymać dobrą ofertę spełniającą Twoje oczekiwania.

"SIARKA" Firma budowlana - Solidne Domy Murowane Pod Klucz Nowy Targ

"SIARKA" Firma budowlana

3 opinie

Potrzebujesz dobrej firmy od domów murowanych pod klucz? Wykorzystaj doświadczenie SIARKA Firma budowlana. Wystarczy, że zadzwonisz, a otrzymasz ofertę, która z całą pewnością będzie godna Twojej uwagi.

Luberhus - Najlepszy Dom Jednorodzinny w Nowym Targu

Najlepszy Dom Jednorodzinny w Nowym Targu

5 opinii

Przygotowanie domu jednorodzinnego będzie przyjemnością jeśli zatrudnisz tych ekspertów. Luberhus ma indywidualne podejście do każdego klienta, które zaspokoi nawet wyjątkowo wymagających. Zapraszamy do zadawania pytań - nie będziesz żałować.

Łabas - Solidne Domy Murowane Nowy Targ

Solidne Domy Murowane Nowy Targ

1 opinia

Firma Łabas świadczy swoje usługi na atrakcyjnych warunkach. Skupia się na Klientach z miejscowości Nowy Targ i okolic. Wybierz ich numer i dowiedz się więcej.

Mateusz Skalany - Perfekcyjny Dom Tradycyjny Nowy Targ

Perfekcyjny Dom Tradycyjny

1 opinia

Gdy szukasz doskonałej jakości wykonywanych usług to profesjonaliści z Mateusz Skalany są dla Ciebie stworzeni. Wybierz ich numer, aby otrzymać ofertę.

TEDY Usługi Budowlane - Rewelacyjne Domy w Technologii Tradycyjnej Nowy Targ

Rewelacyjne Domy w Technologii Tradycyjnej Nowy Targ

1 opinia

Uważasz, że rewelacyjne domy w technologii tradycyjnej to niełatwy temat? W takim razie nie trać czasu - profesjonaliści z tej firmy posłużą radą i znajdą spełniające Twoje oczekiwania rozwiązanie. Określ na czym Ci zależy i otrzymaj dopasowaną ofertę spełniającą Twoje wymagania.

ARMUR - Rewelacyjne Domy Murowane Nowy Targ

ARMUR

2 opinie

Potrzebujesz profesjonalistów od domów murowanych? Skorzystaj z wykwalifikowanej kadry ARMUR. Ledwie krok dzieli Cię od otrzymania świetnej propozycji - zobacz!

Artbudarturdudzik - Solidny Dom Jednorodzinny Nowy Targ

Artbudarturdudzik

1 opinia

Jeśli szukasz rewelacyjnej współpracy to specjaliści z Artbudarturdudzik perfekcyjnie pasują do Twojego zlecenia. Dłużej nie czekaj i poproś o ofertę - gwarancja zadowolenia!

Jąkała Stanisław - Znakomite Domy Murowane Nowy Targ

Znakomite Domy Murowane

1 opinia

Wykonanie domów murowanych będzie banalnie łatwe jeśli zatrudnisz tych pefekcjonistów. Jąkała Stanisław ma doświadczenie w branży, które ustatysfakcjonuje nawet wyjątkowo wymagających. Wybierz ich numer, a specjaliści udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania - nie pożałujesz.

Najnowsze z 45 zleceń na budowanie domów w stanie surowym w Nowym Targu

Budowa domu z Ytonga, 201-300m², Ostrowsko

Zleceniodawca napisał zlecenie brzmiące "Budowa domu z Ytonga, 201-300m²". Jako zaufany specjalista w dziedzinie domu w stanie surowym wykonaj powierzone zadanie i przyjmij zlecenie. Umów się na rozmowę już teraz, aby uzyskać więcej szczegółów.

 • Ostrowsko

2023-01-25 do 2023-02-02
dodano 6 dni temu

Dam zlecenie na budowę domu z Ytonga, SSZ, 60m², Nowy Targ

W dalszym ciągu masz możliwość złożyć ofertę w odpowiedzi na zlecenie Zleceniodawcy jako dobra firma od domu w stanie surowym. Pozwól Zlecającym skorzystać z Twoich usług i być zadowolonym z efektów tej współpracy. Więcej informacji prześlij po kontakcie.

