Dachy w Szczecinie

Porównaj oferty od Dekarzy i Cieśli z Twojej okolicy.
Obsłużyliśmy już 7 456 014 zleceń.

 • (obsługiwane z Oferteo)
566 460 zarejestrowanych wykonawców
4.97 średnia ocena wszystkich wykonawców
6 minut czas oczekiwania
na pierwsze zgłoszenie

Dach jest jednym z najważniejszych oraz najbardziej kosztownych elementów podczas budowy domu. Przed rozpoczęciem montażu pokrycia dachowego należy dowiedzieć się więcej na jego temat, oraz zadbać o indywidualny projekt. Obecnie istnieje wiele rodzajów dachów do domów jednorodzinnych – począwszy od klasycznych dwuspadowych konstrukcji, kończąc na zaawansowanych naczółkowych modelach. Różni je nie tylko koszt budowy, ale także przeznaczenie i dopasowanie do określonych typów domów. Dowiedz się z naszego artykułu jak wyglądają elementy i rodzaje dachów, a także jakie są najważniejsze aspekty budowy dachów. Chcesz znaleźć fachowców w tej dziedzinie? Sprawdź nasz ranking najlepszych specjalistów.

Dach jest bardzo skomplikowaną konstrukcją, która składa się z wielu elementów. Aby skutecznie zabezpieczał nasz dom przed czynnikami zewnętrznymi, należy wykonać każdy z nich w odpowiedni sposób. Sama budowa dachu w domu jednorodzinnym zamyka się w kilku etapach, jednak wszystkie prace powinien poprzedzać profesjonalny projekt, w którym zawarte będą informacje, takie jak kształt konstrukcji dachu, kąt nachylenia, lokalizacja okien, a także informacje o rozmieszczeniu krokwi. Podstawowe etapy budowy dachu to: ukończenie murów domu przed budową dachu, zbudowanie więźby dachowej, zamontowanie okien dachowych oraz innych elementów i montaż pokrycia dachu.

Przed rozpoczęciem prac montażu bądź wymiany pokrycia dachowego, często sami musimy zadbać o odpowiednie materiały do budowy dachu. Pokrycie zewnętrzne stanowi najczęściej dachówka lub blachodachówka, a zapotrzebowanie na nią otrzymamy razem z projektem budowy. Podczas montażu bądź naprawy dachu, większość potrzebnych elementów wykonana jest z drewna i możemy zamówić je w tartaku, lub wybrać modele prefabrykowane. Głównymi elementami więźby dachowej są:

 • Krokwie – jest to główny element konstrukcyjny dachu, na którym opiera się całe pokrycie dachu. Najczęściej stanowią je grube i wytrzymałe belki.
 • Łaty – długie listwy najczęściej posiadające wymiary 50 × 40 mm, które montuje się prostopadle do krokwi. To właśnie na nich opiera się całe pokrycie dachowe.
 • Murłata – ważny element nośny dachu, do którego montowane są wszystkie krokwie. Jest to element, na którym spoczywa ciężar całej konstrukcji dachu.
 • Kontrłaty – wąskie deski montowane prostopadle do łat w celu zapewnienia wentylacji oraz ewentualnego spływu wody pod pokryciem dachowym.

Ukończoną więźbę dachową należy pokryć specjalną folią, która odpowiada za szczelność całej konstrukcji oraz zabezpiecza drewniane elementy dachu przed wilgocią. Stanowi ona ważny element chroniący przed czynnikami atmosferycznymi, a także umożliwiający mycie dachów. Folie dachowe dzielimy na dwa rodzaje:

 • Folie wysokoprzepuszczalne - charakteryzuje je przepuszczalność od 700 do 5000 gramów pary wodnej na m2 podczas 24 godzin oraz brak konieczności odstępu od materiału ocieplającego.
 • Folie niskoprzepuszczalne - charakteryzuje je mała przepuszczalność pary wodnej na poziomie 100 gramów na 1 m2 w ciągu 24 godzin. Ten rodzaj folii wymaga odstępu 3 - 4 cm od warstwy ocieplającej.

