Instalacje sanitarne w Słupsku

Porównaj oferty od Specjalistów od Instalacji Sanitarnych z Twojej okolicy.
Obsłużyliśmy już 9 268 955 zleceń.

 • (obsługiwane z Oferteo)
630 520 zarejestrowanych wykonawców
4.97 średnia ocena wszystkich wykonawców
6 minut czas oczekiwania
na pierwsze zgłoszenie

Instalacje sanitarne są jednym z najważniejszych elementów każdego budynku – są one odpowiedzialne za dostarczanie do pomieszczeń wody, powietrza oraz gazu. Wraz z instalacją elektryczną, ich przebieg i montaż powinny być uwzględnione już na etapie projektowania domu. Zmiana bądź pominięcie jakiegokolwiek elementu w późniejszym czasie będzie skutkować koniecznością rozkuwania ścian budynku. Zapoznaj się z naszym tekstem, w którym dowiesz się więcej o instalacjach sanitarnych. Jeżeli potrzebujesz specjalisty do jej wykonania – sprawdź nasz ranking najlepszych firm.

Projekty instalacji sanitarnych powinny przebiegać na podstawie projektu domu i jego zapotrzebowaniu na wodę oraz gaz. Instalacje sanitarne można podzielić na trzy grupy, z których każda odpowiedzialna jest za oddzielną strefę domu. Wyróżniamy:

 • Instalacja wodno-kanalizacyjna - aby zaspokoić potrzeby każdego domu, należy zamontować instalację wody zimnej, instalację wody ciepłej oraz kanalizację odpowiedzialną za odprowadzanie szarej wody. W projekcie każdego budynku zawarto informację o zapotrzebowaniu na wodę i na podstawie tych danych powinno się sporządzać przebieg całej instalacji. W przypadku montażu instalacji kanalizacyjnej należy pamiętać, że całe jej działanie oparte jest o siły grawitacji. Z tego powodu wszystkie rury muszą być zamontowane pod odpowiednim kątem. Fachowcy radzą, aby wynosił on od 3 do 15 stopni.
 • Instalacja gazowa - instalacja gazowa jest jednym z elementów domu, który należy dokładnie zabezpieczyć. Kocioł gazowy montowany jest najczęściej w kotłowni, gdzie musi zostać poprowadzone przyłącze gazu. Pokój, w którym umieszczony zostanie piec gazowy, musi posiadać drzwi otwierane na zewnątrz oraz wentylację w postaci kratki bez żaluzji o rozmiarze minimum 14 × 21 cm. Pomieszczenie to powinno mieć wysokość przynajmniej 220 cm. Przejście rur przez ścianę domu należy wykonać w bezpieczny sposób, stosując tuleję ochronną. Pozostałe miejsce pomiędzy rurą a ścianą należy zabezpieczyć materiałem odpornym na ogień.
 • Instalacja centralnego ogrzewania - w skład instalacji grzewczej wchodzi wiele niezbędnych elementów, które należy uwzględnić, planując instalację. Podstawową jej częścią jest kocioł grzewczy, którym może być, piec gazowy, piec węglowy, pompa ciepła itp. W większości rozwiązań należy wybudować komin podłączony do kotła o odpowiedniej średnicy. W pomieszczeniu, w którym umieszczony zostanie kocioł, trzeba zamontować odpowiednią wentylację oraz drzwi tak, aby wszystkie normy bezpieczeństwa zostały spełnione. Bardzo ważnym elementem są przewody służące do rozprowadzania ciepła, które znajdować będą się w murach oraz stropach domu. Końcowym etapem są grzejniki różnego rodzaju obecne we wszystkich pomieszczeniach budynku. Nie należy zapominać również o elektronicznej pompie centralnego ogrzewania oraz ogólnym systemie zabezpieczeń. Aby instalacja wodno-sanitarna była trwała i bezproblemowa, zaleca się skorzystanie z pomocy doświadczonego hydraulika. Pomoże także monter instalacji sanitarnych.

