Ogrodzenia panelowe zyskują coraz większą popularność i są jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań dla domów jednorodzinnych oraz innych budynków. Charakteryzują się dużą trwałością i stabilnością, a jednocześnie stosunkowo niską ceną. Odpowiednio zamontowane ogrodzenie posłuży nam przez długie lata. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogrodzenia panelowego i gdzie znaleźć specjalistów do jego montażu? Przeczytaj nasz artykuł oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także zapoznaj się z naszym rankingiem najlepszych specjalistów od ogrodzeń.
Zgodnie z nazwą, ogrodzenie panelowe tworzy się z gotowych paneli, czyli modułów służących do połączenia ze sobą w większą konstrukcję. Są alternatywą dla eleganckich, ale nieco droższych ogrodzeń kutych oraz tradycyjnego ogrodzenia z siatki. Pojedyncze panele liczą od metra do trzech metrów szerokości i łączą się ze sobą za pomocą metalowych słupków. Ogrodzenia panelowe to nowoczesne wzornictwo, styl i aranżacja nieruchomości. Panele ogrodzeniowe możesz połączyć także z furtką i bramą panelową.
Najpopularniejsze ogrodzenia to takie, które wykonuje się z paneli stalowych. Posiadają one wiele zalet – są odporne na warunki atmosferyczne, uszkodzenia i zapewniają uniwersalną stylistykę, komponując się z aranżacją ogrodu. Klienci mogą zdecydować się także na drewniane ogrodzenia panelowe, które nadadzą charakteru – są one ponadczasowe i gwarantują maksimum prywatności. Należy jednak pamiętać, że panele wykonane z drewna wymagają większej pielęgnacji i konserwacji, choćby w postaci impregnacji drewna.
Wybierając panele ogrodzeniowe wykonane ze stali, zwróć uwagę na grubość drutu. W sprzedaży znajdziemy ogrodzenia o grubości od 3mm do nawet 6-7 mm. Na ogrodzenie posesji domu wystarczy wybrać drut 4 lub 5 mm. Standardowe panele mają 250 cm szerokości, a ich wysokość zależy od indywidualnych potrzeb. Najczęściej występuje rozmiar od 120 do ponad 200 cm. Do wyboru znajdziemy panele 2D oraz 3D. Różnią się one od siebie układem drutów. Te pierwsze charakteryzują się prostą konstrukcją na całej powierzchni. Panel ogrodzeniowy 3D w niektórych miejscach jest wyprofilowany, dzięki temu ogrodzenie zyskuje efektowny i elegancki styl.
Jak przebiega montaż ogrodzenia panelowego? Poszczególne panele łączy się z słupkami ogrodzeniowymi za pomocą metalowej obejmy. Należy pamiętać, aby słupek montażowy był nieco wyższy (o około 20-30 cm) od wysokości panelu ze względu na konieczność zakotwiczenia go w ziemi. Panele możemy ustawić bezpośrednio na ziemi lub na podmurówce – choć to rozwiązanie nie jest obowiązkowe, warto je rozważyć ze względu na to, że nadaje ogrodzeniu dużo większej stabilności. Podmurówkę możemy wykonać samodzielnie, poprzez wylanie betonu w przygotowany szalunek, lub zakupić gotowe betonowe elementy. Gdzie szukać specjalistów od montażu ogrodzenia? Warto skorzystać z doświadczonych i polecanych w Internecie wykonawców, którzy świadczą usługi na najwyższym poziomie. Sprawdź naszą listę firm specjalizujących się w montażu ogrodzenia panelowego z Twojej okolicy.
Ogrodzenia panelowe to wysoka trwałość materiału, szybki montaż oraz niewysoka cena. Panele wykonane z ocynkowanych stalowych elementów gwarantują odporność na korozję. Dzięki stabilnej konstrukcji zyskujemy pewność, że nie zostaną uszkodzone przez warunki atmosferyczne, silny wiatr lub zwierzęta. W przypadku ewentualnego uszkodzenia panelu, naprawa jest wyjątkowo łatwa i wygodna. Wystarczy wymontować pojedynczy panel bez konieczności rozbierania całości ogrodzenia. Ze względu na uniwersalny styl, ogrodzenia panelowe doskonale komponują się w nowoczesnych aranżacjach, jak i klasycznych posiadłościach.
Montaż ogrodzenia panelowego polega na połączeniu ze sobą poszczególnych paneli, które są rozdzielone metalowym słupkiem. Do słupka panele mocowane są za pomocą obejmy (zazwyczaj trzy sztuki na każdy panel). Panele montujemy bezpośrednio na ziemi lub na przygotowanej lub gotowej podmurówce, która zapewnia większą stabilność ogrodzenia. Metalowe słupki powinno się zakotwiczyć w ziemi na głębokości około 20-30 cm. Przed montażem ogrodzenia należy oczyścić i wyrównać teren pod ogrodzenie. Pamiętajmy, aby prac nie wykonywać w ujemnych temperaturach, kiedy będzie problem z kotwiczeniem ogrodzenia w ziemi. Przed przystąpieniem do prac warto dokładnie wytyczyć linię ogrodzenia za pomocą drewnianych palików i sznurka.
Cena montażu zależna jest od powierzchni, rodzaju paneli oraz formy ogrodzenia – np. wykonania podmurówki. Koszt montażu może wahać się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr. W tej cenie, fachowcy gwarantują dokładne przygotowanie terenu do montażu ogrodzenia (np. usunięcie krzaków, chwastów), wypoziomowanie terenu, wytyczenie linii ogrodzenia, a także montaż. Profesjonalna firma jest w stanie wykonać proste ogrodzenie panelowe w ciągu maksymalnie kilku dni. Dysponuje ona także profesjonalnym sprzętem ułatwiającym pracę, np. wiertnicą do słupków, którą można błyskawicznie pogłębić otwory w ziemi. Cena za ogrodzenia panelowe kształtuje się od 50 do około 150 zł, w zależności od grubości drutu i wysokości przęsła.
W poszukiwaniu fachowców zajmujących się montażem ogrodzenia, warto prześledzić strony internetowe, na których doświadczeni specjaliści oferują wykonanie swoich usług. Znajdziemy na nich dokładny zakres wykonywanych prac, orientacyjną cenę, obszar działalności i wolne terminy. W naszym rankingu znajdą Państwo polecanych montażystów ogrodzeń panelowych z najbliższej okolicy. Warto wybrać sprawdzonych specjalistów, którzy są znani – zapewniamy sobie gwarancję jakości i terminowość usług.