Ranking najlepszych cieśli w Szczecinie

Dachy Szczecin

Roofers Folding Group

22 opinie

Wciąż potrzebujesz profesjonalistów od dachów? Zaufaj wykwalifikowanym pracownikom Roofers Folding Group. Dłużej nie trać czasu i zadzwoń teraz - nie zawiedziesz się!

Usługi Ogólnobudowlane - Dobre Usługi Ciesielskie Szczecin

Dobre Usługi Ciesielskie Szczecin

5 opinii

Wypatrujesz sprawdzonego fachowca świadczącego usługi ciesielskie? Ten cieśla jest liderem w Szczecinie. Zarezerwuj termin od razu!

EURO STANDARD - Fantastyczne Budowanie Dachu Szczecin

EURO STANDARD

3 opinie

Chesz znaleźć wartego zaufania fachowca z zakresu fantastycznego budowania dachu z Szczecina, który pomoże zrealizować Ci Twoje zlecenie? Firma EURO STANDARD jest Twoim rozwiązaniem. Przedstawią Ci dobrą ofertę - skontaktuj się i sprawdź.

Raf-Bud Sp. z o.o. - Doskonałej Jakości Konstrukcja Dachu Szczecin

Raf-Bud Sp. z o.o.

2 opinie

Zaufaj ekspertom w dziedzinie konstrukcji dachu i zatrudnij Raf-Bud Sp. z o.o.. Perfekcja z jaką wykonują powierzone im zadania, zaskoczy najbardziej wymagających. Dłużej nie trać czasu i zadzwoń teraz - gwarancja zadowolenia!

Michał / Dachy i Elewacje - Fantastyczny Cieśla Szczecin

Michał / Dachy i Elewacje

1 opinia

Firma Michał Dachy i Elewacje oferuje swoje usługi wykorzystując najnowsze trendy na rynku. Koncentruje się na Klientach z Szczecina i okolic. Zadzwoń i otrzymaj propozycję współpracy, która Cię usatysfakcjonuje.

Metal-Tech - Najlepsza Konstrukcja Dachu Szczecin

Metal-Tech

1 opinia

Planujesz wybrać wartego uwagi profesjonalistę, dzięki któremu wprowadzisz w życie swoje plany? Metal-Tech jest na to najlepszym rozwiązaniem. Zaledwie jeden telefon dzieli Cię od otrzymania świetnej propozycji - zadzwoń!

AMG Adam Giersz - Perfekcyjne Budowanie Dachu Szczecin

AMG Adam Giersz

2 opinie

Chesz znaleźć solidnego specjalistę z zakresu perfekcyjnego budowania dachu z Szczecina do realizacji zaplanowanych działań? Firma AMG Adam Giersz jest Twoim rozwiązaniem. Zadzwoń jeszcze dzisiaj - naprawdę warto.

Usługi Budowlane Arkadiusz Pachut - Znakomite Usługi Dekarskie Szczecin

Usługi Budowlane Arkadiusz Pachut

22 opinie

Szukasz sprawdzonego fachowca wykonującego usługi dekarskie? Ci cieśle są wyjątkowi w mieście Szczecin. Zapytaj o ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb i przekonaj się co firma ma do zaoferowania.

WoodCon Polska Rafał Matacz - Doskonałe Dachy Szczecin

WoodCon Polska Rafał Matacz

2 opinie

Według Ciebie doskonałe dachy to niełatwy temat? Nic bardziej mylnego - fachowcy z WoodCon Polska Rafał Matacz poradzą Ci i znajdą dopasowne rozwiązanie. Przedstawią Ci dobrą ofertę - zadzwoń i sprawdź, nie pożałujesz.

PREFDACH - Najlepsza Budowa Dachu w Szczecinie

Najlepsza Budowa Dachu w Szczecinie

1 opinia

Potrzebujesz specjalistów od najlepszej budowy dachu w rejonie Szczecina lub w przyległych powiatach? Zadzwoń, a otrzymasz wycenę, która z całą pewnością będzie godna Twojej uwagi.

Najnowsze z 32 zleceń na budowę dachu w Szczecinie

Świetne Dachy Szczecin

Jeżeli wciąż jako dobra firma od dachów szukasz pracy to zainteresuj się zleceniem o treści - Szukam ekipy na kompleksową budowę dachu, 201-300m². Prowadząc działalność jako od lat działający na rynku przedsiębiorca z Szczecina z pewnością dowiedziesz Klientowi jak nie mająca konkurencji jest Twoja oferta. Aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się dziś - to Ci się opłaci.