Wybierz kategorię:

Ranking najlepszych monterów instalacji sanitarnych w Słupsku

Instalacje sanitarne Słupsk

Zaklad instalacyjny

71 opinii

Zachwyci Cię profesjonalne działanie Zaklad instalacyjny w rejonie Słupska. Ta firma wod-kan posiada doświadczonych pracowników, więc możesz być pewny, że realizację instalacji wod-kan wykonają dokładnie. Skontaktuj się z nimi już teraz, a otrzymasz ofertę.

Eko House Technologie Ekologiczne - Solidne Sieci Wod-kan Słupsk

Eko House Technologie Ekologiczne

34 opinie

Uważasz, że solidne sieci wod-kan to niełatwe zagadnienie? Oszczędź sobie nerwów - monterzy instalacji sanitarnych z Eko House Technologie Ekologiczne udzielą rad i znajdą uszyte na miarę rozwiązanie. Napisz w krótkim formularzu czego potrzebujesz i poznaj dopasowaną ofertę spełniającą Twoje oczekiwania.

F.U. DANEEX Daniel Grzywacz - Doskonałe Przyłącze Wod-kan w Słupsku

Doskonałe Przyłącze Wod-kan w Słupsku

9 opinii

Zaufaj specjalistom w dziedzinie przyłącza wod-kan i zatrudnij F.U. DANEEX Daniel Grzywacz. Dokładność z jaką wykonują powierzone im zadania, zaskoczy każdego. Skontaktuj się z nimi już teraz, aby otrzymać ofertę.

INSTAL-GRUNT Grzegorz Makuca - Najwyższej Klasy Pogotowie Wod-kan Słupsk

INSTAL-GRUNT Grzegorz Makuca

6 opinii

INSTAL-GRUNT Grzegorz Makuca świadczy swoje usługi. Koncentruje się na Klientach z rejonu Słupska i okolic. Mają propozycję dla każdego.

Usługi Hydrauliczne "HYDRO-PRO" Łukasz Bigus - Staranne Instalacje Wodno-kanalizacyjne Słupsk

Usługi Hydrauliczne "HYDRO-PRO" Łukasz Bigus

5 opinii

Wciąż potrzebujesz specjalisty od instalacji wodno-kanalizacyjnych? Trafiłeś w dobre miejsce - Usługi Hydrauliczne HYDRO-PRO Łukasz Bigus jest do Twoich usług. Z pewnością dołączysz do grona zadowolonych Klientów. Jeśli chcesz poznać wycenę skontaktuj się już teraz - naprawdę warto.

Firma z oferteo - Niezawodny Monter Wod-kan Słupsk

Niezawodny Monter Wod-kan Słupsk

2 opinie

Niezawodny monter wod-kan to prawdziwi specjaliści, z którymi opłaca się współpracować, gdyż mają duże doświadczenie. Już nie trać czasu i poproś o wycenę - gwarantujemy, że będziesz zadowolony!

Firma Tegaz-System - Rzetelny Monter Wod-kan Słupsk

Firma Tegaz-System

1 opinia

Zlokalizowaliśmy specjalnie dla Ciebie bezkonkurencyjną usługę montera wod-kan. Specjaliści z Firma Tegaz-System zaplanują i dokładnie zakończą zadanie. Jeszcze dzisiaj zadzwoń do nich i poznaj ofertę.

Hydromix Kamil Zdrojewski - Solidne Instalacje Wod-kan Słupsk

Hydromix Kamil Zdrojewski

1 opinia

Nadal szukasz specjalisty od instalacji wod-kan? Skorzystaj z wieloletniego doświadczenia Hydromix Kamil Zdrojewski. Osobiście dowiesz się za co chwalą ich Klienci. Zadzwoń, a specjaliści udzielą odpowiedzi na wszystkie pytania - naprawdę warto.

INSTON - Znakomite Pogotowie Wod-kan Słupsk

INSTON

5 opinii

Odszukaliśmy specjalnie dla Ciebie najlepszą ofertę pogotowia wod-kan. Specjaliści z INSTON zaplanują i kompleksowo wykonają prace. Zaledwie jeden telefon dzieli Cię od otrzymania świetnej oferty - skontaktuj się od razu!

Henryk Świątek - Rewelacyjne Sieci Wod-kan Słupsk

Henryk Świątek

5 opinii

Gdy szukasz doskonałej jakości wykonywanych usług to specjaliści z Henryk Świątek perfekcyjnie pasują do Twojego zlecenia. Nie trać czasu - umów się z nimi na rozmowę, aby otrzymać ofertę.

