Wyburzenia w Gdańsku

Porównaj oferty od Specjalistów od Wyburzeń i Rozbiórek z Twojej okolicy.
Obsłużyliśmy już 9 517 976 zleceń.

 • (obsługiwane z Oferteo)
638 686 zarejestrowanych wykonawców
4.97 średnia ocena wszystkich wykonawców
6 minut czas oczekiwania
na pierwsze zgłoszenie

Wyburzeniarozbiórki są bardzo skomplikowanymi procesami, który czasami jest nawet trudniejszy, aniżeli sama budowa danego budynku. Jak dokonuje się rozbiórek budynków, jakie materiały wykorzystuje się do tego procesu? Jaki jest przeciętny koszt wyburzenia domu? Tego dowiesz się po przeczytaniu naszego artykułu, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczących rozbiórek budynków. Chcesz wybrać najlepszą firmę do wykonania danej usługi? Sprawdź nasz ranking najlepszych firm realizujących wyburzenia.

Wyburzenia budynków są procesami skomplikowanymi, stosowanymi, gdy: nieruchomość jest złej kondycji, koszt remontu jest współmierny do postawienia nowego budynku, a także, gdy dalsze korzystanie z niego powoduje zagrożenie zdrowia i życia. Należy zasadniczo wyróżnić trzy metody wyburzenia budynków:

 • metoda ręczna – sposób ten stosowany jest w przypadku niemożliwości użycia ciężkiego sprzętu budowlanego. Jest to preferowana metoda w przypadkach występowania danych zagrożeń, jak: bardzo zły stan techniczny budynku, czy sąsiedztwo zabytkowej infrastruktury,
 • metoda mechaniczna – w tym przypadku wykorzystuje się ciężki sprzęt budowlany. Sposób ten bazuje na grawitacji, bowiem rozbiórka odbywa się na wysokościach – od szczytu budynku do gruntu.
 • metoda z wykorzystaniem materiałów wybuchowych – nazywana także minerską. Wykorzystywany jest w rozbiórce wysokich budynków. Jest to sposób, w którym umieszcza się materiały wybuchowe na główne podpory budynku.

W przypadku, gdy planujemy wyburzenie domu, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Upewniamy się, żeby rozbiórka nie uszkodziła instalacji oraz systemów, takich jak studnia głębinowa. Przed rozpoczęciem prac należy odłączyć wszystkie urządzenia instalacyjne, a także oznakować teren. Samą rozbiórkę zaczyna się od dachu, następnie stopniowo schodzi się coraz niżej, aż do gruntu. Po rozebraniu pokrycia należy wymontować okna i drzwi, a następnie ściany działowe i nośne. Nie możemy podkopywać ścian ani ich podcinać. Podczas demontażu podłogi, parkiety i panele trzeba zerwać. Pod koniec piwnica jest rozbierana, po czym wykonujemy roboty ziemne – wyrównujemy oraz utwardzamy cały teren.

Czasami zdarza się, że wcale nie mamy tak destrukcyjnych planów i chcemy po prostu przeprowadzić remont, lecz przeszkadza nam ściana nośna. Czy wyburzenie ściany nośnej jest możliwe? Tak, lecz musimy poprosić najpierw o zgodę ze strony architekta.

W przypadku prac związanych z wyburzaniem i rozbiórkami, możemy skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Specjaliści wykonają zadanie kompleksowo przy użyciu takich narzędzi jak: koparka do wyburzeń, dźwig, spychacz, czy kula wyburzeniowa. Firma taka przeprowadzi również niezbędne kosztorysy i ekspertyzy związane z realizacją danego zlecenia.

Ranking najlepszych specjalistów od wyburzeń i rozbiórek w Gdańsku

Wyburzenia Gdańsk

DAN-REX

4 opinie

Firma DAN-REX działa na terenie Gdańska i oferuje liczne usługi z zakresu perfekcyjnej rozbiórki budynków. Zarezerwuj termin bez zbędnej zwłoki!

F.U Kopars - Solidne Rozbiórki Gdańsk

F.U Kopars

5 opinii

Firma F.U Kopars świadczy swoje usługi po wcześniejszym ustaleniu zakresu oraz terminu realizacji. Koncentruje się na Klientach z Gdańska oraz przyległych powiatów. Podejmij decyzję bez zwłoki - zadzwoń i otrzymaj wstępną wycenę, która spełni Twoje wymagania.

