Elewacja domu jest jednym z głównych elementów decydującym o jego wyglądzie. Może ona w znaczącym stopniu zmienić charakterystykę budynku, a jej rodzaj często określa się już na etapie projektu. Elewacja nie pełni jedynie funkcji wizualnej, lecz także odpowiada za wyciszenie i termoizolację budynku. Przeczytaj artykuł oraz odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące elewacji domu. Jeżeli chcesz wybrać najlepszego specjalistę w tej dziedzinie to koniecznie sprawdź nasz ranking najlepszych firm.
Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest tynkowanie elewacji, jednak istnieje wiele ciekawych alternatywnych opcji. Tynki dostępne są w różnych barwach. Dzięki temu można dopasować kolor elewacji bez problemu do każdego typu budynku. Obecnie stosuje się nowoczesne i cienkowarstwowe tynki, które dzielimy na:
Kolejnym rodzajem elewacji również popularnym w naszym kraju są klinkiery. Jest to jedna z najdroższych metod elewacji, jednak jest wyjątkowo wytrzymała, odporna na działanie czynników atmosferycznych i odporna na wilgoć. W ostatnich latach coraz bardziej popularna staje się płytka klinkierowa, którą stosuje się na zewnętrznych ścianach budynku zamiast cegły. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się nie tylko jako pokrycie całego budynku, lecz także jako wyróżnienie niektórych jego części na tle pomalowanej elewacji. Nowoczesnym i eleganckim rozwiązaniem jest zastosowanie drewnianej elewacji domu, która nada mu skandynawski bądź góralski charakter. Elewacja drewniana częściej stosowana jest jako ciekawe uzupełnienie wyglądu budynku, a jej kolory i wzory zależne są od wybranej farby.
Nowoczesne elewacje na bazie silikonów są odporne na zabrudzenia, jednak bez problemu można je myć. Najczęściej będziemy musieli usuwać zabrudzenia ze starych elewacji, które są mocno podatne na upływ czasu. Aby nie uszkodzić jej, należy unikać mycia powierzchni szczotami, ręcznikami oraz gąbkami. Mycie elewacji najlepiej przeprowadzić za pomocą myjki ciśnieniowej z wodą zmieszaną z detergentem o temperaturze do 60 stopni Celsjusza oraz ciśnieniu nieprzekraczającym 120 barów.
Powszechnie wiadomo, że brud jest mniej widoczny na ciemniejszych barwach. Wybierając kolor samochodu, możemy kierować się tą zasadą – jednak w przypadku domu, nikt nie chce mieszkać w ciemnym i ponurym budynku. Wybierając kolor elewacji najlepiej kierować się naszymi własnymi upodobaniami oraz okolicznym stylem tak, aby nasz dom do niego pasował. Jeśli chodzi o strefę praktyczną koloru elewacji, warto postawić na kolor żółty lub jasnoszary, który będzie brudzić się zdecydowanie wolniej od białego, a zarazem nie będzie zbyt intensywny i żywy.
Dobry specjalista nie tylko wykona powierzone mu zadanie, lecz także korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia podpowie nam, jakie rozwiązanie oraz odcień wybrać. Dobrze wykonana elewacja jest wizytówką całego budynku – dlatego do jej wykonania warto przyłożyć szczególną uwagę. Szukając najlepszego specjalisty do wykonania kompleksowej elewacji, warto oprzeć się na Internecie, gdzie obecnych jest wielu fachowców godnych polecenia. Warto również kierować się opiniami innych osób na temat firm obecnych na rynku.
Ceny wykonania elewacji różnią się w zależności od zastosowanego materiału. W przypadku tynku mineralnego, który jest najtańszym rozwiązaniem, całkowity koszt wykonania elewacji wyniesie około 5000 złotych w przypadku średniej wielkości domu. Jednak wybierając najdroższe rozwiązanie dostępne na rynku, którym jest tynk silikonowy, jego koszt za podobnej wielkości dom wzrasta czterokrotnie. Cena może dodatkowo wzrosnąć, jeśli zdecydujemy się na zastosowanie większej liczby elementów bądź wstawek z drewna i cegły.
Drewniana elewacja jest ponadczasowym rozwiązaniem, które może świetnie uzupełnić wygląd naszego domu. Najczęściej stosowana jest jako niewielkie wstawki w okolicach okien czy drzwi, a nie na całej wielkości budynku. Jest rozwiązaniem trwałym i łatwym w utrzymaniu w czystości. Ostateczna decyzja powinna być uzależniona od ogólnego stylu i charakteru budynku.