 • Szczecin

2023-02-06 do 2023-02-14
dodano 3 dni temu

Zlecę kompleksową budowę dachu, do 150m², Szczecin

W przypadku, gdy interesuje Cię zlecenie na wyjątkowe wykonanie dachu w rejonie Szczecina i zależy Ci na atrakcyjnych warunkach to skontaktuj się ze zleceniodawcą. Klient, który napisał zlecenie o treści "Zlecę kompleksową budowę dachu, do 150m²", jest gotowy wybrać ofertę Twojej niezawodnej firmy. Określ jaką ofertą dysponujesz i poznaj dobrego Zleceniodawcę.

 • Szczecin

2023-02-03 do 2023-02-11
dodano 6 dni temu

Zapotrzebowanie na kompleksową budowę dachu, 70m², Szczecin

Zakres zlecenia: kompleksowa budowa dachu (wykonanie więźby dachowej i montaż pokrycia) Powierzchnia dachu: 70m² Rodzaj budynku: Altana na rod Rodzaj dachu: dwuspadowy Rodzaj pokrycia dachowego: blachodachówka Dodatkowe prace...

 • Szczecin

2023-02-02 do 2023-02-10
dodano 7 dni temu

Dachy

Zakres zlecenia: kompleksowa budowa dachu (wykonanie więźby dachowej i montaż pokrycia) Powierzchnia dachu: 201-300m² Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Rodzaj dachu: dwuspadowy Rodzaj pokrycia dachowego: dachówka ceramiczna D...

 • Szczecin

2023-01-30 do 2023-02-07

Dam zlecenie na kompleksową budowę dachu, do 150m², Szczecin

Jako sprawdzona firma i świetny cieśla działasz na terenie Szczecina lub w sąsiednich miastach? Jeśli chcesz uzyskać dopasowanego Klienta skontaktuj się od razu - możesz tylko zyskać.

 • Szczecin

2023-01-02 do 2023-01-10

Szukam ekipy na kompleksową budowę dachu, 151-200m², Szczecin

Jako utalentowani profesjonaliści macie możliwość spełnić wymagania z zakresu usług ciesielskich. Zlecenie ma treść "Szukam ekipy na kompleksową budowę dachu, 151-200m²". Podejmij decyzję bez zwłoki - zadzwoń i otrzymaj wstępną propozycję współpracy, która przypadnie Ci do gustu.

 • Szczecin

2022-11-30 do 2022-12-08

Dachy

Nadal masz możliwość nawiązać kontakt w odpowiedzi na zapotrzebowanie Klienta jako profesjonalista od dachów. Pozwól Klientom wykorzystać Twoje kompetencje oraz cieszyć z dobrze wydanych pieniędzy. Skontaktuj się z nimi jak najszybciej, aby uzyskać więcej informacji.

 • Szczecin

2022-10-21 do 2022-10-29

Zapotrzebowanie na kompleksową budowę dachu, do 150m², Szczecin

Zakres zlecenia: kompleksowa budowa dachu (wykonanie więźby dachowej i montaż pokrycia) Powierzchnia dachu: do 150m² Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Rodzaj dachu: dwuspadowy Rodzaj pokrycia dachowego: dachówka ceramiczna Do...

 • Szczecin

2022-10-16 do 2022-10-24

Wyjątkowe Usługi Ciesielskie Szczecin

Zakres zlecenia: kompleksowa budowa dachu (wykonanie więźby dachowej i montaż pokrycia) Powierzchnia dachu: 151-200m² Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Rodzaj dachu: dwuspadowy Rodzaj pokrycia dachowego: dachówka ceramiczna D...

 • Szczecin

2022-10-11 do 2022-10-19

Zapytanie o prace na dachu, do 150m², Szczecin

Ten Klient uważa, że najlepsze dachy to trudny temat. Napisał zlecenie o treści "Zapytanie o prace na dachu, do 150m²". Daj znać temu Zleceniodawcy, by oszczędził sobie nerwów i jako fachowiec udzielisz mu rad i znajdziesz dostosowane do potrzeb Klienta rozwiązanie. Jeszcze dziś zadzwoń do niego, aby wysłać szczegółową wycenę.

