2025-11-28 do
2025-12-06
dodano 1 godzinę temu
Typ budynku: mieszkanie
Powierzchnia pomieszczeń: 51-100m²
Zakres zlecenia: pomiary elektryczne
Cel przeglądu lub pomiarów: zidentyfikowanie przyczyny awarii
Informacje dodatkowe: Identyfikacja i naprawa jeśli to możliwe następujących dwóch usterek.
Mieszkanie na instalacji TNC, dwa bezpieczniki nadmiarowoprądowe 16A ("ogólny" i "łazienka").
Problem 1:
Na obwodzie ogólnym jedno z gniazdek w kuchni nie działa. Na obydwu przewodach neonówka sie świeci (na jednym silnie, na drugim słabo, tak jakby przewód N sie gdzieś po drodze odczepił). Przewody w tym gniazdku to plecionka. W pozostałych gniazdkach w kuchni już jednożyłowe. Nie działające gniazdko jest na kafelkach , możliwe że poprzedni właściciele nie wymieniali żeby nie kuć.
Jeśli by sie okazało że przewód N jest przerwany gdzieś w ścianie to odłączyć przewód fazowy - trzeba prześledzić którędy idzie.
Problem 2:
W łazience są na gniazdkach osobne N i PE. Może gdzieś wcześniej PE jest złączone z N. Po odłączeniu kotła od zasilania nie działają gniazdka i oświetlenie. Serwisant kotła zasugerował że N jest niepodłączone do sieci a złączone z PE i wszystko działa bo instalacja grzewcza działa jak uziemienie.
Termin rozpoczęcia prac: do uzgodnienia w rozmowie