 • Nowy Targ

2023-01-23 do 2023-01-31
dodano 8 dni temu

Szukam firmy do budowy domu z Ytonga, SSZ, 101-150m², Jabłonka

Klient napisał "Szukam firmy do budowy domu z Ytonga, SSZ, 101-150m²". Przyjmij zadanie perfekcyjnej budowy domu w stanie surowym jako profesjonalista w tej branży. Zawiadom o gotowości do realizacji prac w miejscowości Małopolskie i sąsiednich miast. Przedzwoń, aby uzyskać szczegółowe informacje - naprawdę warto.

 • Jabłonka

2023-01-29 do 2023-01-29

Zlecę budowę domu z Porothermu, stan deweloperski, 150m², Nowy Targ

Ten Klient myśli, że profesjonalny dom w stanie surowym to skomplikowany temat. Napisał zlecenie o treści "Zlecę budowę domu z Porothermu, stan deweloperski, 150m²". Daj znać temu Zleceniodawcy, by oszczędził sobie nerwów i jako specjalista pomożesz mu i znajdziesz uszyte na miarę rozwiązanie. Napisz krótko jaką ofertą dysponujesz i poznaj dobrego Zleceniodawcę.

 • Nowy Targ

2023-01-17 do 2023-01-25

Budowanie Domów w Stanie Surowym Nowy Targ

Technologia: tradycyjna murowana z bloczków Ytong Budowany obiekt: dom jednorodzinny Zakres zlecenia: stan surowy otwarty - bez okien i dachu Powierzchnia obiektu: 116m² Materiał na dach: blachodachówka Budynek podpiwniczony:...

 • Dębno

2023-01-15 do 2023-01-23

Dam zlecenie na budowę domu z Porothermu, SSZ, 36-100m², Szaflary

Technologia: tradycyjna murowana z Porothermu Budowany obiekt: dom jednorodzinny Zakres zlecenia: stan surowy zamknięty - z oknami i dachem Powierzchnia obiektu: 36-100m² Materiał na dach: blacha Budynek podpiwniczony: tak P...

 • Szaflary

2023-01-11 do 2023-01-19

Szukam firmy do budowy domu z Ytonga, SSZ, 36-100m², Huba

Technologia: tradycyjna murowana z bloczków Ytong Budowany obiekt: dom jednorodzinny Zakres zlecenia: stan surowy zamknięty - z oknami i dachem Powierzchnia obiektu: 36-100m² Materiał na dach: blachodachówka Budynek podpiwnic...

 • Huba

2023-01-10 do 2023-01-18

Zlecę budowę bliźniaka murowanego, SSZ, 201-300m², Nowy Targ

Technologia: tradycyjna murowana z pustaka Budowany obiekt: dom w zabudowie bliźniaczej Zakres zlecenia: stan surowy zamknięty - z oknami i dachem Powierzchnia obiektu: 201-300m² Materiał na dach: blacha Budynek podpiwniczony...

 • Nowy Targ

2023-01-09 do 2023-01-17

Dam zlecenie na budowę domu z Ytonga, SSZ, 101-150m², Grywałd

Na wypadek jeśli jako profesjonalista od domu w stanie surowym szukasz Zleceniodawców to zainteresuj się zleceniem o treści - Dam zlecenie na budowę domu z Ytonga, SSZ, 101-150m². Prowadząc działalność jako od lat działający na rynku przedsiębiorca z miejscowości Małopolskie bez wątpienia udowodnisz Klientowi jak wyjątkowa jest Twoja oferta. Zaproponuj termin od razu!

 • Grywałd

2023-01-08 do 2023-01-16

Domy w Surowym Stanie Nowy Targ

Technologia: tradycyjna murowana z bloczków Ytong Budowany obiekt: dom jednorodzinny Zakres zlecenia: stan surowy otwarty - bez okien i dachu Powierzchnia obiektu: 101-150m² Materiał na dach: blachodachówka Budynek podpiwnicz...

 • Krośnica

2023-01-08 do 2023-01-16

Budowanie Domów w Stanie Surowym

Technologia: tradycyjna murowana z bloczków Ytong Budowany obiekt: dom jednorodzinny Zakres zlecenia: stan surowy zamknięty - z oknami i dachem Powierzchnia obiektu: 201-300m² Materiał na dach: blachodachówka Budynek podpiwni...