 • Szczecin

2022-10-11 do 2022-10-19

Szukam ekipy na kompleksową budowę dachu, 151-200m², Szczecin

Pokaż Zlecającemu, że równie dobrej oferty budowy dachu prędko nie znajdzie na terenie Szczecina, więc jeśli szuka idealnej budowy dachu to bezzwłocznie powinien wybrać Twoją Firmę. Nie trać czasu - skontaktuj się z nim, aby uzyskać szczegółowe informacje.

 • Szczecin

2022-10-06 do 2022-10-14

Budowa Dachu Szczecin

Zakres zlecenia: kompleksowa budowa dachu (wykonanie więźby dachowej i montaż pokrycia) Powierzchnia dachu: 75m² Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Rodzaj dachu: jednospadowy Rodzaj pokrycia dachowego: gont bitumiczny, blachoda...

 • Szczecin

2022-09-30 do 2022-10-08

Dam zlecenie na kompleksową budowę dachu, 201-300m², Szczecin

Jako wybitni eksperci macie możliwość spełnić wymagania z zakresu usług dekarskich. Ogłoszenie ma treść "Dam zlecenie na kompleksową budowę dachu, 201-300m²". Otrzymaj propozycję, dopasuj ofertę do potrzeb Zlecającego i zaprezentuj co możesz zaoferować.

 • Szczecin

2022-09-27 do 2022-10-05

Zapytanie o kompleksową budowę dachu, 301-500m², Szczecin

Zakres zlecenia: kompleksowa budowa dachu (wykonanie więźby dachowej i montaż pokrycia) Powierzchnia dachu: 301-500m² Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Rodzaj dachu: wielospadowy Rodzaj pokrycia dachowego: dachówka ceramiczna ...

 • Szczecin

2022-09-27 do 2022-10-05

Dobre Usługi Ciesielskie

Zakres zlecenia: kompleksowa budowa dachu (wykonanie więźby dachowej i montaż pokrycia) Powierzchnia dachu: 800m² Rodzaj budynku: budynek wielorodzinny Rodzaj dachu: wielospadowy Rodzaj pokrycia dachowego: papa Dodatkowe pra...

 • Szczecin

2022-09-19 do 2022-09-27

Najlepsze Budowanie Dachu Szczecin

Zakres zlecenia: wymiana dachu na altanie ogrodowej Powierzchnia dachu: 50m² Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Rodzaj dachu: dwuspadowy Rodzaj pokrycia dachowego: papa Materiały zapewnia: do uzgodnienia Zapytanie od: osoby p...

 • Szczecin

2022-09-16 do 2022-09-24

Zapotrzebowanie na kompleksową budowę dachu, 168m², Szczecin

Zakres zlecenia: kompleksowa budowa dachu (wykonanie więźby dachowej i montaż pokrycia) Powierzchnia dachu: 168m² Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Rodzaj dachu: dwuspadowy Rodzaj pokrycia dachowego: dachówka ceramiczna Mater...

 • Szczecin

2022-09-11 do 2022-09-19

Zapotrzebowanie na kompleksową budowę dachu, 201-300m², Szczecin

Pokaż Zlecającemu, że równie dobrej oferty budowy dachu nie znajdzie na terenie Szczecina, więc jeżeli poszukuje idealnej budowy dachu to od razu powinien poznać Twoją Firmę. Dlatego, że spełniasz wymagania najbardziej wymagających Klientów, wybór Twojej firmy na pewno będzie dobrą decyzją.

 • Szczecin

2022-09-09 do 2022-09-17

Szukam ekipy na kompleksową budowę dachu, 301-500m², Szczecin

Zakres zlecenia: kompleksowa budowa dachu (wykonanie więźby dachowej i montaż pokrycia) Powierzchnia dachu: 301-500m² Rodzaj budynku: budynek wielorodzinny Rodzaj dachu: dwuspadowy Rodzaj pokrycia dachowego: blacha trapezowa ...

