Piec centralnego ogrzewania jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu. Mimo rozwijającej się świadomości, która dotyczy ekologii, a także rozpoczęciu sprzedaży pomp ciepła, kotły oraz piece na paliwa stałe i ciekłe nadal są używane w większości polskich domów. Obecnie istnieje kilka paliw używanych do ogrzewania domów jednorodzinnych – każde z nich niesie za sobą inne zalety oraz wady. Każdy rodzaj pieca charakteryzuje się również innym mechanizmem działania. Poznaj bliżej najważniejsze z nich sprawdzając nasz artykuł oraz odpowiedzi na najważniejsze pytania. Przy wyborze odpowiedniego fachowca na pewno pomoże Ci nasz ranking najlepszych specjalistów od prac z piecem CO.
Podejmując decyzję o wyborze kotła, należy wziąć pod uwagę sposób zasilania, moc oraz zakres jego działania (kotły jedno lub dwufunkcyjne). Zarówno nowe budownictwo, jak i stare domy muszą posiadać świadectwo energetyczne, które mówi o ich zapotrzebowaniu na energię cieplną. W zależności od wielkości budynku oraz ocieplenia elewacji, należy do niego dostosować moc pieca. Wyróżniamy kilka popularnych rodzajów kotłów na różne paliwa opałowe:
Przed wyborem pieca CO, warto również zapoznać się z wszystkimi niezbędnymi materiałami instalacyjnymi oraz narzędziami, które będą niezbędne podczas prac. Alternatywą dla piecy mogą być, coraz częściej wykorzystywane, klimatyzatory z funkcją dogrzewania mieszkania zimą.
Na rynku dostępne jest kilka typów pieców CO, a podzielić je można według zastosowanych paliw. Wyróżniamy:
Poza rodzajem paliwa zastosowanego w kotle wyróżnia się kilka podstawowych klas ich sprawności. Piece najtańsze o najniższej jakości należą do klasy trzeciej. Piece droższe o wyższej sprawności zaliczają się do klasy czwartej, natomiast najlepszy sprzęt określa się mianem klasy piątej. Warto wspomnieć, że od 2018 roku wprowadzono zakaz sprzedaży pieców o niskiej sprawności poniżej klasy piątej. Przed decyzją o zakupie pieca gazowego należy zastanowić się, czy ma służyć on jedynie do podgrzewania wody, czy także jako centralne ogrzewanie.
Zdecydowanie największym wydatkiem jest zakup kotła, który w zależności od rodzaju może kosztować średnio od 5 do 20 tys. zł. Warto wspomnieć, że wymiana instalacji centralnego ogrzewania przeważnie nie kończy się na wymianie samego kotła. Poza piecem, musimy zadbać o rurociąg poprowadzony w naszym domu oraz odpowiednie kaloryfery. Koszt montażu zależy w dużej mierze od naszego miejsca zamieszkania, lecz także od cennika wybranego przez nas fachowca. Najczęściej jednak koszt montażu instalacji centralnego ogrzewania wynosi około 3 tys. zł.
Głównym powodem zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju są klasyczne i przestarzałe piece węglowe, które posiadamy w naszych domach, lecz także nowoczesne kotły CO na paliwa węglowe. Z tego względu zdecydowanie warto poszukać innej alternatywy w postaci pieców na olej opałowy, gaz ziemny i prąd. Te ostatnie są najbardziej ekologiczne, a także najprostsze w użytkowaniu. W większości nowych domów montowane są zaawansowane pompy ciepła, które są obecnie najlepszym rozwiązaniem na ogrzewanie zarówno pomieszczeń, jak i wody.
Zdecydowanie najważniejszym aspektem przy wyborze pieca, który później będzie odpowiadał za wygodę naszego życia, jest jego moc. W zależności od wielkości budynku oraz jego ocieplenia, wymagany będzie kocioł o różnej mocy. Można założyć, że zapotrzebowanie energetyczne w starych, słabo zaizolowanych budynkach wynosi od 140 do 160 W/m2, natomiast w nowym ocieplonym budownictwie jedynie od 60 do 80 W/m2. Wartości te są orientacyjne i najlepiej jest posiadać kompletny projekt budowlany, w którym zawarte są informacje o zapotrzebowaniu energetycznym.