 • Lasek

2023-01-04 do 2023-01-12

Zlecę budowę domu z Ytonga, SSO, 201-300m², Skawa

Technologia: tradycyjna murowana z bloczków Ytong Budowany obiekt: dom jednorodzinny Zakres zlecenia: stan surowy otwarty - bez okien i dachu Powierzchnia obiektu: 201-300m² Materiał na dach: blachodachówka Budynek podpiwnicz...

 • Skawa

2022-12-29 do 2023-01-06

Zapytanie o budowę domu z Ytonga, SSZ, 101-150m², Ludźmierz

Technologia: tradycyjna murowana z bloczków Ytong Budowany obiekt: dom jednorodzinny Zakres zlecenia: stan surowy zamknięty - z oknami i dachem Powierzchnia obiektu: 101-150m² Materiał na dach: blacha Budynek podpiwniczony: n...

 • Ludźmierz

2022-12-09 do 2022-12-17

Zapytanie o budowę domu z Ytonga, "pod klucz", 50m², Bielanka

Pragniesz znaleźć Klienta jako godny zaufania profesjonalista? Twoja firma to najlepszy kandydat dla tego Klienta. Pomóż mu wprowadzić plany w życie. Poproś o więcej informacji, stwórz dopasowaną ofertę i zaprezentuj co możesz zaoferować.

 • Bielanka

2022-12-07 do 2022-12-15

Budowa domu murowanego, "pod klucz", 36-100m², Tylmanowa

Technologia: tradycyjna murowana z Cegly Budowany obiekt: dom jednorodzinny Zakres zlecenia: stan "pod klucz" - z całkowitym wykończeniem Powierzchnia obiektu: 36-100m² Materiał na dach: blachodachówka Budynek podpiwniczony: ...

 • Tylmanowa

2022-11-30 do 2022-12-08

Znakomite Domy w Surowym Stanie

Zapytanie o treści - Zlecę budowę domu z Porothermu, SSO, 36-100m² jest zaadresowane do eksperta, który oferuje swoje usługi dbając o szczegóły i zadowolenie Klientów oraz skupia się na Klientach z Małopolskiego i z sąsiednich miast. Dłużej nie czekaj i poproś o szczegóły - gwarantujemy, że będziesz zadowolony!

 • Szlembark

2022-11-20 do 2022-11-28

Najwyższej Klasy Budowanie Domów w Stanie Surowym

Chcesz znaleźć zlecenie do wykonania jako godny uwagi specjalista? Twoja firma to świetna okazja dla tego Zleceniodawcy. Zrealizuj zaplanowane przez niego działania. Zapytaj o szczegóły zlecenia, dopasuj ofertę do potrzeb Zlecającego i udowodnij co masz do zaoferowania.

 • Maniowy

2022-11-17 do 2022-11-25

Porządny Stan Deweloperski Domu Nowy Targ

Technologia: tradycyjna murowana z Biały pustak Budowany obiekt: Domki letniskowe Zakres zlecenia: stan surowy zamknięty - z oknami i dachem Powierzchnia obiektu: 47m² Materiał na dach: blachodachówka Budynek podpiwniczony: n...

 • Szlembark

2022-11-17 do 2022-11-25

Budowa domu z Ytonga, SSZ, 101-150m², Ostrowsko

Technologia: tradycyjna murowana z bloczków Ytong Budowany obiekt: dom jednorodzinny Zakres zlecenia: stan surowy zamknięty - z oknami i dachem Powierzchnia obiektu: 101-150m² Materiał na dach: blacha Budynek podpiwniczony: n...

 • Ostrowsko

2022-11-13 do 2022-11-21

Budowa domu z Ytonga, SSZ, 201-300m², Rabka-Zdrój

Zlecenie o treści - Budowa domu z Ytonga, SSZ, 201-300m² jest skierowane do specjalisty, który świadczy swoje usługi dbając o szczegóły i zadowolenie Klientów oraz skupia się na Klientach z miejscowości Małopolskie oraz przyległych powiatów. Chwyć za telefon, skontaktuj się i prześlij ofertę, która na pewno zrobi dobre wrażenie na Kliencie.