Najnowsze z 30 zleceń na instlacje sanitarne w Słupsku

Najlepsza Instalacja Wodno-kanalizacyjna Słupsk

Ten Zlecający jeszcze szuka dobrej firmy od instalacji wodno-kanalizacyjnej. Napisał ogłoszenie o treści - Firma do wykonania prac związanych z instalacją wod-kan, chcąc trafić w dobre miejsce. Zatelefonuj i otrzymaj niezobowiązującą ofertę współpracy, która przypadnie Ci do gustu.

 • Słupsk

2024-01-17 do 2024-01-25

Doskonałej Jakości Instalacja Sanitarna Słupsk

Zakres usług: montaż Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Przyłącze: wodno-kanalizacyjne Typ przyłącza: od sieci miejskiej do budynku Długość przyłącza: 6-10mb Projekt instalacji: Klient posiada projekt Badania geologiczne grun...

 • Słupsk

2024-01-15 do 2024-01-23

Zapotrzebowanie na wykonanie przyłącza wod-kan, 140mb, Słupsk

Pragniesz znaleźć Klienta jako warty uwagi partner biznesowy? Twoja firma to świetna okazja dla autora zapytania z Słupska. Pomóż mu wprowadzić plany w życie. Zadzwoń i wyślij wycenę, która z całą pewnością będzie godna uwagi Klienta.

 • Słupsk

2024-01-15 do 2024-01-23

Instalacje Wod-kan Słupsk

Zakres usług: rozbudowa Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Przyłącze: wodne Typ przyłącza: od sieci miejskiej do budynku Długość przyłącza: 140mb Projekt instalacji: Klient posiada projekt Badania geologiczne gruntu: Klient p...

 • Słupsk

2024-01-15 do 2024-01-23

Utalentowani Monterzy Instalacji Sanitarnych Słupsk

Zakres zlecenia: wymiana glowicy zaworu Termin skorzystania z oferty: do uzgodnienia w rozmowie...

 • Słupsk

2024-01-11 do 2024-01-19

Zapotrzebowanie na wykonanie przyłącza wod-kan, 11-20mb, Słupsk

Wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej dla tego Zleceniodawcy będzie dziecinnie proste. Zlecenie ma treść - Zapotrzebowanie na wykonanie przyłącza wod-kan, 11-20mb. Odpowiedz na nie jako perfekcjonista mający doświadczenie w branży, które usatysfakcjonuje najbardziej wymagających. Jeszcze dziś zadzwoń do niego.

 • Słupsk

2024-01-07 do 2024-01-15

Mam do wykonania przyłącze wod-kan, 11-20mb, Słupsk

Zakres usług: rozbudowa Rodzaj budynku: dom w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej Przyłącze: kanalizacyjne Typ przyłącza: od sieci miejskiej do budynku Długość przyłącza: 11-20mb Projekt instalacji: Klient posiada projekt B...

 • Słupsk

2023-12-31 do 2024-01-08

Rewelacyjna Instalacja Wodno-kanalizacyjna

Zlecający szuka dobrej jakości wykonywanych usług, pisząc - Zlecę wykonanie przyłącza wod-kan, 39mb. To zapytanie o ofertę jest idealne dla profesjonalisty takiego, jak Ty. Jeśli chcesz otrzymać dopasowanego Klienta skontaktuj się już teraz - możesz tylko zyskać.

 • Słupsk

2023-12-19 do 2023-12-27

Dam zlecenie na wykonanie przyłącza wod-kan, 11-20mb, Słupsk

Jeszcze jesteś w stanie nawiązać kontakt w odpowiedzi na zlecenie Zlecającego jako dobra firma od instalacji wod-kan. Pozwól Klientom skorzystać z Twoich usług oraz być zadowolonym z efektów tej współpracy. Przedłóż dopasowaną ofertę temu Klientowi - nawiąż kontakt niezwłocznie.