OLIVA VISION SP. Z O.O. - Najlepsze Wyburzenia w Gdańsku

Najlepsze Wyburzenia w Gdańsku

1 opinia

Myślisz, że najlepsze wyburzenia to nieproste zagadnienie? Nic bardziej mylnego - profesjonaliści z OLIVA VISION SP. Z O.O. posłużą radą i znajdą dopasowne rozwiązanie. Zapytaj o ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb i sprawdź co firma ma do zaoferowania.

RearrangeTK - Wyjątkowe Wyburzanie Ścian Gdańsk

RearrangeTK

3 opinie

Właśnie wybierasz dobrego specjalistę, dzięki któremu osiągniesz swój cel? RearrangeTK jest na to najlepszym rozwiązaniem. Nie czekaj i skontaktuj się teraz - na pewno będziesz zadowolony!

Askan-Gdańsk Anna Hoppe - Pierwszorzędne Wyburzenia Gdańsk

Askan-Gdańsk Anna Hoppe

1 opinia

Chcesz znaleźć sprawdzonego profesjonalistę, dzięki któremu osiągniesz swój cel? Askan-Gdańsk Anna Hoppe będzie najszybszą drogą. Dokładne informacje możesz otrzymać jeszcze dzisiaj.

Polan Pro - Solidne Wyburzenia Gdańsk

Polan Pro

1 opinia

Zaufaj fachowcom w dziedzinie wyburzeń i zatrudnij Polan Pro. Dokładność z jaką wykonują powierzone im zadania, zachwyci każdego. Nie trać czasu - skontaktuj się z nimi, aby uzyskać więcej szczegółów.

damian golis - Doskonałej Jakości Wyburzenia Gdańsk

Doskonałej Jakości Wyburzenia Gdańsk

1 opinia

Firma damian golis świadczy swoje usługi dbając o szczegóły i zadowolenie Klientów. Koncentruje się na Klientach z Gdańska i z sąsiednich miast. Przedstawią Ci dobrą ofertę - sprawdź już dziś, nie pożałujesz.

AROS Adam Rosalewski - Doskonałe Wyburzenia Gdańsk

Doskonałe Wyburzenia Gdańsk

8 opinii

AROS Adam Rosalewski to wybitni specjaliści od rozbiórki budynków i usuwania azbestu, obsługujący Klientów z miejscowości Gdańsk i sąsiednich powiatów. Jeszcze dzisiaj zadzwoń do nich, aby uzyskać więcej informacji.

Pola Wyburzenia - Rewelacyjne Kucie Betonu Gdańsk

Pola Wyburzenia

2 opinie

Szukasz ekspertów od rewelacyjnego kucia betonu w miejscowości Gdańsk lub w rejonie powiatu? Przedstawią Ci dopasowaną propozycję - skontaktuj się i sprawdź.

Zwar-Bud Sp. z o.o. - Solidne Kruszenie Betonu Gdańsk

Zwar-Bud Sp. z o.o.

4 opinie

Zleć usługę kruszenia betonu ekspertom z miejscowości Gdańsk. Zdobędą Cię swoimi kwalifikacjami i doświadczeniem. Na terenie Gdańska nie mają sobie równych. Napisz w krótkim formularzu na czym Ci zależy, aby otrzymać dobrą ofertę spełniającą Twoje wymagania.

Najnowsze z 51 zleceń na wyburzenia w Gdańsku

Zlecę rozbiórkę garażu, altany, domku letniskowego, 30m², Gdańsk

Ten Klient uważa, że perfekcyjne wyburzenia, rozbiórki to nieprosty temat. Napisał zapytanie o treści "Zlecę rozbiórkę garażu, altany, domku letniskowego, 30m²". Daj znać temu Zleceniodawcy, by nie tracił czasu i jako profesjonalista udzielisz mu rad i znajdziesz dostosowane do wymagań Klienta rozwiązanie. Nie czekaj - skontaktuj się i otrzymaj wstępną prośbę o wycenę, która przypadnie Ci do gustu.

