Wiele osób decyduje się na zakup i remont starego budynku w celu zamieszkania w nim. Podobnie sprawa ma miejsce w przypadku remontów mieszkań oraz remontów biur, gdzie zakup starych pomieszczeń często jest bardzo opłacalną inwestycją. Budynki tego rodzaju mogą posiadać atrakcyjną lokalizację oraz cenę. Remonty budynków zdarzają się być formą podniesienia standardu nieruchomości – poprzez niewielki wkład w odświeżenie wyglądu pomieszczenia można odsprzedać posiadłość z dużym zyskiem. Poznaj najważniejsze informacje o remontach budynków sprawdzając nasz artykuł oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Koniecznie zobacz też ranking najlepszych specjalistów.
Kapitalny remont budynku gospodarczego często bywa dużym wyzwaniem i doprowadzenie go do aktualnych norm może okazać się problematyczne. Przed rozpoczęciem prac warto zadbać o wszystkie niezbędne formalności oraz projekt remontu budynku, by bez przeszkód można przejść do zadań właściwych. Podczas odnawiania budynków przez firmy remontowe, wyróżniamy zazwyczaj kilka głównych etapów prac:
Prace remontowe należy planować wtedy, gdy korzystanie z danego budynku stwarza realne zagrożenie zdrowia lub życia jego mieszkańców. Pleśń na ścianach bądź wysoka wilgoć w pomieszczeniach są bardzo szkodliwe i powinny natychmiast zostać usunięte poprzez ocieplenie budynku. Podobnie wygląda sprawa z wszelkimi pęknięciami oraz nieszczelnością dachu. Gdy naprawa poszczególnych awarii przestaje być opłacalna, warto zdecydować się na wykonanie kapitalnego remontu budynku. Prace najlepiej dostosować do aktualnych pór roku, tak by nie kolidowały one z wymaganymi czynnościami.
Koszty remontów starego budownictwa nie są niskie. Uśredniając wszystkie koszty, można przyjąć, że remontując dom o powierzchni około 100 m2 za same materiały przyjdzie nam zapłacić od 40 000 do 70 000 złotych. Cena robocizny jest jeszcze wyższa i za dom podobnej wielkości wyniesie od 50 000 do 100 000 złotych. Koszty te i tak są znacznie mniejsze niż w przypadku budowy nowego domu, dlatego remonty starych budynków cieszą się tak dużym powodzeniem. Istnieją budynki tak bardzo zniszczone, że koszt ich naprawy będzie znacznie przewyższał koszt budowy nowego domu. Z tego powodu na samym wstępie należy się zastanowić, czy remont budynku jest opłacalny.
Jeśli chodzi o odnowienie budynku mieszkalnego – można uzyskać nawet 90% dofinansowania przy wymianie poszczególnych elementów podczas remontu, jeżeli osoby mieszkające w nim posiadają niskie dochody. W przypadku zabytkowych budynków, można uzyskać dotację na remont sięgające nawet do 100% nakładu. Należy pamiętać, że dofinansowania przy pracach remontowych zabytków są obwarowane restrykcyjnymi wymogami nakładanymi przez państwo.
Planując remont budynku mieszkalnego, warto poszukać sprawdzonych specjalistów do wykonania najważniejszych prac. Szczególnie mowa tutaj o remoncie fundamentów oraz dachu, gdzie każde niedociągnięcie będzie pociągać za sobą kolejne konsekwencje. Poszukiwania odpowiedniej firmy warto oprzeć o Internet, gdzie dostępne są wszystkie działalności obecne na rynku. Przed decyzją warto zapoznać się z opiniami innych osób na temat interesujących nas firm, ponieważ mogą one trafnie zobrazować rzeczywistą jakość oferowanych usług. Ważne jest również doświadczenie firmy w podobnych zleceniach. Sprawdzonych fachowców znajdziesz w naszym rankingu najlepszych specjalistów od remontów budynków