 • Słupsk

2023-11-29 do 2023-12-07

Staranna Instalacja Sanitarna

Ten Klient nadal szuka profesjonalistów od instalacji sanitarnej. Napisał ogłoszenie o treści - Mam do wykonania przyłącze wod-kan, 100mb, chcąc wykwalifikowanych specjalistów. Już teraz zadzwoń do niego, aby uzyskać więcej informacji.

 • Słupsk

2023-11-24 do 2023-12-02

Najlepsza Instalacja Wodno-kanalizacyjna

Przygotowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej z tego zlecenia będzie dziecinnie proste. Ogłoszenie ma treść - Dam zlecenie na wykonanie przyłącza wod-kan, 21-30mb. Odpowiedz na nie jako fachowiec mający profesjonalne podejście do każdego zlecenia, które usatysfakcjonuje najbardziej wymagających. Zachęcamy do zapoznania się ze zleceniem.

 • Słupsk

2023-11-19 do 2023-11-27

Perfekcyjne Instalacje Wod-kan

Zakres zlecenia: wymiana starych przyłączy kanalizacyjnych wanna umywalka zlew, pion nowy Termin skorzystania z oferty: 2023-11-24...

 • Słupsk

2023-10-20 do 2023-10-28

Zlecę wykonanie przyłącza wod-kan, 100mb, Słupsk

Ten Klient uważa, że profesjonalna instalacja sanitarna to skomplikowany temat. Napisał zlecenie o treści "Zlecę wykonanie przyłącza wod-kan, 100mb". Daj znać temu Zleceniodawcy, by oszczędził sobie nerwów i jako monter instalacji sanitarnych pomożesz mu i znajdziesz uszyte na miarę rozwiązanie. Zapytaj o szczegóły zlecenia, dopasuj ofertę do potrzeb Zlecającego i zaprezentuj co masz do zaoferowania.

 • Słupsk

2023-10-13 do 2023-10-21

Pierwszorzędna Instalacja Sanitarna

Zlecający szuka rewelacyjnej jakości wykonywanych usług i pisze - Mam do wykonania przyłącze wod-kan, 3000mb. To zapytanie o ofertę perfekcyjnie pasuje do profesjonalisty takiego, jak Ty. Napisz krótko jaką ofertą dysponujesz, aby otrzymać dobrego Zleceniodawcę.

 • Słupsk

2023-09-05 do 2023-09-13

Instalacja Wodno-kanalizacyjna

Zakres usług: Budowa nowego przyłącza Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Przyłącze: wodno-kanalizacyjne Typ przyłącza: do uzgodnienia w rozmowie, od sieci miejskiej do budynku Długość przyłącza: 80 Projekt instalacji: Klient p...

 • Lubuń

2023-09-26 do 2023-10-04

Zlecenie dla firmy na wykonanie przyłącza wod-kan, 45mb, Machowinko

Jeśli nadal jako ekspert od instalacji wod-kan potrzebujesz zleceń to zapoznaj się ze szczegółami zlecenia o treści - Zlecenie dla firmy na wykonanie przyłącza wod-kan, 45mb. Prowadząc działalność jako od lat działający na rynku przedsiębiorca z rejonu Pomorskiego z pewnością udowodnisz Klientowi jak dobra jest Twoja oferta. Przedzwoń natychmiast po więcej szczegółów - naprawdę warto.

 • Machowinko

2024-01-21 do 2024-01-29

Mam do wykonania przyłącze wod-kan, 21-30mb, Krępa Słupska

Zakres usług: montaż Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Przyłącze: wodno-kanalizacyjne Typ przyłącza: od sieci miejskiej do budynku Długość przyłącza: 21-30mb Projekt instalacji: Klient nie posiada projektu Badania geologiczn...

 • Krępa słupska

2023-10-18 do 2023-10-26

Mam do wykonania przyłącze wod-kan, 6-10mb, Postomino

Zakres usług: montaż Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Przyłącze: wodne Typ przyłącza: od sieci miejskiej do budynku Długość przyłącza: 6-10mb Projekt instalacji: Klient nie posiada projektu Badania geologiczne gruntu: Klien...

 • Postomino

2024-01-03 do 2024-01-11

Porządna Instalacja Wodno-kanalizacyjna

Zakres usług: montaż Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Przyłącze: wodno-kanalizacyjne Typ przyłącza: do uzgodnienia w rozmowie, od sieci miejskiej do budynku Długość przyłącza: 11-20mb Projekt instalacji: Klient posiada proje...

