Opady atmosferyczne, zanieczyszczenia mechaniczne, grzyby, promienie UV. Wszystkie te czynniki na co dzień stykają się z dachem budynku. Właśnie dlatego bardzo ważnym elementem konserwacji jest mycie dachów. Lepiej zająć się tym samemu, czy zaufać profesjonalistom? Jakie są najskuteczniejsze metody czyszczenia dachu? Dowiesz się tego z naszego artykułu oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. A jeżeli szukasz odpowiedniego fachowca to koniecznie sprawdź nasz ranking najlepszych specjalistów od mycia dachów.
Już od momentu budowy dachu trzeba zadbać o jego odpowiednią konserwację. Jej niezwykle ważnym elementem jest utrzymanie pokrycia dachowego w czystości. Mycie dachu znacznie przedłuża jego żywotność i funkcjonalność. Szczególnie istotny jest zabieg odgrzybiania dachu oraz pozbywania się z jego powierzchni niebezpiecznych glonów. Mikroorganizmy żywią się wypełnieniami wapiennymi obecnymi w dachówkach, czyli w najczęściej wykorzystywanym pokryciu dachowym. Zaniechanie czyszczenia przez dłuższy czas może więc skrócić żywotność dachu nawet o kilka lat i w konsekwencji doprowadzić do szybszej wymiany pokrycia dachowego.
Na rynku dostępne są różnorodne specjalistyczne środki do mycia dachów. Warto zwrócić szczególną uwagę na te o przeznaczeniu antygrzybicznym oraz zapobiegającym rozwojowi mchów i glonów. Czasami konieczne jest skorzystanie ze środków, które skutecznie usuwają plamy z oleju, czy cementu. Zdecydowanie warto kierować się opiniami o produktach oraz wybierać te, które cieszą się prawdziwą renomą. Mycie dachu to tylko z pozoru zabieg wyłącznie estetyczny. W istocie regularnie wykonywany pozwala przedłużyć żywotność pokrycia oraz jego funkcjonalność. Warto wykonywać tę czynność przynajmniej raz na pięć-siedem lat. Jest to najlepszy sposób na kontrolowanie tego w jakim jest stanie.
Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby za mycie pokrycia dachowego zabrać się samodzielnie. Warto jednak przy tym pamiętać, że jest to praca dosyć wymagająca zarówno fizycznie, jak i pod względem wykorzystywanych środków czystości. W tym celu warto zarezerwować sobie przynajmniej jeden cały dzień oraz skorzystać z preparatów renomowanych marek.
Oczywiście, profesjonalna firma, która podejmuje się zadania wyczyszczenia dachu dysponuje nie tylko specjalistycznymi preparatami, ale także sprzętem, który sprawia, że sam proces jest znacznie szybszy i bardziej efektywny. Skorzystanie z usług dekarza będzie zdecydowanie bardziej kosztowne. Trzeba jednak pamiętać, że profesjonalista umyje dach dużo szybciej i sprawniej niż osoba niedoświadczona. Wykorzystując specjalistyczny sprzęt, ma on szansę pracować znacznie efektywniej. Jednocześnie dekarz będzie w stanie ocenić stan dachu i w razie konieczności zaproponuje naprawę drobnych szkód lub renowację dachu.
Pierwszy etap mycia dachu polega na usunięciu z jego połaci wszystkich większych zabrudzeń mechanicznych. Mowa tu o liściach i gałęziach drzew oraz innych elementów, które nie zwarły się z powierzchnią dachu i które w związku z tym łatwo usunąć. Następnie, na całej powierzchni pokrycia dachowego rozmieszczany jest specjalistyczny preparat o właściwościach przeciwgrzybicznych, przeciwmchowych oraz dezynfekujących. Dopiero potem następuje proces zasadniczego czyszczenia dachu.
Na sam koniec można również zastosować proces impregnacji dachu. Polega on na zabezpieczeniu połaci przed atakiem grzybów i machów. Większość firm zajmujących się myciem dachów ma taką usługę w swojej ofercie.
Specjaliści zalecają, aby kompleksowe mycie dachu przeprowadzać przynajmniej raz na pięć lat. Jeżeli stan twojego dachu nie był kontrolowany przez dłuższy czas, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, który na co dzień podejmuje się konserwacji dachów. Dokona on inspekcji dachu i, w razie konieczności, zaleci jego naprawę. Z pewnością konieczne będzie dokładne mycie, odgrzybianie dachu oraz jego impregnacja. To z pewnością przedłuży jego żywotność o kilka lub nawet kilkanaście dodatkowych lat.
Mycie i konserwacja dachu to usługa, która jest zdecydowanie tańsza niż duży remont, lub tym bardziej wymiana pokrycia dachowego. Nie można jednak dokładnie odpowiedzieć na pytanie, ile trzeba będzie za nią zapłacić. Ostateczny koszt jest bowiem zależny od wielu różnych czynników. Przede wszystkim, ważny jest zakres usług i to, czy decydujemy się wyłącznie na mycie, czy również na usuwanie grzybów oraz impregnację. Niezwykle istotna jest również kwestia stanu połaci dachowej oraz jej rozmiarów. Im większy i bardziej wymagający dach, tym droższa może być usługa. O ostateczną ceną warto jednak pytać konkretnego specjalistę.
Wiele firm świadczy usługi czyszczenia dachów. Dzięki prostym i intuicyjnym narzędziom dostępnym na naszej stronie, bardzo szybko znajdziesz firmę która działa na terenie twojego miasta lub powiatu. Duża liczba usługodawców oraz zleceń sprawia, że można wybierać spośród ofert ekspertów. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej firmy, koniecznie sprawdź jej wcześniejsze wykonania oraz przeczytaj jakie są opinie poprzednich klientów. Dowiedz się, którzy fachowcy są godni zaufania, dzięki naszemu rankingowi najlepszych specjalistów od mycia dachów.