 • Szczecin

2022-09-07 do 2022-09-15

Najlepsze Wykonanie Dachu Szczecin

Wykonaj zlecenie najlepszego wykonania dachu o treści "Zapotrzebowanie na kompleksową budowę dachu, 151-200m²", jako ekspert z miejscowości Szczecin. Ujmij klientów swoimi kwalifikacjami i fachowością. Pokaż, że na terenie Szczecina jesteś jednym z najlepszych. Jeszcze dziś skontaktuj się z nim.

 • Szczecin

2022-09-01 do 2022-09-09

Szukam ekipy na kompleksową budowę dachu, 151-200m², Szczecin

Zakres zlecenia: kompleksowa budowa dachu (wykonanie więźby dachowej i montaż pokrycia) Powierzchnia dachu: 151-200m² Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Rodzaj dachu: dwuspadowy Rodzaj pokrycia dachowego: dachówka ceramiczna D...

 • Szczecin

2022-08-31 do 2022-09-08

Wyjątkowe Wykonanie Dachu

Poszukujesz pracy jako specjalista od wyjątkowego wykonania dachu w miejscowości Szczecin lub w okolicznych miastach? Dzięki temu, że spełniasz wymagania nawet najbardziej wymagających Klientów, jesteś świetnym wyborem.

 • Szczecin

2022-08-30 do 2022-09-07

Perfekcyjne Usługi Ciesielskie

Dzięki precyzji wykonania usługi ciesielskiej Twoja firma wyróżnia się w swoim rejonie. Reputacja, którą tworzysz sprawia, że jesteś w stanie zadowolić zlecających. Zapytaj o szczegóły zlecenia, dopasuj ofertę do potrzeb Zlecającego i udowodnij co masz do zaoferowania.

 • Szczecin

2022-08-30 do 2022-09-07

Wykwalifikowani Cieśle

Zakres zlecenia: kompleksowa budowa dachu (wykonanie więźby dachowej i montaż pokrycia) Powierzchnia dachu: do 150m² Rodzaj budynku: dom typu bliźniak Rodzaj dachu: wielospadowy Rodzaj pokrycia dachowego: dachówka ceramiczna ...

 • Szczecin

2022-08-22 do 2022-08-30

Profesjonalne Budowanie Dachu

Zakres zlecenia: kompleksowa budowa dachu (wykonanie więźby dachowej i montaż pokrycia) Powierzchnia dachu: 151-200m² Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Rodzaj dachu: dwuspadowy Rodzaj pokrycia dachowego: dachówka ceramiczna D...

 • Szczecin

2022-08-16 do 2022-08-24

Dobrzy Cieśle

Zakres zlecenia: kompleksowa budowa dachu (wykonanie więźby dachowej i montaż pokrycia) Powierzchnia dachu: do 150m² Rodzaj budynku: dom typu bliźniak Rodzaj dachu: dwuspadowy Rodzaj pokrycia dachowego: dachówka ceramiczna Do...

 • Szczecin

2022-08-16 do 2022-08-24

Najwyższej Klasy Wykonanie Dachu

Przekonaj się, że Konsumenci zlecający wykonanie dachu są pewni. Skontaktuj się z nim jako specjalista od wykonania dachu. Określ jaką ofertą dysponujesz i otrzymaj dopasowanego Klienta.

 • Szczecin

2022-08-15 do 2022-08-23

Solidne Budowanie Dachu

Zakres zlecenia: kompleksowa budowa dachu (wykonanie więźby dachowej i montaż pokrycia) Powierzchnia dachu: 201-300m² Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Rodzaj dachu: kopertowy Rodzaj pokrycia dachowego: dachówka ceramiczna Ma...

 • Szczecin

2022-08-15 do 2022-08-23

Pierwszorzędna Budowa Dachu

Zakres zlecenia: kompleksowa budowa dachu (wykonanie więźby dachowej i montaż pokrycia) Powierzchnia dachu: 151-200m² Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Rodzaj dachu: dwuspadowy Rodzaj pokrycia dachowego: dachówka ceramiczna D...

 • Szczecin

2022-08-11 do 2022-08-19

Zapytanie o prace na dachu, 30m², Szczecin Słoneczne

Udowodnij Zlecającemu, że takiej propozycji budowy dachu szybko nie znajdzie na terenie Zachodniopomorskiego, więc jeżeli poszukuje taniej budowy dachu to koniecznie powinien sprawdzić Twoją Firmę. Dzięki temu, że spełniasz oczekiwania nawet najbardziej wymagających Klientów, jesteś świetnym wyborem.