 • Gdańsk

2024-04-06 do 2024-04-14
dodano 7 dni temu

Pierwszorzędna Firma Wyburzeniowa Gdańsk

Jako pierwszorzędna firma wyburzeniowa, która nie ma sobie równych na terenie Gdańska - złóż ofertę i pozwól przekonać mu się na własne oczy jak bardzo jesteś bezkonkurencyjny! Dlatego, że spełniasz wymagania nawet najbardziej wymagających Klientów, Twoja firma to doskonały wybór.

 • Gdańsk

2024-04-05 do 2024-04-13
dodano 8 dni temu

Zlecę wykucie otworu w ścianie, do 20m², Gdańsk

Próbujesz znaleźć Klienta jako godny zaufania profesjonalista? Twoja firma to najlepsze rozwiązanie dla tego Zleceniodawcy z Gdańska. Pomóż zrealizować mu zlecenie. Zapytaj o szczegóły zlecenia, stwórz dopasowaną ofertę i zaprezentuj co możesz zaoferować.

 • Gdańsk

2024-04-04 do 2024-04-12

Pierwszorzędna Rozbiórka Budynków Gdańsk

Obiekt do wyburzenia: budynek mieszkalny Powierzchnia prac: 101-150m² Rodzaj konstrukcji: murowana Zakres prac: wyburzenie (całkowite zniszczenie obiektu) Wywóz odpadów budowlanych: tak Pozwolenie na wyburzenie lub rozbiórkę:...

 • Gdańsk

2024-03-29 do 2024-04-06

Doskonałe Rozbiórki Gdańsk

Zakres zlecenia: skucie posadzki Powierzchnia obiektu: 201-300m² Wywóz odpadów budowlanych: do uzgodnienia w rozmowie Termin skorzystania z oferty: najbliższy wolny termin...

 • Gdańsk

2024-03-28 do 2024-04-05

Dam zlecenie na wyburzenie bud. usługowego, do 50m², Gdańsk

Obiekt do wyburzenia: budynek handlowo-usługowy Powierzchnia prac: do 50m² Rodzaj konstrukcji: murowana Zakres prac: wyburzenie (całkowite zniszczenie obiektu) Wywóz odpadów budowlanych: tak Pozwolenie na wyburzenie lub rozbi...

 • Gdańsk

2024-03-21 do 2024-03-29

Potrzebna ekipa na skucie posadzki, skuwanie tynku, wyburzenie ścian, 51-100m², Gdańsk

Zakres zlecenia: skucie posadzki, skuwanie tynku, wyburzenie ścian Powierzchnia obiektu: 51-100m² Wywóz odpadów budowlanych: nie Termin skorzystania z oferty: do uzgodnienia w rozmowie...

 • Gdańsk

2024-03-17 do 2024-03-25

Zlecenie na rozbiórkę altany, do 50m², Gdańsk

Obiekt do wyburzenia: altana Powierzchnia prac: do 50m² Rodzaj konstrukcji: drewniana Zakres prac: rozbiórka (rozebranie obiektu z odzyskiem niektórych materiałów) Wywóz odpadów budowlanych: tak Pozwolenie na wyburzenie lub r...

 • Gdańsk

2024-03-06 do 2024-03-12

Dam zlecenie na skucie posadzki, do 20m², Gdańsk

Chcesz znaleźć zlecenia jako warty zaufania partner biznesowy? Twoja firma to najlepsze rozwiązanie dla autora zapytania. Przyczyń się do realizacji jego celów. Aby poznać informacje o budżecie skontaktuj się - warto.

 • Gdańsk

2024-03-05 do 2024-03-13

Wyburzania Budynków Gdańsk

Obiekt do wyburzenia: altana Powierzchnia prac: do 50m² Rodzaj konstrukcji: murowana Zakres prac: wyburzenie (całkowite zniszczenie obiektu) Wywóz odpadów budowlanych: nie Pozwolenie na wyburzenie lub rozbiórkę: tak, Klient p...

 • Gdańsk

2024-02-28 do 2024-03-07

Prace rozbiórkowe, do 50m², Gdańsk

Nadal masz możliwość złożyć ofertę w odpowiedzi na zlecenie Klienta jako profesjonalista od wyburzeń, rozbiórek. Pozwól Zlecającym skorzystać z wykwalifikowanej kadry pracowników oraz dołączyć do grona zadowolonych Klientów. Szczegółową ofertę prześlij po kontakcie, dlatego nie zwlekaj.