 • Rabka-Zdrój

2022-11-09 do 2022-11-17

Rewelacyjny Stan Surowy Domu Nowy Targ

Technologia: tradycyjna murowana z bloczków Ytong Budowany obiekt: dom jednorodzinny Zakres zlecenia: stan surowy otwarty - bez okien i dachu Powierzchnia obiektu: 151-200m² Materiał na dach: Gont blaszany z posypką Budynek p...

 • Nowy Targ

2022-11-07 do 2022-11-15

Budowa domu z Ytonga, SSO, 201-300m², Nowy Targ

Dla Klienta znalezienie perfekcyjnej firmy budującej domy w stanie surowym to nie jest prosta sprawa, dlatego polecamy Ci poznać szczegóły zlecenia, na własną rękę jako prawdziwy specjalista działający na terenie Nowego Targu, którzy znają się na swojej robocie. Zapraszamy do kontaktu - to Ci się opłaci.

 • Nowy Targ

2022-10-31 do 2022-11-08

Zlecę budowę domu z Ytonga, "pod klucz", 36-100m², Rabka-Zdrój

Chcesz znaleźć Klienta jako dobry profesjonalista z zakresu solidnego budowania domów w stanie surowym z Małopolskiego. Pomóż Klientowi wprowadzić w życie plany zgłębiając detale jego zgłoszenia, które brzmi - Zlecę budowę domu z Ytonga, "pod klucz", 36-100m². Aby uzyskać dokładne informacje skontaktuj się od razu - to Ci się opłaci.

 • Rabka-Zdrój

2022-10-28 do 2022-11-05

Wysokiej Klasy Budowa Domu w Stanie Surowym Nowy Targ

Technologia: tradycyjna murowana z Termobet Budowany obiekt: dom jednorodzinny Zakres zlecenia: stan surowy otwarty - bez okien i dachu Powierzchnia obiektu: 301-500m² Materiał na dach: blacha Budynek podpiwniczony: nie Proj...

 • Załuczne

2022-10-27 do 2022-11-04

Profesjonalna Budowa Domu w Stanie Surowym

Zleceniodawca napisał "Budowa domu murowanego, "pod klucz", 129m²". Zrealizuj usługę profesjonalnej budowy domu w stanie surowym jako profesjonalista w tej dziedzinie. Poinformuj Klienta o chęci do realizacji działalności w miejscowości Małopolskie i sąsiednich miast. Podejmij decyzję od razu - zatelefonuj i otrzymaj wstępną ofertę współpracy, która przypadnie Ci do gustu.

 • Lipnica Mała

2022-10-25 do 2022-11-02

Zlecę budowę domu z Porothermu, stan deweloperski, 101-150m², Nowy Targ

Technologia: tradycyjna murowana z Porothermu Budowany obiekt: dom jednorodzinny Zakres zlecenia: stan deweloperski - z instalacjami Powierzchnia obiektu: 101-150m² Materiał na dach: dachówka ceramiczna Budynek podpiwniczony:...

 • Nowy Targ

2022-10-23 do 2022-10-31

Najlepsze Budowanie Domów w Stanie Surowym

Szukasz zlecenia jako godny zaufania profesjonalista z zakresu najlepszego budowania domów w stanie surowym z Nowego Targu. Pomóż Klientowi wprowadzić w życie plany zapoznając się z jego zleceniem, które brzmi - Zlecę budowę domu z Ytonga, SSO, 45m². Umów się na rozmowę już teraz, aby uzyskać szczegółowe informacje.

 • Nowy Targ

2022-10-19 do 2022-10-27

Profesjonalna Budowa Domu w Stanie Surowym

Jeśli pracujesz od lat i świadczysz usługi z zakresu profesjonalnej budowy domu w stanie surowym wykonaj zlecenie, które brzmi - Zapytanie o budowę domu z Porothermu, SSO, 151-200m² i zostało napisane przez rzetelnego Zleceniodawcę. Zachęcamy do zadawania pytań - nie będziesz żałować.

 • Jabłonka

2022-09-26 do 2022-10-04

Zlecę budowę bliźniaka z Ytonga, SSZ, 301-500m², Nowy Targ

Technologia: tradycyjna murowana z bloczków Ytong Budowany obiekt: dom w zabudowie bliźniaczej Zakres zlecenia: stan surowy zamknięty - z oknami i dachem Powierzchnia obiektu: 301-500m² Materiał na dach: blachodachówka Budyne...

