Wybór oraz montaż pokrycia dachowego są jednym z najważniejszych elementów podczas budowy domu. Od dachu zależy zarówno kwestia wizualna, jak i praktyczna domu, a jego poprawne ułożenie warunkuje nasz przyszły komfort. Wybór pokrycia dachowego leży po stronie właściciela budynku oraz architekta. Zarówno do montażu, jak i wymiany dachu należy zatrudnić dobrego specjalistę, ponieważ późniejsze poprawki zawsze są trudne do wykonania. Zapoznaj się z artykułem, a także z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania odnośnie montażu pokrycia dachowego. Poszukujesz specjalisty? Sprawdź nasz ranking najlepszych dekarzy!
Poszczególne pokrycia dachowe różnią się stylem, ceną oraz względami praktycznymi. Obecnie wyróżniamy kilka rozwiązań dostępnych na rynku:
Wybór konkretnej metody obróbki blacharskiej dachu powinien zostać podjęty już na etapie projektowania budynku bądź planowania naprawy dachu. Jest to ważne, ponieważ dla wielu pokryć dachowych wymagany jest montaż więźby dachowej wzmocnionej. Należy również pamiętać, że każde rozwiązanie posiada inne zalety i będzie odpowiednie dla innego typu budownictwa. Do montażu pokrycia dachowego warto wynająć specjalistę, bo w źle ułożonym dachu mogą powstawać nieszczelności, a jego naprawa będzie bardzo problematyczna.
Pierwszym specjalistą, który musi wkroczyć na miejsce budowy jest architekt, a dopiero po nim dekarz, który ułoży krycie dachowe, orurowanie i sieć rynien. Dekarz jest odpowiedzialny za pokrywanie oraz naprawę dachów z zastosowaniem materiałów takich jak dachówka, blachodachówka, papa, czy blacha. Do wykonania pokrycia dachowego zaleca się skorzystanie z usług fachowca tak, aby wszystkie prace zostały wykonane w sposób prawidłowy. Montaż pokrycia dachowego powinien zostać zaplanowany już na etapie projektowania budynku. Dla niektórych pokryć dachowych wymagane jest stworzenie wytrzymałej więźby dachowej, ponieważ są one znacznie cięższe.
Koszt montażu pokrycia dachowego zależny jest od zastosowanego materiału oraz kilku innych czynników. Pokrycie dachu blachodachówką kosztuje od 20 do 30 zł/m2. W przypadku dachówki ceramicznej bądź betonowej, koszt ten wzrasta do około 60 zł/m2 i jest zależny od wielkości i ciężaru dachówek. Decydując się na pokrycie dachu folią, musimy liczyć się z wydatkiem zaledwie kilku złotych za m2, natomiast za montaż łat i kontrłat przyjdzie nam zapłacić od 15 do 25 zł/m2.
Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle trudna, ponieważ każdy typ dachu cechuje się innymi zaletami. Szukając rozwiązania bardzo trwałego, gwarantującego wysoki komfort życia – zdecydowanie warto wybrać dachówkę. Materiał ten doskonale izoluje akustycznie i termicznie, jednak jest kosztownym rozwiązaniem. Jeśli nie chcemy wydawać na pokrycie dachu dużej ilości pieniędzy, warto wybrać papę lub blachę, które posiadają wystarczającą wytrzymałość oraz atrakcyjną cenę za zakup i montaż.
Wyróżniamy kilka etapów prac podczas budowy dachu w budynku. Pierwszym z nich zawsze powinien być projekt dachu, w którym zapisane będą wszystkie najważniejsze parametry konstrukcji. Następnie należy wykonać więźbę dachową odpowiednią do wybranego pokrycia dachowego. Kolejnym krokiem jest foliowanie więźby dachowej mające na celu zapewnienie wodoodporności i nieprzemakalności całej konstrukcji. Po ukończeniu foliowania, można przystąpić do łacenia, a następnie do zamontowania okien dachowych, rynien i innych niezbędnych elementów uwzględnionych w projekcie budynku.