 • Rowy

2023-09-08 do 2023-09-16

Świetne Instalacje Wod-kan

Klient napisał zlecenie brzmiące "Zlecę wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków, 3-5osób". Jako rzetelny specjalista w dziedzinie instalacji wod-kan daj satysfakcję Klientowi i przyjmij zlecenie. Skontaktuj się z nimi od razu.

 • Gorzyno

2023-09-10 do 2023-09-18

Mam do wykonania przydomową oczyszczalnie ścieków, 3-5osób, Kępice

Zakres usług: wykonanie oczyszczalni i podłączenie jej do instalacji Typ oczyszczalni: drenażowa Oczyszczalnia dla: 3-5osób Projekt instalacji: Klient posiada projekt Badania geologiczne gruntu: Klient nie posiada badań Termi...

 • Kępice

2023-09-11 do 2023-09-19

Instalacja Sanitarna

Zleceniodawca napisał zlecenie brzmiące "Mam do wykonania przyłącze wod-kan, 11-20mb". Jako wiarygodny ekspert w dziedzinie instalacji sanitarnej daj satysfakcję Klientowi i przyjmij zlecenie. Nie trać czasu - zadzwoń do niego, aby przesłać ofertę.

 • Jarosławiec

2024-02-01 do 2024-02-09

Monterzy Instalacji Sanitarnych

Jako kompetentny monter instalacji sanitarnych z tak dużym doświadczeniem działasz na terenie miejscowości Zachodniopomorskie i w okolicy? Jesteś idealnym ekspertem do tego zlecenia. Aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się - to Ci się opłaci.

 • Rusinowo

2023-10-05 do 2023-10-13

Zlecę wymianę przyłącza wod-kan, 11-20mb, Zielenica

Zakres usług: wymiana Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Przyłącze: wodno-kanalizacyjne Typ przyłącza: od własnej studni do budynku Długość przyłącza: 11-20mb Projekt instalacji: Klient nie posiada projektu Badania geologiczn...

 • Zielenica

2023-09-17 do 2023-09-25

Rewelacyjne Instalacje Wod-kan

Na wypadek jeśli jeszcze jako profesjonalista od instalacji wod-kan szukasz Zleceniodawców to zapoznaj się ze szczegółami zlecenia o treści - Dam zlecenie na wykonanie przyłącza wod-kan, 11-20mb. Prowadząc firmę jako posiadający wykwalifikowaną kadrę przedsiębiorca z miejscowości Zachodniopomorskie bez wątpienia udowodnisz Klientowi jak dobra jest Twoja oferta. Zachęcamy do zadawania pytań - nie będziesz żałować.

 • Wicie

2024-02-01 do 2024-02-09

Zlecenie na wykonanie przyłącza wod-kan, 50mb, Wicie

Zrealizowanie instalacji wod-kan z tego zlecenia będzie przyjemnością. Zapytanie ma treść - Zlecenie na wykonanie przyłącza wod-kan, 50mb. Odpowiedz na nie jako specjalista mający doświadczenie w branży, które zaspokoi najbardziej wymagających. Poproś o więcej informacji, stwórz dopasowaną ofertę i zaprezentuj co możesz zaproponować.

 • Wicie

2023-08-18 do 2023-08-26

Zlecenie dla firmy na wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków, 3-5osób, Cisowo

Zleceniodawca napisał zlecenie o treści "Zlecenie dla firmy na wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków, 3-5osób". Jako rzetelny specjalista w dziedzinie instalacji wod-kan wykonaj powierzone zadanie i przyjmij zlecenie. Poproś o więcej informacji, dopasuj ofertę do potrzeb Zlecającego i zaprezentuj co możesz zaproponować.

 • Cisowo

2023-09-04 do 2023-09-12

Dam zlecenie na wykonanie przyłącza wod-kan, 70mb, Wicie

Zakres usług: Wykonanie przyłączy Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Przyłącze: wodno-kanalizacyjne Typ przyłącza: od sieci miejskiej do budynku Długość przyłącza: 70mb Projekt instalacji: Klient posiada projekt Badania geolo...