 • Nowy Targ

2022-09-21 do 2022-09-29

Staranny Dom w Stanie Surowym

Chcesz znaleźć Zleceniodawcę jako warty zaufania profesjonalista? Twoja firma to najlepszy kandydat dla tego Zleceniodawcy. Zrealizuj zaplanowane przez niego działania. Dłużej nie trać czasu i skontaktuj się teraz - na pewno będziesz zadowolony!

 • Kluszkowce

2022-09-19 do 2022-09-27

Zapytanie o budowę domu z Porothermu, SSZ, 101-150m², Nowy Targ

Technologia: tradycyjna murowana z Porothermu Budowany obiekt: dom jednorodzinny Zakres zlecenia: stan surowy zamknięty - z oknami i dachem Powierzchnia obiektu: 101-150m² Materiał na dach: dachówka ceramiczna Budynek podpiwn...

 • Nowy Targ

2022-09-17 do 2022-09-25

Otrzymaj zlecenia dla Specjalistów od Domów Murowanych

Najczęstsze pytania o domach murowanych

Ile kosztuje budowa domu?

Koszt budowy domu jednorodzinnego murowanego z roku na rok staje się coraz wyższy. Mają na to wpływ rosnące ceny materiałów, robocizny oraz działek budowlanych.

Najmniejsze koszty generuje budowa domu do stanu surowego, natomiast największe – do stanu deweloperskiego lub nawet pod klucz. Postawienie domu 70 m2 do stanu surowego wiąże się z wydatkami rzędu ok. 130 – 150 tys. zł, do stanu deweloperskiego aż do 350 tys. zł.

Jak możesz zaoszczędzić? Zdecyduj się na indywidualny projekt domu oraz budynek o prostej formie (parterowy i bez piwnicy).

Ile trzeba mieć pieniędzy, żeby zacząć budowę domu?

Zanim zdecydujesz się na budowę domu jednorodzinnego, dowiedz się, ile kosztuje budowa domu oraz oszacuj swój budżet. Jednym ze sposobów jest sporządzenie kosztorysu. Możesz przygotować go samodzielnie, zamówić z projektem lub zlecić jego wykonanie (ok. 1000 zł). Dzięki temu określisz orientacyjne koszty oraz formę finansowania inwestycji (środki własne czy kredyt).

W 2022 roku cena budowy domu w średnim standardzie (wraz z kupnem działki, ogrodem i ogrodzeniem) za m2 powierzchni użytkowej wynosi ok. 5000 – 6000 zł. Czyli na kompleksową budowę domu 100 m2 musisz mieć ok. 500 000 – 600 000 zł.

Budowa domu – od czego zacząć?

Przygotowania do budowy domu zacznij od oszacowania budżetu na tę inwestycję. Następnie przeanalizuj miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub decyzję o warunkach zabudowy oraz przejrzyj księgi wieczyste nieruchomości. Te czynności należy wykonać jeszcze przed zakupem działki.

Po zakupie działki wybierz projekt (indywidualny lub gotowy projekt domu jednorodzinnego) oraz zgłoś budowę do urzędu.

Pamiętaj także, aby:

 • wybrać sposób prowadzenia budowy,
 • opracować harmonogram prac wraz z kosztorysem,
 • zatrudnić sprawdzoną firmę budującą domy i kierownika do nadzoru.

Jak wybrać firmę budującą domy?

Wybór firmy budującej domy powinien być przemyślany. Przede wszystkim zwracaj uwagę na ekipy budowlane, które:

 • zatrudniają przynajmniej kilku pracowników,
 • mają doświadczenie branżowe w danym regionie,
 • mogą pochwalić się swoimi realizacjami domów jednorodzinnych,
 • oferują usługi zgodne z Twoimi oczekiwaniami,
 • mają odpowiedni sprzęt i narzędzia do pracy,
 • organizują zaplecze budowlane, dostawę materiałów budowlanych na plac budowy,
 • nie są dostępne od zaraz,
 • przeprowadzają rzeczowe rozmowy,
 • podpisują umowy.

Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania i wybieraj tylko sprawdzone i polecane firmy.

Otrzymaj bezpłatne wyceny od Specjalistów od Domów Murowanych