 • Gdańsk

2024-02-26 do 2024-02-26

Rozbiórki

Zakres zlecenia: skucie posadzki, otwór w ścianie, wyburzenie ścian Powierzchnia obiektu: 21-50m² Wywóz odpadów budowlanych: do uzgodnienia w rozmowie Dodatkowe informacje: Dzien dobry, mam do wyburzenia/skucia pozostałość po ...

 • Gdańsk

2024-02-26 do 2024-03-03

Pierwszorzędna Rozbiórka Budynków

Zakres zlecenia: Rozebrać piec kaflowy Termin rozpoczęcia prac: w ciągu 3 miesięcy...

 • Gdańsk

2024-02-25 do 2024-03-04

Zlecę wyburzenie altany, domku letniskowego, do 50m², Gdańsk

Obiekt do wyburzenia: altana, dom letniskowy lub rekreacyjny Powierzchnia prac: do 50m² Rodzaj konstrukcji: drewniana Zakres prac: wyburzenie (całkowite zniszczenie obiektu) Wywóz odpadów budowlanych: tak Pozwolenie na wyburz...

 • Gdańsk

2024-02-25 do 2024-03-04

Wyburzania Budynków

Podjęcie decyzji o wyborze tego zlecenia da Ci same korzyści i na 100% Zleceniodawca, który zleca - "Dam zlecenie na wyburzenie ścian, do 20m²", nie pożałuje współpracy ze specjalistą takim, jak Ty. Umów odpowiedni dla Ciebie termin bez zbędnej zwłoki!

 • Gdańsk

2024-02-21 do 2024-02-29

Dam zlecenie na prace rozbiórkowe, 101-150m², Gdańsk

Obiekt do wyburzenia: budynek mieszkalny Powierzchnia prac: 101-150m² Rodzaj konstrukcji: murowana Zakres prac: do uzgodnienia w rozmowie Wywóz odpadów budowlanych: tak Pozwolenie na wyburzenie lub rozbiórkę: tak, Klient posi...

 • Gdańsk

2024-02-12 do 2024-02-20

Porządne Wyburzenia, Rozbiórki Gdańsk

Zlecający szuka doskonałej jakości wykonywanych usług i pisze - Prace rozbiórkowe. To zapytanie o ofertę perfekcyjnie pasuje do profesjonalisty takiego, jak Ty. Chwyć za telefon, skontaktuj się i wyślij wycenę, która na pewno zrobi dobre wrażenie na Kliencie.

 • Gdańsk

2024-02-09 do 2024-02-17

Prace rozbiórkowe, Gdańsk

Na wypadek jeśli nadal jako profesjonalista od wyburzeń, rozbiórek szukasz zleceń to poznaj szczegóły zlecenia o treści - Prace rozbiórkowe. Prowadząc firmę jako doświadczony przedsiębiorca z rejonu Gdańska bez wątpienia uzasadnisz Klientowi jak dobra jest Twoja oferta. Skontaktuj się z nimi jeszcze dziś, aby uzyskać szczegółowe informacje.

 • Gdańsk

2024-02-09 do 2024-02-17

Potrzebna ekipa na skucie posadzki, do 20m², Gdańsk

Zakres zlecenia: skucie posadzki Powierzchnia obiektu: do 20m² Wywóz odpadów budowlanych: tak Termin skorzystania z oferty: najbliższy wolny termin...

 • Gdańsk

2024-02-02 do 2024-02-10

Świetne Wyburzenia, Rozbiórki

Przygotowanie wyburzeń, rozbiórek z tego zlecenia będzie przyjemnością. Ogłoszenie ma treść - Zlecę prace rozbiórkowe, 900m². Odpowiedz na nie jako perfekcjonista mający profesjonalne podejście do każdego zlecenia, które usatysfakcjonuje najbardziej wymagających. Zaproponuj termin już teraz!

 • Gdańsk

2024-01-30 do 2024-02-07

Doskonała Rozbiórka Budynków

Obiekt do wyburzenia: garaż lub budynek gospodarczy Powierzchnia prac: do 50m² Rodzaj konstrukcji: murowana Zakres prac: rozbiórka (rozebranie obiektu z odzyskiem niektórych materiałów) Wywóz odpadów budowlanych: nie Pozwolen...