 • Wicie

2023-10-25 do 2023-11-02

Dam zlecenie na wykonanie przyłącza wod-kan, 21-30mb, Darłowo

Zakres usług: rozbudowa Rodzaj budynku: budynek handlowo-usługowy Przyłącze: wodno-kanalizacyjne Typ przyłącza: od sieci miejskiej do budynku Długość przyłącza: 21-30mb Projekt instalacji: Klient posiada projekt Badania geol...

 • Darłowo

2023-09-14 do 2023-09-22

Najlepsze Instalacje Wod-kan

Zakres usług: montaż Rodzaj budynku: dom jednorodzinny Przyłącze: wodne Typ przyłącza: od sieci miejskiej do budynku Długość przyłącza: 11-20mb Projekt instalacji: Klient nie posiada projektu Badania geologiczne gruntu: Klie...

 • Darłowo

2024-01-29 do 2024-02-06

Otrzymaj zlecenia dla Specjalistów od Instalacji Sanitarnych

Najczęstsze pytania o instalacjach sanitarnych

Czym jest instalacja wodno-kanalizacyjna?

Instalacja wodno-kanalizacyjna jest siecią wielu rur oraz przewodów mających na celu zaopatrywanie budynku w wodę ciepłą oraz zimną. Jej zadaniem jest również odprowadzanie ścieków. Schemat instalacji sanitarnej należy zaplanować już na etapie projektowania domu, tak aby woda została doprowadzona do wszystkich pomieszczeń, takich jak łazienki czy kuchnie. Nie należy również zapominać o niektórych urządzeniach AGD oraz miejscach, w których będą zamontowane. Instalacja kanalizacyjna jest bardziej skomplikowana, ponieważ wymaga budowy szamba bądź przydomowej oczyszczalni ścieków.

Jakie są zasady montażu instalacji sanitarnych?

Instalacje sanitarne powinny zostać profesjonalnie zaprojektowane na podstawie planowanego rozkładu pomieszczeń. Na szczególną uwagę zasługuje montaż rur kanalizacyjnych. Niezmiernie ważne jest to, aby zostały one zamontowane pod odpowiednim kątem. Ścieki z budynku odprowadzane są za pomocą siły grawitacji, a co za tym idzie, rury nie mogą zostać umieszczone poziomo. Specjaliści zalecają zastosowanie spadu przynajmniej 3 cm na każdy metr bieżący rury, który umożliwi swobodne ujście zanieczyszczonej wody. Przy montażu instalacji kanalizacyjnej, należy również dobrać odpowiednie kolanka.

Jaki specjalista jest odpowiedzialny za montaż instalacji sanitarnej?

W dzisiejszych czasach istnieje wiele firm zajmujących się kompleksowo wszystkimi instalacjami sanitarnymi. Najlepsze z nich znajdziesz na naszej stronie rankingowej. Przed rozpoczęciem prac, zawsze należy wynająć projektanta i geodetę, by stworzyli dokładny projekt całej instalacji. Posiadając plan stworzony na podstawie zapotrzebowania budynku na wodę oraz gaz, jesteśmy w stanie precyzyjnie wykonać wszystkie prace. Dobrze wykonana instalacja jest gwarancją jej bezproblemowej pracy przez wiele kolejnych lat. Warto wspomnieć, że jakiekolwiek błędy oraz awarie instalacji sanitarnych, często mogą wiązać się z koniecznością rozkucia ścian.

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć przy budowie instalacji wodno-kanalizacyjnej?

Koszt instalacji wodno-kanalizacyjnej może różnić się w zależności od regionu kraju oraz skomplikowania konstrukcji budynku. Można jednak przyjąć, że koszt montażu instalacji oscyluje w okolicach 120 - 180 zł/mb. W przypadku podejść instalacji wodno-kanalizacyjnej należy liczyć się z wydatkiem 220-300 zł/sztukę, natomiast stworzenie instalacji wraz z wykonaniem pionów kanalizacyjnych może wynieść nawet 400 zł/sztukę.

Otrzymaj bezpłatne wyceny od Specjalistów od Instalacji Sanitarnych