 • szczecin słoneczne

2022-08-11 do 2022-08-19

Wysokiej Klasy Budowanie Dachu

Chcesz znaleźć zlecenia do wykonania jako godny uwagi fachowiec z zakresu wysokiej klasy budowania dachu? Pomóż zrealizować Klientowi zlecenie poznając szczegóły jego zapytania o treści "XYZ". Wykonaj jeden telefon i prześlij ofertę, która na pewno zrobi dobre wrażenie na Kliencie.

 • Szczecin

2022-08-04 do 2022-08-12

Otrzymaj zlecenia dla Dekarzy i Cieśli

Najczęstsze pytania o budowie dachów

Jakie są rodzaje dachów i jakie mają właściwości?

Jest kilka rodzajów dachów. Dzielą się one na:

 • Dach dwuspadowy - jest to klasyczny i bardzo popularny dach w przypadku domów jednorodzinnych. Stanowią go dwie połacie, którym można nadawać różne kąty nachylenia. Budowa dachu dwuspadowego doskonale chroni całą konstrukcję budynku przed działaniem czynników zewnętrznych, a idealnym pokryciem są dachówki w formacie XXL.
 • Dach czterospadowy (namiotowy lub kopertowy) - popularny typ dachu doskonale podkreślający kwadratową bryłę budynków. Posiada cztery połacie zbiegające się w jednym, umieszczonym na środku budynku punkcie. Połacie posiadają kształt trapezów i świetnie nawiązują do klasycznych stylów budownictwa.
 • Dach mansardowy - konstrukcja wyróżniająca się eleganckim i subtelnym wyglądem. Dach ten charakteryzuje się podzielonymi połaciami o różnych kątach nachylenia, co umożliwia efektywne zagospodarowanie przestrzeni poddasza.
 • Dach pulpitowy - dach potocznie nazywany jednospadowym złożony z wyłącznie jednej połaci, wykonanej pod określonym kątem. Z technicznego punktu widzenia jest to model bardzo prosty, a tym samym tanim w budowie. Budowa dachu jednospadowego dobrze sprawdzi się w długich oraz wąskich konstrukcjach.
 • Dach płaski - dach o nachyleniu wynoszącym do kilku stopni. Bardzo praktyczne i tanie rozwiązanie umożliwiające stworzenie na nim przestrzeni użytkowej. Budowa domuz płaskim dachem mocno zyskuje na popularności.

Jaki jest koszt wykonania poszczególnych rodzajów dachu?

Koszt budowy dachu zależny jest w głównej mierze od zaawansowania technicznego danego rozwiązania, a także jego wielkości. Najtańsze w budowie są konstrukcje płaskie oraz pulpitowe, a za nowoczesne bardziej kreatywne rozwiązania będziemy zmuszeni zapłacić więcej.

Jakie są etapy budowy dachu?

Zanim rozpoczniemy prace związane ze wznoszeniem dachu, warto poznać etapy budowy. Na początku, należy ukończyć oraz przygotować mury domu. Kolejnym krokiem jest wykonanie całej konstrukcji więźby dachowej wraz z zamontowaniem okien dachowych i innych wybranych elementów. Ostatnim etapem jest montaż pokrycia dachowego, najczęściej w postaci dachówki.

Gdzie znaleźć odpowiednią firmę zajmującą się budową dachów?

Poszukiwania warto rozpocząć w Internecie, gdzie można znaleźć większość firm budowlanych, wraz z opiniami klientów na ich temat. Posiadając dostęp do takich danych, możemy w stosunkowo prosty sposób wybrać firmę świadczącą wysokiej jakości usługi. Wybierając firmę do budowy dachu, warto kierować się jej doświadczeniem na rynku oraz zadowoleniem poprzednich klientów z oferowanych usług. Wykonanie dachu na pewno warto powierzyć profesjonalistom z naszego rankingu najlepszych specjalistów.

Otrzymaj bezpłatne wyceny od Dekarzy i Cieśli