 • Gdańsk

2024-01-29 do 2024-02-06

Zlecę prace rozbiórkowe, Gdańsk

Zakres zlecenia: Garaż blaszany Termin rozpoczęcia prac: do uzgodnienia w rozmowie...

 • Gdańsk

2024-01-24 do 2024-02-01

Szukam ekipy do prac rozbiórkowych, Gdańsk

Jeśli rozbiórka budynków to obszar działania Twojej firmy to nawiąż kontakt z tym Klientem oraz pokaż, że jesteś gotowy do podjęcia współpracy. Ten składający zapytanie napisał "Szukam ekipy do prac rozbiórkowych". Pokaż dopasowaną propozycję temu Klientowi - nawiąż kontakt jak najszybciej.

 • Gdańsk

2024-01-22 do 2024-01-25

Potrzebna ekipa na skucie posadzki, 21-50m², Gdańsk

Wybranie tego Klienta przyniesie Ci same korzyści i z pewnością Klient, który pisze - "Potrzebna ekipa na skucie posadzki, 21-50m²", nie pożałuje współpracy z profesjonalistą takim, jak Ty. Zdecyduj się od razu - zatelefonuj i otrzymaj wstępną ofertę współpracy, która Cię usatysfakcjonuje.

 • Gdańsk

2024-01-20 do 2024-01-22

Potrzebna ekipa na wykucie otworu w ścianie, wyburzenie ścian, 51-100m², Gdańsk

Chcesz znaleźć zlecenie do wykonania jako godny uwagi partner biznesowy? Twoja firma to najlepsze rozwiązanie dla tego Klienta. Zrealizuj zaplanowane przez niego działania. Dlatego, że spełniasz wymagania nawet najbardziej wymagających Klientów, wybór Twojej firmy na pewno będzie dobrą decyzją.

 • Gdańsk

2024-01-16 do 2024-01-24

Zlecenie na wyburzenie garażu, 51-100m², Gdańsk

Obiekt do wyburzenia: garaż lub budynek gospodarczy Powierzchnia prac: 51-100m² Rodzaj konstrukcji: murowana Zakres prac: wyburzenie (całkowite zniszczenie obiektu) Wywóz odpadów budowlanych: do uzgodnienia w rozmowie Pozwole...

 • Gdańsk

2024-01-11 do 2024-01-19

Zapytanie o skuwanie płytek, wykucie otworu w ścianie, wyburzenie ścian, 600m², Gdańsk

Zakres zlecenia: skuwanie płytek, otwór w ścianie, wyburzenie ścian Powierzchnia obiektu: 600m² Wywóz odpadów budowlanych: tak Dodatkowe informacje: Firma E•••••••••••••• szuka podwykonawcy do prac rozbiórkowych. Możliwe rozpo...

 • Gdańsk

2024-01-10 do 2024-01-23

Zapotrzebowanie na skucie posadzki, skuwanie płytek, do 20m², Gdańsk

Klient szuka doskonałej ceny usług względem jakości wykonania, pisząc - Zapotrzebowanie na skucie posadzki, skuwanie płytek, do 20m². To ogłoszenie jest idealne dla eksperta takiego, jak Ty. Wybierz numer natychmiast po więcej szczegółów - nie będziesz żałować.

 • Gdańsk

2024-01-02 do 2024-01-10

Zlecę wyburzenie ścian, do 20m², Gdańsk

Zakres zlecenia: wyburzenie ścian Powierzchnia obiektu: do 20m² Wywóz odpadów budowlanych: do uzgodnienia w rozmowie Dodatkowe informacje: Wybuzenie ścianki i wstawienie belki podtrzymującej Termin skorzystania z oferty: do u...

 • Gdańsk

2023-12-29 do 2024-01-06

Pierwszorzędna Rozbiórka Budynków

Zlecający poszukuje rewelacyjnej ceny usług względem jakości wykonania, pisząc - Zlecę wyburzenie budynku mieszkalnego, 151-200m². To zapytanie o ofertę perfekcyjnie pasuje do eksperta takiego, jak Ty. Dłużej nie trać czasu i zadzwoń teraz - gwarantujemy, że będziesz zadowolony!

 • Gdańsk

2023-12-23 do 2023-12-31

Prace rozbiórkowe, 301-400m², Gdańsk

Obiekt do wyburzenia: garaż lub budynek gospodarczy, budynek mieszkalny, altana, dom letniskowy lub rekreacyjny, budynek handlowo-usługowy Powierzchnia prac: 301-400m² Rodzaj konstrukcji: stalowa Zakres prac: do uzgodnienia w r...

 • Gdańsk

2023-12-22 do 2023-12-30

Otrzymaj zlecenia dla Specjalistów od Wyburzeń i Rozbiórek

Zobacz specjalistów od wyburzeń i rozbiórek w dużych miastach

Najczęstsze pytania o wyburzeniach i rozbiórkach

Czy trzeba posiadać pozwolenie na wyburzenie budynku?

Tak, w większości wykonywanych prac związanych z rozbiórkami, potrzebne będzie uzyskanie pozwolenia na wyburzenie budynku. Istnieją jednak przypadki, w których zezwolenie nie będzie wymagane. W pozostałych przypadkach należy zgłosić wyburzanie budynku. W jakich sytuacjach wystarczy poinformować starostwo powiatowe lub urząd miasta? Zdarza się tak w przypadku, gdy:

 • budynek nie przekracza wysokości 8 metrów,
 • nie jest wpisany do rejestru zabytków oraz nie jest objęty ochroną konserwatora,
 • jego odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa jego wysokości.

Należy pamiętać, że pewne obiekty można wyburzyć bez zgody. Do nich można zaliczyć: wiaty śmietnikowe, ogrodzenia, czy wiaty.

Jaki jest koszt wyburzenia i rozbiórki?

Koszt wyburzenia domu jest zależny od wybranej metody. W przypadku ręcznej metody rozbiórki, koszt ten będzie znacząco mniejszy. Dużą rolę odgrywa też materiał, z którego wykonany był dany budynek. Jeżeli mamy do czynienia z ciężkimi żelbetowymi ścianami, jedyną metodą wyburzenia będzie użycie maszyn, co przekłada się na ostateczną cenę. Do końcowego rachunku musimy także doliczyć koszt wywozu gruzu.

Uśredniony koszt rozbiórki lub wyburzeniadomu oscyluje wokół kwoty 50 złotych za metr sześcienny wyburzanego bądź rozbieranego materiału. Do tych kosztów należy doliczyć także wywóz z placu budowy nagromadzonego gruzu. Usługa ta oscyluje w granicach 50 złotych za metr sześcienny.

Przyjmując założenie, że wyburzany dom liczy 100 metrów kwadratowych, średni koszt rozbiórki wyniósłby około 20 tysięcy złotych. Na wydatki te składają się przede wszystkim: opłaty za wyburzenie budynku, koszt usunięcia materiałów z placu rozbiórki, a także opłatę za ich składowanie.

Gdzie szukać specjalistów zajmujących się wyburzaniem i rozbiórką?

Poszukiwanie specjalistów najłatwiej oprzeć o Internet, w którym możemy odwiedzić portale branżowe i ogłoszeniowe. Na nich znajdziemy oferty oraz cenniki firm budowlanych, które zajmują się usługami rozbiórkowymi. Koniecznie sprawdź nasz ranking najlepszych firm realizujących wyburzenia. Przed zatrudnieniem profesjonalistów warto zapoznać się z opiniami wystawionymi przez poprzednich klientów, a także z poprzednimi realizacjami. Dzięki temu będziemy pewni, że usługa zostanie wykonana należycie.

Jakie maszyny potrzebne są do przeprowadzenia rozbiórki?

Do najczęściej używanych maszyn wykorzystywanych dowyburzeń należą: koparki, dźwigi, spychacze oraz kule. Często zdarza się, że buldożery wyposażone są w specjalny osprzęt, którego zadaniem jest kucie i kruszenie materiałów. Do nich można zaliczyć można szczęki i nożyce.

Podczas maszynowej rozbiórki, na jej terenie nie ma pracowników. Strefa przeprowadzanego wyburzenia musi być oddzielona. Niezbędne jest spełnienie procedur, które zapewniają bezpieczeństwo budowlańców.

Otrzymaj bezpłatne wyceny od Specjalistów od Wyburzeń i Rozbiórek